Ból gardła u dziecka – domowe sposoby

0
123
Ból gardła u dziecka

Ból gardła u dziecka to jedna z najczęstszych dolegliwości towarzyszących infekcjom występującym szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Pojawia się wtedy pieczenie i drapanie, obrzęk i przekrwienie błony śluzowej oraz suchość w gardle. Dziecko ma trudności w przełykaniu, a czasem nawet mówienie potęguje ból. Objawy te można spróbować zwalczyć samodzielnie. Poznaj domowe sposoby na ból gardła u dziecka, które można stosować przy infekcjach.

Jakie domowe sposoby na ból gardła u dziecka warto stosować?

Kiedy dziecko zaczyna skarżyć się, że coś drapie je w gardle, jest to dobry moment, by zareagować. Zastosowanie sprawdzonych sposobów na gardło na tym etapie może zapobiec rozwojowi infekcji i nasileniu dolegliwości bólowych. Jak złagodzić ból gardła u dziecka?

Odpowiednie nawodnienie i nawilżenie powietrza

Najprostszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem na drapanie w gardle jest picie dużej ilości płynów1. Musimy pamiętać, że ból gardła u dziecka nie zawsze jest spowodowany infekcją wirusową czy bakteryjną. Niekiedy wywołują go czynniki środowiskowe takie jak suche powietrze. Wtedy trzeba pamiętać o nawilżaniu powietrza w domu, aby dziecku łatwiej się oddychało.

Problemu z gardłem czasem są konsekwencją podrażnienia czy nadwyrężenia strun głosowych, co dotyczy szczególnie sytuacji, gdy występuje chrypka u dziecka bez bólu gardła. Picie herbatek czy wody wtedy nawilży gardło i załagodzi przykre dolegliwości1.

Tabletki do ssania

Na silny ból gardła u dziecka występujący w zakażeniach bakteryjnych jamy ustnej oraz w zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła po leczeniu antybiotykami stosować można Chlorchinaldin. Chlorchinaldin dla dzieci to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwpierwotniakowym i przeciwgrzybiczym, dlatego właśnie znajduje zastosowanie przy infekcjach o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, dzięki czemu hamuje rozwój infekcji i stanu zapalnego, tym samym zwalczając przyczynę bólu2.

Płukanki

Zastanawiasz się, co można zastosować na bolące gardło u dziecka od razu, jeszcze przed wizytą w aptece? Najprostszym rozwiązaniem jest przygotowanie płukanki na gardło z wykorzystaniem wody i soli kuchennej (wystarczy pół łyżeczki soli na szklankę wody). Ta prosta, stosowana od wieków metoda łagodzi podrażnienie, stan zapalny, obrzęk i zaczerwienienia występujące w obrębie gardła. Do zrobienia domowej płukanki na gardło wykorzystać też można zioła.

Inhalacje

Ból gardła u dziecka często idzie w parze z kaszlem i katarem. W takim przypadku zastosować można inhalacje na bazie soli fizjologicznej lub olejków eterycznych, ziół czy specjalnie przeznaczonych do tego preparatów do kupienia w aptece. Inhalacja działa odkażająco i nawilżająco, ponadto upłynnia zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwia jej usuwanie. U małych dzieci szczególnie dobrze sprawdzi się nebulizator, który ułatwi szybką aplikację leku i jest w pełni bezpieczny3.

Na katar dodatkowo stosować można bezpośrednio do nosa roztwory soli fizjologicznej lub jałową wodę morską, ponieważ nawilżają śluzówkę i zmniejszają katar. Jednocześnie trzeba pamiętać o regularnym odciągania kataru u maluszka, z kolei starsze dziecko warto nauczyć samodzielnie wydmuchiwać nos w chusteczkę4.

Ból gardła u dziecka bez gorączki i innych niepokojących objawów nie jest bezpośrednim wskazaniem do wizyty u lekarza. Często wystarczy zastosować domowe sposoby na ból gardła u dziecka, a przykre dolegliwości z czasem ustępują. Jeśli jednak oprócz bólu gardła występują także inne niepokojące objawy jak wysoka gorączka, uporczywy i duszący kaszel, katar czy trudności w oddychaniu, to dziecko powinien zbadać lekarz1. Konsultacji z lekarzem wymaga także nawracający ból gardła u dziecka.

Bibliografia:

  1. Skotnicka B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022.
  2. ChPL Chlorchinaldin (dostęp: 2022.03.31.).
  3. Bromboszcz J., Inhalacje, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015.
  4. Kalicki B., Milart J., Wachnicka‑Bąk A. i in., Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (2), p. 107-110.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here