Jak czyścić białe buty? Sprawdzone sposoby

0
169

Białe buty na naszych nogach zawsze będą przykuwać uwagę przechodniów, zwłaszcza wtedy, gdy są one nieskazitelnie czyste. Niestety, buty jasnych odcieniach, a zwłaszcza śnieżnobiałe, bardzo trudno utrzymać w czystości. Tylko regularne ich mycie sprawi, że zawsze będą wyglądać jak nowe. Jeżeli zaniedbamy ich konserwację, może okazać się, że mimo wszelkich naszych starań, nie będziemy w stanie ich doczyścić.

Buty skórzane – jak wyczyścić?

Czyszczenie naszego obuwia powinniśmy zacząć od zdjęcia sznurówek. Możemy je wyprać ręcznie używając delikatnego proszku. Jeżeli chodzi o buty ze skóry lub jakiegokolwiek materiału imitującego skórę, powinniśmy bardzo uważać podczas konserwacji. Najlepszym sposobem będzie użycie wilgotnej ściereczki nasączonej wodą z płynem do mycia naczyń. Jeżeli takie przetarcie jest niewystarczające, możemy użyć szczoteczki z miękkim włosiem. Jeśli podeszwa naszego obuwia również jest biała i wymaga czyszczenia, możemy skorzystać ze szczoteczki i specjalnego mleczka do czyszczenia powierzchni. Równie dobrze sprawdzi się tutaj pasta do zębów. Jej możemy użyć również, gdy nie uda nam się doczyścić cholewki. Należy być przy tym bardzo ostrożnym, aby przypadkiem nie uszkodzić butów.

Buty materiałowe – jak wyczyścić?

Buty damskie zrobione z materiału, jak np. trampki, będą łatwiejsze do wyczyszczenia, choć same w sobie mogą się bardziej brudzić. W tym przypadku również najlepiej zacząć od przetarcia ich ściereczką nasączoną w roztworze wody i płynu do naczyń. Możemy dodatkowo użyć szczoteczki z miękkim włosiem, ale należy uważać, aby materiał nie zniszczył się lub nie zmechacił podczas szorowania. Do pozbycia się większych zabrudzeń możemy użyć mydełka odplamiającego – takiego samego jak do ubrań. Do wyczyszczenia podeszwy lub gumowego noska naszych butów możemy użyć mleczka do czyszczenia lub pasty do zębów i delikatnie z pomocą szczoteczki usunąć zabrudzenia. Sznurówki tak samo, jak w przypadku obuwia skórzanego możemy wyprać używając delikatnego proszku.

Czy warto prać buty w pralce?

Wykorzystanie pralki do pozbycia się zabrudzeń z naszych butów jest bardzo niezalecane i powinna być to ostateczność. Buty w pralce są narażone na długotrwały kontakt z wodą, co może prowadzić do zmiękczenia kleju użytego do ich produkcji, a w efekcie rozwarstwienia się butów i ich uszkodzenia. Ponadto mieszanie się butów w pralce, a późniejsze odwirowanie wody może sprawić, że buty popękają i się zniszczą. Jeżeli posiadamy buty, których nie jesteśmy w stanie doczyścić ręcznie, a bardzo zależy nam na tym, aby były jak ze sklepu, możemy użyć pralki, jednak miejmy świadomość tego, że możemy im zaszkodzić. Jeżeli już chcemy wyprać obuwie w pralce, zadbajmy o to, aby nastawić krótki program i wyłączyć lub zmniejszyć obroty wirowania. Możemy również poza butami włożyć do bębna np. ręczniki, które amortyzować będą obijające się wewnątrz buty. Pamiętajmy jednak, że tylko systematyczne czyszczenie obuwia zapewni nam jego nieskazitelny kolor, a jeżeli je zaniedbamy, to nawet pralka może sobie nie poradzić z zabrudzeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here