Łysienie androgenowe

0
1659

Łysienie androgenowe, choć nie zagraża życiu i zdrowiu, to ma ogromny negatywny wpływ na psychikę, szczególnie gdy dotyka kobiety. Mają one coraz mniej włosów, aż wreszcie zmuszone są nawet do noszenia peruk, aby ukryć swój wstydliwy problem.

Łysienie androgenowe – przyczyny i objawy

Przyczyny łysienia androgenowego są albo genetyczne, albo o podłożu hormonalnym – u kobiet znajduje się za duża ilość androgenów, które są męskimi hormonami płciowymi. Wówczas pojawiają się takie problemy jak nadmierne wydzielanie łoju, łupież oraz nadmierny świąd. Następnie włosy zaczynają wypadać z przodu głowy, natomiast z tyłu pozostają bez zmian.

Bardzo trudno jest pobudzić włosy do ponownego wzrostu, niekiedy walka o to w ogóle nie daje rezultatów. Wszytko dlatego, że w miejscu dawnych mieszków włosowych teraz zostaje puste pole. To tak, jakby chcieć wyhodować żyto, nie siejąc wcześniej zboża. Nie jest to po prostu możliwe. Jest to bardzo męczące i przykre, szczególnie iż lekarze bardzo często bezradnie rozkładają ręce, nie wiedząc jak pomóc.

Leczenie łysienia

Choroba postępuje na tyle szybko, że nie zawsze reagujemy w porę. Najczęściej gdy jest już w zaawansowanym stadium. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym lepsze będą rezultaty. Już w przypadku, gdy zauważamy większe przetłuszczanie się włosów, jak również jednoczesne pogorszenie cery, łupież, zwiększone wypadanie, ważne jest by udać się na badanie do trychologa, który za pomocą specjalnej kamery oceni stan który głowy i włosów, pomoże zdiagnozować problem, zanim jeszcze się rozwinie.

Leczenie trychologiczne polega na stosowaniu preparatów bezpośrednio na skórę, pobudzających skalp i odżywiających go. Leczenie wewnętrzne to najczęściej zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, mających za zadanie zmienić poziom hormonów. To właśnie ta druga forma leczenia jest zwykle skuteczniejsza, chociaż nie pozbawiona wad, bo antykoncepcja ma wiele skutków ubocznych, a niektóre tabletki są wręcz niebezpieczne. Niestety współczesna medycyna konwencjonalna nie ma wielu alternatyw.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPielęgnacja włosów u mężczyzn
Następny artykułSiwienie włosów, dlaczego?
Hej! mam na imię Kasia i od dzieciństwa pasjonuje mnie piękno kobiecych włosów. Mam zamiar dzielić się z Wami wiedzą którą posiadłam jak fryzjer, najlepiej czuję się w dziedzinach: pielęgnacja włosów i fryzury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here