Jak farbować?

0
784
Jak farbować?

Częste pytania odnoszące się do właściwych zmian wyglądu tyczą się np. farbowania włosów. Niektórzy uważają, że włosy farbować należy w domu i jest to metoda najskuteczniejsza, inni uważają, że pomimo wielu zalet, jest to jednak ryzykowne. Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach koloryzacji. Z pewnością farbowanie domowe pochłania mniej czasu i kosztów niż to w salonie fryzjerskim. Najważniejsze, aby wybrać odpowiedni kolor, a jeśli nie będziemy sami sobie w stanie poradzić, to można zapytać o pomóc innej osoby, bardziej obeznanej w tej kwestii niż my. Prawidłowo wykonana koloryzacja nie niszczy włosów w takim stopniu. Szkody mogą być trudne do skorygowania. W pierwszej kolejności należy dobrać kolor farby do karnacji i naturalnego koloru włosów. To zapewni zmianę oryginalnego koloru. Należy też unikać odpowiednich odcieni. Wybierając dany rodzaj farby, trzeba się zorientować, jak jest jej trwałość i właściwości. Różne farby różnie wpływają na kolor i jego intensywność, a także te, które zmywają się po odpowiednich zmyciach głowy. Warto, żeby zadbać o to, by na końcach włosów nie znalazły się niepotrzebne odrosty. Farby trwałe zawierające amoniak pozwalają na silniejsze zmiany kolorów włosów. Ważne jest też, żeby włosy odpowiednio zregenerować i przygotować do koloryzacji. Po nawilżeniu włosów trzeba wybrać szampon lub krem koloryzujący. Choć potem nie będzie to taki trwały kolor jak w przypadku farby to przez obecność niewielkiej zawartości amoniaku i wody utlenionej będzie znacznie bezpieczniej dla włosów. Warto też wypróbować kosmetyk, np. próbując czy nie ma się na niego uczulenia.
Producenci często zmieniają skład swoich farb, więc uczulenia można mieć całkiem różne farby. Warto dbać o skórę, żeby nie była podrażniona i żeby nas zbyt mocno nie piekła.
Zabezpieczenie włosów przed działaniem chemicznych składników też jest istotne. Nie warto myć włosów, do 3 dni przed koloryzacją, co spowoduje lepszą ochronę włosów poprzez wytworzenie płaszczu lipidowego. Kolory trzeba też odpowiednio wymieszać, a najważniejsze żeby były to kolory o różnej tonacji, a najlepiej także odpowiedniej marki. Farba powinna zostać wykorzystana od razu po wymieszaniu, gdyż reakcje poszczególnych składników błyskawicznych między sobą zachodzą błyskawicznie. Najlepiej nałożyć farbę na włosy do około 10 minut. Do długich włosów najlepiej przygotować nawet do dwóch opakowań preparatu. Nie należy też niczym przykrywać włosów po koloryzacji, gdyż mogą się łatwo przegrzać. Podwyższona temperatura może spowodować więc odwrotne skutki do zamierzonych i farbowanie nie wyjdzie tak dobrze. Warto pilnować też czasu, w którym przeprowadza się koloryzację. Nie można szybko spłukiwać preparatu, gdyż może się okazać, że farbowanie nie wyszło, jak należy, nie uzyskało się prawidłowego koloru, a wtedy zmiana jest konieczna najszybciej, jak to możliwe. Włosy należy też poddać dodatkowej pielęgnacji, np. poprzez położenie odżywki. Jest to spowodowane tym, żeby domknąć łuski włosa po farbowaniu, a także zapobiec wypłukiwaniu koloru. Czasem takie opakowanie można kilkukrotnie użyć. Efekt koloryzacji można przedłużyć. Stosując odpowiednie preparaty, szampony, odżywki można zadbać o efekt farbowanych włosów i skuteczne zachowanie koloru przez dłuższy czas. Zwłaszcza poleca się te produkty, które mają filtry UV, czy inne składniki wzmacniające kolor. Nie zaleca się używania szamponów przeciwłupieżowych, które potrafią usuwać resztki środków wykorzystywanych do stylizacji. Warto pamiętać, że innego traktowania należy wymagać od włosów rozjaśnianych, aby nie pożółkły. Warto więc pamiętać o zakupie środków, które zawierają odpowiednie pigmenty. Po samej koloryzacji także warto pamiętać o ich regeneracji.
Po farbowaniu włosy mogą być przesuszone i bardziej łamliwe, toteż trzeba im dostarczyć odpowiednich składników uzupełniających i zapobiegających tym procesom. Skuteczne są w tym przypadku maski z gliceryną, pantenolem, witaminą E, odżywczymi olejkami i wyciągami z roślin. To właśnie witaminy są bardzo istotne w przypadku wzmacniania włosów. Zwłaszcza witamina C ma właściwości, które posiadają tendencję do wzmacniania włosów. Jest ona obecna zwłaszcza w owocach cytrusowych, pomarańczach, grejpfrutach, mandarynkach, cytrynach, limonkach, a także np. w papryce. Witamina B jest również skuteczna w celu rośnięcia włosów. Jest ona źródłem dostarczanym np. przez rośliny strączkowe, brokuły, papryki, pomidory, a także wiele owoców poprzez maliny, banany, kiwi, czy awokado. Jednak także mięso, np. białe, czyli głównie kurczak to źródło witaminy B1, zaś czerwone jest skuteczne, jeśli chodzi o dostarczanie witaminy B12. Z kolei witamina A znajduje się w marchwi, selerze, ale też serze, czy mleko. Każda z witamin jest bardzo cennym źródłem wspomagającym wzmacnianie włosów lub ich porost, a także zapobieganiu ich wypadaniu. To bardzo istotna wiedza, którą należy wykorzystać, aby zorientować się, jak w naszym przypadku powinno wyglądać farbowanie włosów od podstaw i na co można sobie pozwolić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here