Foteliki samochodowe – 3 wskazówki, jak wybrać najlepszy model

0
628

Ustawa Prawo o ruchu drogowym zakłada, że każdy kierowca powinien przewozić dzieci w foteliku. Pod pewnymi warunkami można z niego zrezygnować, jednak co do zasady, foteliki samochodowe dla dzieci są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu każdego rodzica.

  1. Foteliki samochodowe dobierz do wagi dziecka
  2. Który fotelik samochodowy będzie najlepszy?

Fotelik samochodowy jest obowiązkowy dla dzieci do uzyskania 150 cm wzrostu, Nieco wcześniej można wymienić go na specjalną podkładkę, dzięki której dziecko zapina się standardowymi pasami bezpieczeństwa.

Foteliki samochodowe dobierz do wagi dziecka

Podstawowym kryterium, jakim należy kierować się, wybierając fotelik samochodowy, jest wiek i waga dziecka. Foteliki samochodowe na https://www.bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe/p/269 dostępne są w różnych kategoriach wagowych. Jako pierwsze zwykle kupuje się nosidełka dla malucha, używane dla noworodków i niemowląt. Są to foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, które zwykle łatwo można wypiąć z auta i umieścić na stelażu wózka. Dla starszych dzieci przeznaczone są foteliki średnie, posiadające własny system pasów bezpieczeństwa lub inny system podtrzymujący dziecko w stałej pozycji. Montuje się je zarówno tyłem, jak i  przodem do kierunku jazdy. W zależności od wielkości dziecka można zdecydować się na fotelik samochodowy bez osobnego systemu pasów. Wówczas dziecko przypina się za pomocą pasów bezpieczeństwa z samochodu, a sam fotelik zwykle nie jest mocowany do kanapy.

Dobór fotelika zależy również od wagi dziecka. W sklepach z tego typu akcesoriami dla maluchów dostępne są foteliki w różnych kategoriach wagowych. Modele dla najmniejszych dzieci są przeznaczone dla maluchów do osiągnięcia 13 kg wagi. Kolejną grupę stanowią foteliki dla dzieci w kategorii wagowej 9-36 kg. Wiele z nich ma odpinane oparcie, dzięki czemu, kiedy dziecko osiągnie odpowiednią wagę i wzrost, można używać samego siedziska, pełniącego rolę podkładki. Nieco inną konstrukcję posiadają foteliki z kategorii wagowej 15-36 kg dostępne na https://www.bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe/foteliki-15-36kg/p/269_275, przeznaczone dla starszych dzieci. To modele dopasowane do potrzeb dzieci od około 3. roku życia.

Który fotelik samochodowy będzie najlepszy?

Za idealny fotelik dla dziecka uważa się ten dobrany do jego wzrostu, wagi i wieku, ale również model zapewniający największe bezpieczeństwo. Podczas podróży samochodem na tylnym siedzeniu dziecko jest narażone na liczne urazy, spowodowane chociażby przeciążeniami. Ryzyko ich wystąpienia minimalizuje montaż fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy. Jego konstrukcja dobrze zabezpiecza wrażliwą główkę i kręgosłup dziecka przed przeciążeniami, do których dochodzi podczas kolizji czy wypadków drogowych. Odpowiednio dobrane modele fotelików samochodowych dla dzieci często są wyposażone w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Dziecko przypina się za ich pomocą do fotelika, natomiast fotelik do kanapy samochodowej. Za bardzo bezpieczne uważa się modele z systemem Isofix. System ten składa się z zaczepów montowanych bezpośrednio do nadwozia samochodu. Aby można było do niego przyczepić fotelik, również on musi posiadać odpowiednie zapięcia. Ten sposób montażu jest znacznie łatwiejszy i trwalszy niż przypinanie fotelika do kanapy za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. od 2006 roku każdy wyprodukowany i dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej samochód musi być wyposażony w system Isofix, więc aby z niego skorzystać, wystarczy kupić odpowiedni fotelik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here