Budowa domków drewnianych: zalety drewna jako materiału konstrukcyjnego

0
221
Budowa domków drewnianych

Różne zalety domków drewnianych dają wiele powodów, dla których są one preferowane w wielu krajach na świecie a w szczególności w tych, w których drewna nie brakuje. Drewno jest używane do budowy konstrukcji mieszkalnych już od wielu lat. Przed wynalezieniem betonu był to główny materiał budowlany, po czym inne surowce zaczęły go nieco przyćmiewać. Jednak, w dzisiejszych czasach drewno znowu stało się najpopularniejszym materiałem używanym w budownictwie. Możesz wierzyć lub nie, ale jest to spowodowane wyłącznie zaletami konstrukcji drewnianych.

Technologia produkcji domków drewnianych prefabrykowanych sugeruje ich wytwarzanie z naturalnych materiałów, co wielu ludzi uważa za sposób na życie bliżej natury i w zgodzie z nią, co z kolei doprowadziło do wzrostu popularności drewna. Dlaczego jeszcze drewno to idealny materiał konstrukcyjny? Oto kilka zalet tego niezwykłego surowca.

Drewno to lekki i tani materiał budowlany

Ludzie lubią szybkie, niedrogie rezultaty swoich inwestycji i dokładnie to może zaoferować drewno. Niektórzy producenci konstrukcji drewnianych oferują usługę budowy domku drewnianego o powierzchni 50 m² na miejscu w ciągu tylko 7 dni. Wyobraź sobie, że wybierasz się na dwutygodniowe wakacje i wracając do domu, widzisz nowo wybudowany domek drewniany. W porównaniu z cegłą, kamieniem lub betonem, konstrukcje drewniane z pewnością oszczędzają czas, a co za tym idzie, oszczędzają również pracę i pieniądze. Dzieje się tak, ponieważ ten naturalny surowiec odznacza się niezwykłą lekkością. Prawda jest taka, że budowa domków drewnianych odbywa się od 5 do 10 razy szybciej niż przypadku innych materiałów budowlanych. Jest to szczególnie przydatne w trudnych warunkach pogodowych, takich jak ulewny deszcz, śnieg i lód, podczas których budowę domków drewnianych można kontynuować bez przeszkód. Ponadto, plany dotyczące konstrukcji drewnianych są łatwiejsze do naśladowania niż cegły, beton lub użycie stalowych ram. Domy szkieletowe umożliwiają łatwe modyfikacje w trakcie i po zakończeniu budowy, a ze względu na łatwość, wszechstronność i opłacalność, ten wybór jest tak popularny i niedrogi. Domki drewniane, jak wynika z samej nazwy, wykonane są z drewna, a to od razu oznacza, że ​​są lżejsze. To z kolei prowadzi do niższych kosztów fundamentów.

Drewno to wyjątkowy i energooszczędny izolator

Niektóre materiały budowlane, takie jak stal, różne materiały nieorganiczne, które są niepalne, rozszerzają się po podgrzaniu, co może osłabić, a następnie spowodować zawalenie się konstrukcji. Drewno reaguje w całkiem odwrotny sposób. Po podgrzaniu (oczywiście nie nadmiernie do temperatury palnej) drewno wysycha i w rezultacie staje się jeszcze twardsze. Dla porównania: szkło przewodzi ciepło 23 razy szybciej niż drewno, marmur 90 razy szybciej, stal 1650 razy szybciej, a aluminium aż 7000 razy szybciej. Oznacza to również, że te materiały powodują większy „wyciek” energii z domu. Jeśli chcesz, aby ciepło (lub chłód) pozostało wewnątrz budynku, ale nie chcesz wydawać więcej pieniędzy na ogrzewanie (lub chłodzenie), drewno jest doskonałą alternatywą dla cegły, betonu czy kamienia. W porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, drewno jest niezwykle ekonomiczne ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Dzieje się tak, ponieważ w swojej strukturze komórkowej gromadzi pęcherzyki powietrza. Co więcej, termoizolacja domków z drewna jest lepsza, a koszty ogrzewania niższe ze względu na grubość ścian. Szacuje się, że jeśli ściana drewniana ma grubość 15 cm, odpowiada to 30 cm murowi z cegły. Dlatego, wybierając domy drewniane wybierasz bardziej energooszczędne życie, dzięki czemu możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Drewno to surowiec przyjazny dla środowiska i zdrowia

W dzisiejszych czasach, bycie „eko” jest niezwykle ważne, więc oczywiście jest to duża zaleta drewna jako materiału budowlanego. Domki drewniane są trwałe, odnawialne i przyjazne dla środowiska. Wybierając przyszły materiał na dom warto jest wiedzieć, że konstrukcje drewniane pochłaniają i magazynują dwutlenek węgla z atmosfery, a drewno, nawet biorąc pod uwagę transport, jest neutralne pod względem jego emisji. W rzeczywistości, jest to jedyny materiał budowlany neutralny pod względem emisji tej szkodliwej substancji – na każdy metr sześcienny drewna wykorzystywanego w budownictwie oszczędza się 0,8 tony emisji dwutlenku węgla, dlatego jeśli w domu zużywa się 20 metrów sześciennych drewna, oznacza to oszczędność 16 ton węgla. Wykorzystanie drewna w budownictwie, niezależnie od tego, czy jest to kompletna konstrukcja czy tylko drewniane ramy, naprawdę ma pozytywny wpływ na zmiany klimatyczne. Oczywiście, ścinanie drzew nie ma nic wspólnego z ekologią, ale większość krajów ma przepisy, zgodnie z którymi co najmniej jedno drzewo musi być sadzone za każde ścięte. Jest to istotne, ponieważ oznacza to, że na planecie będzie więcej drewna, co oznacza większą absorpcję węgla. Ponadto, warto jest pamiętać, że dojrzałe drzewa faktycznie pochłaniają mniej węgla niż młodsze, szybciej rosnące drzewa, dlatego w walce ze zmianami klimatycznymi korzystne może być wycinanie starszych drzew, wykorzystywanie ich w budownictwie i sadzenie w ich miejsce nowych drzew pochłaniających węgiel.

Drewno to bezpieczny, wytrzymały i trwały materiał

Jednym z wielu powodów, dla których drewno jest nadal używane, pomimo ogromnych postępów w inżynierii, jest jego wytrzymałość, trwałość i bezpieczeństwo. Drewno ma w sobie dużą dozę sprężystości, co oznacza, że ​​może się lekko wyginać, czego nie można powiedzieć o cegle lub betonie. Domki drewniane są tak niezwykle wytrzymałe ze względu na obecność celulozy i ligniny w ścianie komórkowej, które odpowiadają za właściwości sprężyste i elastyczne drewna. Dlatego, jeśli fundamenty nieznacznie się przesuną, domek drewniany może się wyginać i poruszać wraz ze zmianą położenia, zamiast pękać. Natomiast, nawet najmniejsza zmiana w fundamentach domu z cegły powoduje pęknięcia w zaprawie, co jest niezwykle kosztowne pod względem późniejszych napraw. Mówiąc o fundamentach, jednym z powodów, dla których większość domów, na przykład w USA, jest drewniana, jest fakt, że gleba nie jest stabilna i często dochodzi do trzęsienia ziemi. Co więcej, taka gleba jest dość słaba, co może powodować zapadanie się ciężkiego domu z cegły, dlatego pożądane są lekkie domki drewniane, a nie ciężkie murowane. Wracając do kosztów, domki z drewna są preferowane (a czasami wymagane), ponieważ są tańsze w odbudowie, jeśli zostaną zniszczone przez huragan, który może zniszczyć zarówno konstrukcje drewnianą, jak i murowaną.

Bez dwóch zdań, drewno to niezwykły materiał budowlany i z pewnością jest wart Twojej uwagi. Jeśli szukasz wytrzymałego, trwałego, ekologicznego i ekonomicznego budynku, który można zbudować w mgnieniu oka, to domki drewniane są stworzone wprost dla Ciebie. Pamiętaj, że drewno jest również elastyczne, więc z pewnością zbudujesz dom swoich marzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here