Nadwrażliwość zębów – czym jest i jak sobie z nią radzić?

0
67
pasta na nadwrażliwość zębów

Pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych z różnymi dolegliwościami. Jednak jedną z najczęstszych jest nadwrażliwość zębów. Jej przyczyny mogą być bardzo różne. Także objawy nadwrażliwości zębów mogą się od siebie różnić. W takim przypadku konieczne jest zdiagnozowanie problemu oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Ból związany z nadwrażliwością zębów

Jak wspomniano, nadwrażliwość zębów może mieć różne przyczyny i różne objawy. Dotyczy to także bólu związanego z nadwrażliwością zębów. Różnica w odczuwaniu bólu wynikać może z różnej budowy zębów oraz różnego progu na ból. To, co jednak charakterystyczne jest dla bólu związanego z nadwrażliwością zębów to fakt, iż jest to ból o różnym nasileniu. Od łagodnego, przez umiarkowany, po bardzo silny i ostry. Sam ból pojawia się nagle w wyniku narażenia zębów na konkretny bodziec. Może być to bodziec termiczny, czyli gorące lub zimne napoje i pożywienie. Może być to bodziec chemiczny, czyli kwaśne napoje i pożywienie. Może być to również bodziec mechaniczny, czyli zbyt mocne szczotkowanie zębów czy dotyk zęba.

Czy stosowac pasty na nadwrażliwość zębów?

Jeśli objawy nadwrażliwości zębów nie są bardzo uciążliwe, to w pierwszej kolejności można radzić sobie z tym problemem samodzielnie. Na początku dobrym rozwiązaniem jest zmiana szczoteczki do zębów. Obecną szczoteczkę zamienić należy na szczoteczkę miękką. Ważne jest także, aby zęby szczotkować w sposób prawidłowy. Warto w tym zakresie zapytać o radę stomatologa. Dodatkowo ważne jest, aby zbudować odpowiednie nawyki żywieniowe. Wyeliminować należy kwaśne napoje i pożywienie. W walce z nadwrażliwością zębów bardzo ważne jest także to, jakiej używa się pasty do zębów. Dobra pasta na nadwrażliwość zębów zawierać powinna takie składniki jak fluor i sole potasu, chlorek strontu, fosfopeptyd kazeiny, octan strontu i fluor, argininę, węglan wapnia i fluor. Wybierając pastę na nadwrażliwość zębów, najlepiej jest zapytać o radę stomatologa. Odpowiednio dobraną pastą zęby czyścić należy przynajmniej dwa razy dziennie. Dobrym rozwiązaniem jest także wcieranie pasty w miejsca szczególnie wrażliwe.

Pomoc stomatologiczna

Jeśli powyższe rady i stosowanie pasty na nadwrażliwość zębów nie pomogą, konieczna będzie pomoc stomatologiczna. W takim przypadku dentysta zastosuje środek desensytyzujący. Jest to środek, który znosi nadwrażliwość zębów. Zawiera takie składniki jak fluor, wapń oraz potas. Zastosowanie takiego środka powinno skutecznie pomóc w walce z nadwrażliwością zębów. Środek desensytyzujący działa na podobnej zasadzie jak pasta na nadwrażliwość zębów tyle, że jest środkiem silniejszym. W większości przypadków pomagają jednak już rady wskazane wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here