Przypadek, czy uwarunkowania genetyczne? Dziś możesz to zbadać

0
93
geny

Są pewne sytuacje, gdy człowiek zastanawia się: czy to mój organizm jest winien sam w sobie, czy mam jakieś feralne geny? Nietolerancje pokarmowe, ryzyko choroby nowotworowej, poronienia, czy trudności z zajściem w ciążę – to tylko niektóre przypadki, gdy warto, a nawet trzeba zrobić badania genetyczne, aby uzyskać pełen obraz sytuacji.

Kiedy jeszcze bada się geny?

Oprócz diagnozy, badania genów robi się np. w celach profilaktycznych lub aby stwierdzić pokrewieństwo między dwojgiem ludzi. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o ryzyko pewnych chorób nowotworowych lub urodzenia chorego dziecka. Drugi przypadek to najczęściej stwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa, ale nie tylko. Może tu chodzić o inny rodzaj pokrewieństwa (rodzeństwo, dziadkowie – wnuki, kuzyni itd.).

Za badania genetyczne nie zawsze trzeba płacić

Niestety, w wielu przypadkach, osoba zainteresowana płaci za badanie. Czasem chodzi o przyspieszenie badania, innym razem po prostu nie ma wyjścia – np. gdy ktoś chce na własną rękę sprawdzić pokrewieństwo.

W wielu sytuacjach jednak badania genetyczne Kraków można zrobić w ramach NFZ – np. przy problemach z zajściem i donoszeniem ciąży, przy poważnych podejrzeniach niektórych chorób (w tym celiakii), czy nietolerancji pokarmowych mogących zagrozić ogólnemu stanowi zdrowia.

Jeśli komuś jednak zależy na czasie, a nie dysponuje całą potrzebną kwotą, w niektórych punktach może wykonać badania genetyczne Kraków na raty. Informacje o takiej możliwości są zwykle udostępniane przez laboratorium lub ośrodek w łatwo dostępnym dla pacjenta miejscu.

To badanie wiele wyjaśni

Badania genetyczne Katowice mogą dany problem potwierdzić lub wykluczyć albo wskazać stopień prawdopodobieństwa wystąpienia danego problemu, jak niektóre odmiany nowotworów. Niezależnie od wyniku, dają jasną odpowiedź, dlatego są cenione w diagnostyce wielu schorzeń, czy zjawisk.

Samo pobranie materiału do przebadania nie jest kłopotliwe. Służy temu pobór krwi żylnej lub badanie innego materiału genetycznego – z ust, śliny lub śladów pozostawionych przez daną osobę na różnych przedmiotach (szczoteczka do zębów, sztućce, włosy zostawione na szczotce itd.).

Badania genetyczne Katowice dają odpowiedź na dane pytanie już na całe życie i zwykle nie ma podstaw, aby je powtarzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here