Czym tak właściwie jest nikotyna? Dlaczego tak silnie uzależnia?

0
324
Czym tak właściwie jest nikotyna

Nikotyna w naszym kraju nie jest traktowana jako narkotyk, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że substancja ta ma silne właściwości uzależniające i zalicza się do substancji psychoaktywnych. Warto się jej bliżej przyjrzeć, szczególnie, że problem uzależnienia od nikotyny dotyczy wielu osób, a papierosy są powszechnie dostępną używką.

Czym jest nikotyna?

Nikotyna, której źródłem są liście tytoniu, to związek organiczny, alkaloid pirydynowy – substancja o charakterze psychoaktywnym, która wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Dokonuje ona modyfikacji przez łączenie się z receptorami nikotynowymi i dalej zaburza ich metabolizm. To zaś sprawia, że w pierwszej chwili czuje się lekkość – bardzo charakterystyczny dla papierosów objaw. Nikotyna powoduje wyrzut dopaminy do mózgu, zwiększa produkcję adrenaliny i podnosi ciśnienie. Dlatego pierwszy objaw po papierosie to lepsze samopoczucie. Nikotyna działa od razu, dostaje się do mózgu w ciągu kilku sekund, utrzymuje około 2 godzin. Po tym czasie osoba uzależniona odczuwa, że organizm domaga się kolejnej dawki.

Silne uzależnienie od nikotyny

Mimo, że nie traktujemy jej jak narkotyku, to w rzeczywistości nikotyna wywołuje uzależnienie szybko i niekiedy jest ono bardzo silne, porównywalne do uzależnienia od twardych narkotyków. Najczęściej naukowcy podkreślają, że nikotyna tak silnie uzależnia, ponieważ powoduje wyrzut dopaminy. Ten neuroprzekaźnik jest w stanie spowodować poprawę nastroju, natomiast w niedługim czasie poziom spada i organizm domaga się nowej dawki. Tak może, według badaczy, rozwinąć się uzależnienie biologiczne i psychiczne.

Szkodliwość nikotyny – czy powoduje raka?

Jeszcze pod koniec XX wieku uważano, że czysta nikotyna nie jest szkodliwa, poza wywołaniem uzależnienia. Zakładano, że to inne substancje znajdujące się w papierosach są dużo bardziej szkodliwe, niż nikotyna. Obecnie przyjmuje się, że nikotyna jest mniej groźna niż papieros, jednak podejmuje się także coraz więcej badań dotyczących właśnie szkodliwości samej nikotyny.

Jak rzucić palenie – czyli walka z uzależnieniem?

Uzależnieni od papierosów bardzo często podkreślają, że kompletnie brak im pomysłu na to, jak poradzić sobie z uzależnieniem. Faktycznie jest ono na tyle silne, że jego pokonanie jest bardzo często szczególnie trudne. Wydaje się, że najważniejsze kwestie to:

  • silna wola
  • unikanie kontaktu z palącymi
  • wsparcie rodziny
  • szukanie czegoś co zastąpi w ręce papierosa
  • wybór dobrego leku wspomagającego leczenie

Chcąc walczyć z uzależnieniem warto sięgnąć po recigar w aptece internetowej. To preparat, który w składzie zawiera cytyzynę o działaniu podobnym do nikotyny. Ma ona jednak silniejsze wiązanie z receptorami nikotynowymi, dlatego stopniowo wypiera z nich nikotynę. Dawka Recigaru jest stopniowo zmniejszana, by ostatecznie również wyprzeć jego stosowanie, ale nie wrócić do papierosów. Korzystając z serwisu gdziepolek.pl można również w wygodny sposób porównać sobie koszty zakupu tego leku w różnych aptekach internetowych, by wybrać dla siebie najlepszą ofertę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here