Kiedy najlepiej ocieplić dom?

0
133
Kiedy najlepiej ocieplić dom

Bez trudu można odnotować fakt, że obecnie wielu inwestorów jest zainteresowanych ocieplaniem domów. Trudno się temu dziwić, gdyż determinuje to konkretne oszczędności i  jest korzystne dla środowiska naturalnego. Bez względu na naszą motywację, ocieplenia domu nie da się wykonać przypadkowo – chodzi tutaj nie tylko o selekcję materiału, ale i porę roku. 

Starannie wykonana izolacja to pewność, że nasza nieruchomość będzie generowała mniejsze koszty utrzymania i jednocześnie spadnie emisja CO2. Oprócz tego uchronimy swój dom przed grzybami i pleśnią. Chcąc to osiągnąć, trzeba działać w racjonalny sposób, a niestety bardzo często postępujemy spontanicznie. To spory błąd, bo nie mając konkretnego planu, narażamy się tylko na dodatkowe koszty. 

Kiedy przeprowadzić ocieplanie nieruchomości? 

Na wstępie powinniśmy wykonać audyt energetyczny, który uchroni nas przed niepotrzebnymi kosztami. W ten sposób będziemy dokładnie wiedzieć, jakie są straty energetyczne nieruchomości. Co więcej, poznamy też ich źródło i tym samym możemy im zapobiec. Na tego typu badanie składa się też test termowizyjny, który powinien być wykonany w sezonie grzewczym. Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku musi przekraczać minimum 15ºC. 

Ocieplanie domu przy ujemnych temperaturach nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Będąca składnikiem spoiw woda może zamarzać. Tym samym nawet pozornie dobrze wykonana termoizolacja, na wiosnę zacznie odpadać. 

Optymalną porą na ocieplanie domu jest okres wiosenno-letni oraz wczesna jesień. W kwestii temperatur mowa jest tu o przedziale od 5ºC do 25ºC. 

Zanim na dobre przystąpimy do prac montażowych, to koniecznie sprawdźmy zalecenia producenta naszego materiału izolacyjnego w tej kwestii. Na tym nie koniec, bo podobna zasada obejmuje również kleje i tynki. 

Spyta ktoś, jak ma się rzecz z upałami? Czy jest to optymalny moment, aby przystąpić do prac? Odpowiadamy więc, że raczej nie najlepszy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, iż temperatura przekraczająca 25ºC ma ogromny wpływ na jakość i tempo wiązania się spoiw. Proces ten będzie zachodzić zbyt szybko, a w konsekwencji będzie miało miejsce jedynie częściowe związanie spoiw. Ten fakt ma niebagatelne znaczenie w kontekście czynników określających, chociażby wytrzymałość komponentu termoizolacyjnego. 

Działaj na chłodno, niż później miałbyś żałować 

Sam fakt zdecydowania się na ocieplanie domu to w zasadzie dopiero pierwszy etap. W końcu musimy wybrać nie tylko pasujący typ izolacji, ale też właściwy klej czy grubość izolacji względem ściany. Nie zaskakuje więc fakt, że w tym kontekście wybór daty inicjacji prac wydaje się stosunkowo prosty. To jednak iluzja, gdyż wszystkie te kwestie muszą być przemyślane w jednakowy sposób. Znajdziemy w ten sposób optymalne warunki do pracy i przy tym ustrzeżemy wielu przykrych niespodzianek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here