Niedobory w diecie wegetariańskiej – co warto o nich wiedzieć?

0
913
Niedobory w diecie wegetariańskiej - co warto o nich wiedzieć?

Diety pozbawione mięsa i produktów odzwierzęcych stają się coraz popularniejsze. Sięgamy po nie by poczuć się lepiej, schudnąć, albo nie przyczyniać się do masowej hodowli zwierząt, która jest nie tylko nieekologiczna, ale również krzywdząca te istoty. Czy jednak jedząc wyłącznie warzywa i owoce możemy zapewnić sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze? Czy jednak warto sięgnąć po odpowiednie suplementy i witaminy dla wegetarian? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Zbilansowana dieta wegetariańska nie jest niebezpieczna

Przede wszystkim warto obalić szkodliwy mit mówiący, że dieta wegetariańska lub wegańska zawsze musi mieć negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ nie jest w stanie dostarczyć nam wszystkiego, czego potrzebujemy. To nie do końca prawda. Różnorodność owoców i warzyw sprawia, że do większości cennych witamin i minerałów mamy wystarczający dostęp. Stosując dietę wegańską możemy więc czuć się i wyglądać świetnie. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją witaminy i minerały, które powinniśmy suplementować, ponieważ ich przyswajanie z produktów roślinnych jest zbyt słabe, by zapewnić nam zdrowie.

Uważnie obserwuj swój organizm

Zasada jest prosta – jeśli nie jemy mięsa i zauważymy u siebie negatywne, męczące objawy i dolegliwości (takie jak senność, kołatanie serca, nerwowość, drżenie rąk czy osłabienie), nie powinniśmy działać na własną rękę. Niezbędna jest pomoc lekarska oraz przeprowadzenie szeregu badań, które pozwolą nam poznać przyczynę złego samopoczucia. Dopiero wówczas możemy zacząć stosować odpowiednie suplementy i witaminy dla wegetarian

Jakie witaminy dla wegetarian warto przyjmować?

Istnieje kilka rodzajów witamin, które trudno przyswoić jedząc wyłącznie pokarmy roślinne. Mowa tu między innymi o witaminie B12, witaminie A, Beta Karotenie oraz witaminie D3. Wszystkie one mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, dlatego też należy dbać o ich poziom poprzez przyjmowanie odpowiednich środków. 

Co z minerałami i składnikami odżywczymi?

Wegetarianom może brakować również cennych minerałów i składników odżywczych. Szczególnie często osoby te narzekają na brak żelaza, który może negatywnie odbić się na wynikach badań krwi. Dzieje się tak dlatego, że w warzywach znajduje się głównie żelazo niehemowe, które jest gorzej przyswajalne. Weganom może brakować również magnezu oraz wapnia. Zaś aktywne osoby na diecie bezmięsnej, powinny pomyśleć o suplementacji białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3, których również nie znajdziemy w produktach roślinnych.

Podsumowując, nie ma przesłanek, które udowodniłyby, że stosowanie diety wegetariańskiej lub wegańskiej może być szkodliwe i należy zaprzestać takiego sposobu odżywiania. Jednocześnie jednak pamiętajmy, że jest to dieta dość restrykcyjna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić do niedoborów witamin oraz innych składników. Dlatego też osoby, które nie jedzą mięsa lub też szerzej produktów odzwierzęcych, powinny sięgać po witaminy dla wegetarian oraz być pod stałą opieką lekarską, nie zapominając o badaniach profilaktycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here