7 pomysłów na zdrowe przekąski dla dziecka uczącego się w domu

0
897
zdrowe przekąski dla dziecka

Bywają takie momenty, w których musimy pogodzić się z faktem, że nasze dziecko przez najbliższy czas nie będzie uczęszczało do szkoły, a nauka zostanie kontynuowana w formie zdalnej. Chociaż system ten ma wiele wad, to warto też dostrzec plusy takiego rozwiązania – a tych także tutaj nie brakuje. Jedną z głównych zalet jest możliwość kontrolowania tego, co nasze dziecko spożywa w ciągu dnia. Lunch do szkoły zastępują od tej pory zdrowe i świeże przekąski domowe.

Czym zastąpić klasyczny lunch do szkoły?

Jeżeli nasze dziecko chodzi do szkoły, to w takim przypadku posiłki zazwyczaj przygotowujemy z dużym wyprzedzeniem – tak jak choćby w dniu poprzedzającym. Niestety nie jest prosto skomponować dania, które nie tylko nie będą czasochłonne, ale zachowają także odpowiednią świeżość przez najbliższe godziny. Niektórzy rodzice decydują się dawać swoim pociechom gotowe posiłki, które nie zawsze są zdrowe i wcale nie wpływają pozytywnie na nasz organizm. Badania wskazują, że wśród dzieci i młodzieży coraz częściej spotykana jest nadwaga. Spowodowana jest ona występowaniem kilku niekorzystnych czynników, a w tym także nieodpowiedniego odżywiania[1].

Różnego rodzaju przekąski można kupić w każdym markecie, jednak zawsze należy sprawdzać podany na opakowaniu skład. Alternatywą może być dieta pudełkowa, natomiast jest to bardzo kosztowne rozwiązanie. Co jednak zastąpi lunch do szkoły, jeżeli nasze dziecko przeszło na nauczanie zdalne? 

7 pomysłów na zdrowe i domowe przekąski

  • Owoce i warzywa podawane na surowo. Sprawdzają się nie tylko jako lunch idealny do podania w domu, ale także poza nim. Taka prosta przekąska jest przede wszystkim zdrowa i sycąca. Z powodzeniem można wybierać takie produkty, które w danej porze roku są najbardziej przystępne cenowo.
  • Domowe koktajle, wyciskane soki oraz smoothie wymagają co prawda użycia odpowiednich sprzętów kuchennych, ale urzekają swoim smakiem. Szczególnie dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju naturalne napoje, które nie są sztucznie słodzone. Pyszny smak to zasługa występujących tutaj owoców.
  • Wafle ryżowe nie powinny być co prawda jedzone w dużych ilościach, ale spożywane sporadycznie jak najbardziej sprawdzają się w roli szybkiej przekąski. Ich zaletą jest bardzo niska kaloryczność i pyszny smak.
  • Mieszanka orzechów to samo zdrowie. Możemy łączyć ze sobą produkty, które najbardziej lubi nasze dziecko. Orzechy zapewniają uczucie sytości i pomimo swojej kaloryczności mają także niesamowicie dużo składników mineralnych, witamin, a nawet zdrowych kwasów tłuszczowych. Jednym słowem znajduje się tu wszystko to, czego potrzebuje nasza pociecha podczas wysiłku intelektualnego i chwilowego braku ruchu.
  • Hummus z chlebem może nie jest popularną przekąską wśród dzieci, ale w ostatnich latach zyskuje na popularności. Klasyczne pieczywo można zastąpić m.in. krakersami.
  • Owoce z jogurtem naturalnym to alternatywa dla słodkich serków.
  • Domowe lody to przekąska, którą można przygotować w bardzo prosty sposób. Taki lunch sprawdzi się w momencie, gdy nasza pociecha poprosi o coś słodkiego. To rodzic kontroluje, z czego wykonane są tego rodzaju słodkości. Zazwyczaj jest to połączenie mleka lub śmietanki oraz owoców.

[1] E. Szanecka, E. Małecka-Tendera, Zmiana nawyków żywieniowych a problem otyłości u dzieci [W:] Endokr. Otyłość Zaburz. Przem. Materii. 2006;2 (3), s. 106.

Bibliografia

  1. Szanecka E, Małecka-Tendera E., Zmiana nawyków żywieniowych a problem otyłości u dzieci [W:] Endokr. Otyłość Zaburz. Przem. Materii. 2006;2 (3).
  2. Wajszczyk B., Charzewska J., Chabros E., Chwojnowska Z., Rogalska-Niedźwiedź M., Zmiana zwyczajów żywieniowych młodzieży w wieku pokwitania z Warszawy na przestrzeni ostatnich 30 lat obserwacji [w:] Żyw. Człow. Metab. 2004; 31 (supl. 3).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here