Kosmetyki wegańskie – pielęgnacja w zgodzie z naturą

0
294
Kosmetyki wegańskie

Kosmetyki wegańskie to preparaty, które w swoim składzie nie posiadają substancji pochodzenia zwierzęcego i nie są testowane na zwierzętach. Swoją skuteczność opierają na naturalnych wyciągach, ziołach i minerałach, które pozytywnie wpływają na kondycję naszej skóry. Sprawdź jak dokonywać świadomych wyborów produktów pielęgnacyjnych.

Weganizm i kosmetyki wegańskie

Weganizm to nie tylko sposób żywienia i modny w ostatnim czasie trend. Weganizm to styl życia, który charakteryzuje się określonymi wartościami. Weganie to osoby, które świadomie rezygnują z produktów, przy powstawaniu których wykorzystywano i zadawano ból zwierzętom. Świadomy weganin rezygnuje nie tylko z określonych produktów spożywczych, ale także kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych zawierających składniki odzwierzęce.

W praktyce osoby usuwają ze swojego jadłospisu m.in mięso, melko, miód i jajka. Nie kupują wyrobów ze skóry i nie stosują preparatów testowanych na zwierzętach lub tych składających się z GMO (składników modyfikowanych genetycznie).

Co to są kosmetyki wegańskie?

Wegańskie, czyli jakie? Nietestowane na zwierzętach. Dotyczy to każdego etapu powstawania danego produktu. Oznacza to, że gotowy produkt oraz półprodukty do jego wytworzenia nie są poddawane testom na zwierzętach. Oznaczenie „cruelty-free” informuje o tym, że takie kosmetyki należą do koncernu niestosującego metod polegających na testowaniu swoich wyrobów na zwierzętach.

Wegańskie, to także takie kosmetyku, które nie posiadają substancji pochodzenia zwierzęcego. Do tych substancji zaliczamy m.in wosk pszczeli, lanolinę, miód, łój, jajka, jogurt, kwas stearynowy, glicerynę, kazeinę i elastynę. Wszystkie wegańskie preparaty bazują na wyciągach roślinnych, a sami producenci starają się rozumieć potrzeby wegan i starają się również poruszać kwestie związane z ekologią.

Kosmetyki wegańskie – co z certyfikatami?

wegańskie kosmetyki

Każda marka, która tworzy kosmetyki wegańskie po spełnieniu określonych wymogów może się ubiegać o certyfikat „Vegan Society” potwierdzający „dobry skład” produktu. W Polsce za przyznawanie określonych znaków jakości i certyfikatów odpowiada Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!. Organizacja zajmuje się walką o lepsze życie zwierząt i interweniuje w sytuacjach, gdy dochodzi do aktów okrucieństwa wobec zwierząt. Logo „V” otrzymują produkty przebadane pod kątem „czystości” składu i metod ich wytwarzania.

Ciekawostką jest to, że wiele składników można błędnie ocenić, czy są składnikami odzwierzęcymi. W kosmetykach dla wegan nie powinny się znaleźć:

  • kolagen – pochodzi np. ze skóry ryb,
  • elastyna – jest to białko pochodzenia zwierzęcego,
  • anolina – pochodzi z gruczołów zwierząt posiadających wełnę,
  • witamina A – najczęściej pozyskiwana jest z dorsza atlantyckiego i rekinów,
  • ój zwierzęcy – popularny składnik mydeł.

Czy kosmetyki dla wegan są eko?

Wegańskie preparaty nie zawsze są ekologiczne. Preparaty dla wegan nie muszą spełniać wymogów dotyczących kosmetyków ekologicznych. Warto wiedzieć, że wege kosmetyk mimo iż nie posiada składników odzwierzęcych, może zawierać w składzie np. konserwanty i sztuczne dodatki zapachowe.

Kosmetyki wegańskie to powrót do natury. Rośliny, wyciągi ziołowa i ekstrakty owocowe grają w tych kosmetykach główną rolę i zawierają wiele dobroczynnych witamin i minerałów. Naturalne składniki nie niszczą bariery lipidowej skóry i gwarantują najwyższy pielęgnacyjny poziom nawilżenia, odżywienia, ukojenia i ochrony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here