Częste oddawanie moczu w nocy – jakie są jego przyczyny

0
317
Częste oddawanie moczu w nocy

Nocne wizyty w toalecie są bardzo uciążliwe, tym bardziej, jeśli zdarzają się często. Niekiedy ich przyczyną jest wypicie przed snem dużej ilości płynów, zwłaszcza uznawanych za moczopędne, jak np. kawa lub niektóre ziołowe herbaty. Jednak nie zawsze przyczyna częstego oddawania moczu w nocy jest tak błaha. Zdarza się, że jest ono jednym z objawów toczących się w obrębie organizmu procesów chorobowych. Zjawisko potrzeby częstego oddawania moczu w nocy nosi nazwę nykturii. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Kiedy pęcherz nie pozwala zasnąć

Częste oddawanie moczu w nocy to dolegliwość, która staje się wyjątkowo uciążliwa, jeśli trwa przewlekle. Konieczność odbycia kilku wizyt w toalecie w ciągu nocy powoduje kłopoty ze snem, wpływa na obniżenie samopoczucia i uczucie rozdrażnienia.

Zazwyczaj jej przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu układu moczowego powstałe na skutek działania różnych czynników. Wśród nich wymienia się przede wszystkim choroby nerek. Nykturia może być też jednym z objawów chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, czy też choroby krążenia. U mężczyzn potrzeba częstego oddawania moczu w nocy może być też wynikiem przerostu gruczołu krokowego, inaczej prostaty.

Dochodzi do niego na skutek zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu, będącej wynikiem wkroczenia przez mężczyznę w okres andropauzy. Najczęściej ma to miejsce po 50. roku życia. Problemy z prostatą są zjawiskiem niezwykle powszechnym, które dotyka wielu mężczyzn, mocno wpływając na jakość ich życia. Poza częstomoczem na skutek rozrostu gruczołu krokowego może bowiem pojawiać się u nich także utrata kontroli nad pęcherzem oraz ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Każda z tych dolegliwości pod wpływem dalszego powiększania się prostaty może przybierać na sile, powodując coraz większy dyskomfort. W skrajnych przypadkach, kiedy rozrost gruczołu jest mocno zaawansowany, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Kiedy do lekarza?

Sporadycznie zdarzające się częściej niż zazwyczaj nocne wizyty w toalecie nie muszą zwiastować poważnych kłopotów. Bywają one wynikiem rodzaju spożywanego pokarmu, ilością i rodzajem wypijanych przed snem płynów, a także skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków. W takiej sytuacji wystarczy zmiana swoich nawyków i zredukowanie ilości moczopędnych substancji w diecie.

Jeżeli jednak częstomocz nie ma związku z dietą, występuje często lub długotrwale, wtedy na pewno powinien skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Na pierwszą wizytę można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wstępnej diagnozy zleci dalsze badania lub też wyda skierowanie do poradni urologicznej. Ważne, aby w razie wystąpienia niepokojących objawów, nawet jeśli są one źródłem wstydu, nie zwlekać z konsultacją medyczną. Szybko podjęte działania umożliwią skuteczne wyeliminowanie głównej przyczyny odpowiedzialnej za częste oddawanie moczu w nocy i tym samym pozwolą wyeliminować tę uciążliwą dolegliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here