Cztery mniej znane metody antykoncepcji dla kobiet

0
726
Cztery mniej znane metody antykoncepcji dla kobiet

Obecnie istnieje wiele różnorodnych metod antykoncepcji, które można dopasować do swoich osobistych potrzeb. Nie wszystkie kobiety chcą lub mogą stosować hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak na przykład pigułki. Nawet w przypadku, gdy hormony nie są przeszkodą, problematyczne może być pamiętanie o regularnym stosowaniu tych bardziej powszechnych środków. Istnieje jednak kilka mniej znanych, równie skutecznych metod antykoncepcji dla kobiet.

1. Prezerwatywy dla kobiet 

Prezerwatywy dla kobiet są wykonane z miękkiego, cienkiego syntetycznego lateksu. Podobnie do bardziej znanych, męskich odpowiedników, nadają się do jednorazowego użycia. Są barierową metodą antykoncepcji i stosuje się je dopochwowo. Są optymalną metodą antykoncepcji z kilku istotnych przyczyn: 

  • prawidłowo zastosowane, są skuteczne w 95 proc., 
  • jako jedyna metoda antykoncepcji, chronią jednocześnie przed ciążą oraz infekcjami przenoszonymi drogą płciową, 
  • można je bezpiecznie stosować także bezpośrednio po urodzeniu dziecka. 

2. Krążki dopochwowe 

Krążek dopochwowy, inaczej nazywany pierścieniem antykoncepcyjnym bądź ringiem, to kolejny mniej znany środek antykoncepcyjny. Dostępne są krążki dopochwowe w aptekach online lub stacjonarnych i można je zakupić wyłącznie na receptę. Są to niewielkie, elastyczne pierścienie, po których aplikacji należy pozostawić je w pochwie na czas 21 dni. Ich grubość wynosi około cztery milimetry, a średnica – 50 mm. Zapobiegają zajściu w ciążę poprzez ciągłe uwalnianie syntetycznych wersji estrogenu i progesteronu. Te hormony, czyli etonogestrel i etynyloestradiol, są wówczas wchłaniane do krwiobiegu. Zagęszczają śluz szyjki macicy, co zapobiega przedostawaniu się plemników do komórki jajowej. 

3. Zastrzyki antykoncepcyjne 

Wstrzyknięcie środka antykoncepcyjnego uwalnia progestageny do krwiobiegu, aby zapobiec zajściu w ciążę. Przy prawidłowym zastosowaniu zastrzyk antykoncepcyjny ma ponad 99% skuteczności. Zastrzyk taki wykonuje się raz na około trzy miesiące, więc podczas stosowania tej metody nie trzeba myśleć o antykoncepcji codziennie lub za każdym razem, gdy w tym okresie dochodzi do stosunku. Jest to opcja idealna dla kobiet, którym trudno jest pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki o tej samej porze. Zastrzyk jest bezpieczną opcją dla osób, które nie mogą stosować antykoncepcji zawierającej estrogen. 

4. Spirala antykoncepcyjna 

Inaczej nazywana wkładką domaciczną, spirala antykoncepcyjna to niewielkie urządzenie w kształcie litery T, które lekarz lub pielęgniarka umieszcza w macicy. Najbardziej popularnym rodzajem takiej spirali jest spirala miedziana. Uwalnia w macicy miedź, której jony znane są ze swojego działania plemnikobójczego. Po prawidłowym włożeniu spirale antykoncepcyjne są skuteczne w ponad 99%. Działają od razu po założeniu, a czas ich działania wynosi od 5 do 10 lat, w zależności od typu. Spiralę można założyć w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, o ile nie jest się w ciąży. W każdej chwili spiralę może wyjąć specjalnie przeszkolony lekarz lub pielęgniarka. Wtedy możliwe jest natychmiastowe zajście w ciążę. 
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here