Manekiny sklepowe – jakie są ich rodzaje i zastosowania?

0
210
Manekiny sklepowe – jakie są ich rodzaje i zastosowania?

Manekiny sklepowe – jak sama nazwa wskazują – służą przede wszystkim do ekspozycji ubrań w sklepach odzieżowych. Jednak podobnie jak odzież dzieli się na męską, damską czy dziecięcą, także manekiny występują w różnych wersjach.

Krótka historia manekinów

Manekiny sklepowe mają stosunkowo krótką historię – jednak nie wzięły się znikąd. Trudno powiedzieć, kiedy po raz pierwszy pojawiły się kukły przypominające człowieka, jednak wiadomo, że towarzysza nam od dawna. O ile słomianej kukły nikt nie nazwie jednak manekinem, o tyle ruchome figury wykorzystywane przez artystów przynajmniej od XV wieku na takie miano zasługują – i to właśnie były pierwsze manekiny. Służyły jako pomoc w malowaniu szat – żywego modela trudno skłonić do wielogodzinnego trwania w jednej pozycji. Kupcy dość szybko dostrzegli zalety tych manekinów, i właściwie od tego czasu można mówić o manekinach sklepowych.

Manekiny zawsze odzwierciedlały pewne przekonania społeczeństwa, a z drugiej – mają wpływ na dominujące kanony piękna. W czasach prohibicji manekiny wyglądały, jakby były pod lekkim wpływem alkoholu, a rosnąca moda na sportowy styl życia sprawiła, że stały się bardziej wysportowane. W ostatnich latach pojawiają się także sklepowe manekiny dziecięce, ciążowe czy w rozmiarach plus – sprawia to, że ludzie pragnący kupić taką odzież mogą lepiej przyjrzeć się, jak będzie wyglądała na określonej sylwetce.

Z jakich materiałów produkuje się manekiny sklepowe?

Najbardziej klasyczne materiały to drewno i drut. W XX wieku zaczęto jednak szukać zastosowań nowych materiałów mających obniżyć cenę lub sprawić, że manekiny sklepowe staną się bardziej realistyczne. Stąd popularność włókna szklanego, ale także plastiku czy nawet styropianu. Niektórzy producenci dążą do tego, by ich manekiny wpasowywały się także w najbardziej ekskluzywne lub wymagające aranżacje, np. https://sklep.moremannequins.pl. Najbardziej ekskluzywne – i najdroższe – modele manekinów bywają wykonywane ręcznie lub z materiałów uznawanych za szlachetniejsze, jak chociażby drewno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here