Jakie są przyczyny powstawania kontuzji „łokieć tenisisty”?

0
658
łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to potoczna nazwa entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej, stosunkowo powszechnie występującej dolegliwości. Przypadłość ta powstaje w wyniku mikrouszkodzeń wywołanych powtarzalnymi, określonymi ruchami nadgarstka. Czy przy łokciu tenisisty przyczyny ustępują po podjęciu leczenia, czy konieczna jest zmiana aktywności?

Łokieć tenisisty – przyczyny powstania kontuzji

Entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej to stan zapalny powstający z powodu mikrouszkodzeń i postępującej degeneracji w obrębie przyczepu mięśnia nadgarstka (prostownika) znajdującego się w okolicy łokcia. Przy kontuzji o nazwie łokieć tenisisty przyczyny są złożone, jednak powstanie mikrourazów związane jest z jednostajnymi ruchami nadgarstka, powtarzającymi się z dużą częstotliwością. Doprowadzają one do nadwyrężania tej okolicy i pozostałych mięśni nadgarstka. Mikrouszkodzenia, nieprawidłowy rozrost naczyń i rozmieszczenie włókien kolagenowych doprowadzają do osłabienia połączeń pomiędzy ścięgnami a kością, stwarzając warunki do powstania kontuzji i rozwoju stanu zapalnego.

Kto jest narażony na łokieć tenisisty – przyczyny występowania kontuzji w określonych zawodach

Oprócz tego, że choroba wbrew nazwie dotyczy właściwie nadgarstka, a nie łokcia, dodatkowo nie jest również wyłącznie przypadłością tenisistów. Kontuzja „łokieć tenisisty” dotyczy 1–3% całej populacji, przy czym najczęściej diagnozowana jest u osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Nie bez znaczenia jest fakt, że to właśnie na ten przedział wiekowy przypada czas największej aktywności zawodowej. Na ból łokcia wynikający z omawianej przypadłości, narażonych jest wiele osób, których praca zawodowa związana jest z powtarzalnymi, powodującymi przeciążenia, ruchami nadgarstka.

Łokieć tenisisty – przyczyny poszukiwania pomocy specjalisty

Potrzeba znalezienia źródła problemów i sposobu jego rozwiązania stanowią główne przyczyny umówienia się na wizytę do specjalisty. Diagnozowanie łokcia tenisisty opiera się na wywiadzie lekarskim, badaniu klinicznym i badaniach obrazowych (przede wszystkim USG). Objawy są na tyle charakterystyczne, że już wywiad i wykluczenie urazu, może dać odpowiedź na pytanie o przyczyny dolegliwości. W ostatecznym postawieniu diagnozy pomóc mogą testy na łokieć tenisisty – Cozena, Milla, Maudsleya i Thomsona. Przy pozytywnych wynikach testów (potwierdzających łokieć tenisisty), często nie wykonuje się już badań obrazowych. Po otrzymaniu diagnozy, pacjent może rozpocząć leczenie, które ma szansę przynieść efekty i pozwoli pacjentowi wrócić do dawnych aktywności. W łokciu tenisisty przyczyny nie zawsze są możliwe do wyeliminowania, wynika to najczęściej z aktywności zawodowych, dlatego ważne jest przywrócenie sprawności i zminimalizowanie ryzyka nawrotu kontuzji.

Łokieć tenisisty – przyczyny wyboru konkretnej metody leczenia

Bez względu na wybór metody leczenia warunkiem koniecznym do jego rozpoczęcia jest wyeliminowanie bezpośredniej przyczyny, czyli zaprzestanie przeciążania i rezygnacja z dotychczasowej formy aktywności. Dodatkowo dobre efekty dają zimne okłady (lód lub specjalne kompresy) oraz zastosowanie przeciwbólowych i przeciwzapalnych leków o działaniu ogólnym lub miejscowym, np. diky. Leczenie na ogół ogranicza się do leczenia zachowawczego, w rzadkich przypadkach konieczna jest ingerencja chirurgiczna. Jest kilka metod leczenia bezoperacyjnego:

  • terapia farmakologiczna;
  • fizjoterapia;
  • laseroterapia;
  • akupunktura;
  • fala uderzeniowa;
  • toksyna botulinowa;
  • terapia autologiczna krwią pacjenta.

Decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz, ponieważ przy łokciu tenisisty przyczyną wyboru konkretnej metody jest stan pacjenta i związane z nim dolegliwości bólowe oraz stopień uszkodzeń, jaki u niego występuje. Najczęściej, bez względu na inne proponowane środki, wybór pada na fizjoterapię.

Łokieć tenisisty – rehabilitacja. Jakie daje efekty? Może doprowadzić do całkowitego ustąpienia dolegliwości w ciągu 12 miesięcy. Fizjoterapeuta poprzez zastosowanie głębokiego masażu, rozciąganie i wzmacnianie mięśni przyczynia się do poprawy samopoczucia pacjenta. Pomocne może być również zastosowanie kinesiotapingu. U każdego chorującego na łokieć tenisisty, ćwiczenia są nieodłącznym elementem procesu leczenia. Niezwykle ważny jest ich właściwy dobór i prawidłowe wykonywanie. Dlatego, szczególnie na początku, konieczna jest pomoc fizjoterapeuty. To on decyduje, jakie ćwiczenia na łokieć tenisisty będą najlepsze dla danego pacjenta, ponieważ muszą być dostosowane do jego stanu i możliwości. Ponadto fizjoterapeuta czuwa nad prawidłową techniką wykonywania ćwiczeń, udziela niezbędnych instrukcji, przygotowując pacjenta do samodzielnej pracy w domu. Kontynuowanie ćwiczeń pozwala uzyskać długotrwały efekt leczenia.

Nieleczony łokieć tenisisty może doprowadzić do przykurczu mięśni i niedotlenienia nerwów. Może również dojść do zaburzenia biomechaniki ciała w wyniku ustawiania kończyny w taki sposób, aby nie odczuwać dolegliwości bólowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here