Co to jest nietrzymanie moczu? Jak je rozpoznać?

0
1202
Co to jest nietrzymanie moczu? Jak je rozpoznać?

Nietrzymanie moczu to choroba, która najczęściej dotyka kobiet. To powszechny problem, mimo że najczęściej ukrywany zarówno przed rodziną, jak i lekarzem. Głównie cierpią kobiety po 50. roku życia, ale nie tylko. Jakie są objawy NTM?

Nietrzymanie moczu jest przewlekłą chorobą, na którą cierpi co druga kobieta po menopauzie, ale również osoby młodsze, w tym mężczyźni. Wpływa to na komfort życia i pewność siebie, dlatego warto wykonywać profilaktycznie trening mięśni Kegla (mięśni łonowo-guzicznych), a w razie wystąpienia pierwszych objawów należy jak najszybciej skorzystać z porad lekarza.

Tymczasem NTN najczęściej jest przez chorujących ignorowane. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby, czyli kilka lat po pierwszych objawach, decydujemy się na konsultację u urologa. Doradzi on odpowiednie ćwiczenia i pieluchy dla dorosłych, a także zaplanuje leczenie farmakologiczne lub doradzi zabieg. Warto zapamiętać, że nieleczone nietrzymanie moczu nie minie, lecz będzie się rozwijać.

NTM problemem nie tylko kobiet

Mimo przekonania, że na nietrzymanie moczu cierpią jedynie kobiety, problem ten dotyczy również mężczyzn. W aptekach można kupić pieluchy dla dorosłych, ale także specjalne męskie wkładki o różnym stopniu chłonności i specjalną chłonną bieliznę, aby zabezpieczyć się przed przeciekaniem oraz nieprzyjemnym zapachem.

Faktem jednak pozostaje, że to kobiety tworzą grupę podwyższonego ryzyka i są głównymi ofiarami tej choroby. Najbardziej narażone są panie po 45–50 roku życia, gdyż w ich organizmie następuje spadek poziomu hormonów płciowych.

Młodsze kobiety również mogą cierpieć z powodu NTM i konieczne będzie wtedy regularne ćwiczenie mięśni, a na wszelki wypadek przydadzą się także pieluchy dla dorosłych. Aby jednak ich zakładanie nie stało się koniecznością, warto pokonać wstyd i zacząć skutecznie przeciwdziałać NTM.

Jak rozpoznać NTM?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu można rozpoznać po kroplach pozostawianych na bieliźnie podczas wysiłku fizycznego – czasami wystarczy nawet nagłe zerwanie się z kanapy. Schorzeniu sprzyja także menopauza, okres pomenopauzalny, otyłość itp., ale może je też wywołać ciąża, różne zabiegi, a także częste infekcje dróg moczowych itp. Warto nosić wtedy pieluchy dla dorosłych, co poprawia komfort życia.

Naglące nietrzymanie moczu to efekt nadwrażliwego pęcherza i silnego parcia na cewkę moczową. Trudno kontrolować wtedy oddawanie moczu, jego wyciek może być niezwykle obfity, a zatem podpaski dla dorosłych czy chłonna bielizna są wtedy koniecznością. Na ten rodzaj NTM chorują często osoby żyjące w przewlekłym stresie, po niewyleczonych infekcjach układu moczowego, cierpiący na chorobę Alzheimera lub Parkinsona, stwardnienie rozsiane, cukrzycę itd.

Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu

Przede wszystkim należy wiedzieć, że NTM dzieli się na naglące nietrzymanie moczu, wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia. Cierpiący na NTM powinni też unikać ciężkiej pracy fizycznej oraz używek, m.in. papierosów.

Najpowszechniejszym rodzajem choroby jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Oznacza to, że podczas wysiłku fizycznego dochodzi do przepuszczania moczu. Może to być bieg, trening w siłowni, podnoszenie sztangi, skoki przez płotki. Nie oznacza to jednak, że narażone są jedynie osoby uprawiające sport intensywnie – wystarczy lekka przebieżka, przenoszenie ciężkiej torby z zakupami, a nawet kichnięcie, kaszel, katar itp.

Pierwsze objawy powinny być sygnałem, że należy skorzystać z pomocy lekarza, który przekaże zalecenia pozwalające wyleczyć problem w zalążku. W innym wypadku NTM będzie się rozwijać, a im dłużej zwlekamy, tym trudniej z nim całkowicie wygrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here