Soczewki kontaktowe czy okulary?

0
442
Soczewki kontaktowe czy okulary

Wady wzroku dla większości osób to tylko kwestia czasu. Nawet jeżeli cieszymy się dość dobrym wzrokiem, prędzej czy później przyjdzie nam zmierzyć się z jego osłabieniem. Po wizycie u lekarza okulisty będziemy zwykle musieli dokonać wyboru metody korekcji wzroku. Oczywiście oprócz stosowanych w uzasadnionych przypadkach operacji, zwykle wybór będzie opierał się na szkłach korekcyjnych lub soczewkach kontaktowych. Oba te rozwiązania niosą za sobą pewne zmiany w naszym życiu i dlatego warto przemyśleć dokładnie ich wybór, skonsultować się nie tylko z lekarzem, ale też z osobami, które dane rozwiązanie wybrały.

Dlaczego okulary?

Fakt noszenia okularów na nosie jest jednocześnie ich wadą oraz zaletą. Przez jedne osoby uznawane są za niezbędny element ich nowego image i szybko się one przyzwyczajają do uczucia ciężkości na nosie. Dla innych z kolei fakt noszenia okularów to istna trauma i spory problem, często nie do przeskoczenia. Z jednej strony nie każdy czuje się atrakcyjnie w okularach, z drugiej także uczucie noszenia ich na nosie nie odpowiada każdej osobie. Czasami początkowy okres przyzwyczajania się do nich trwa zbyt długo i zniechęca osobę z wadą wzroku do okularów. Sporadycznie pojawiają się także bóle głowy związane z nimi oraz nieprzyjemne uczucie związane z patrzeniem poza ich krawędzie.

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe rzeczywiście zrewolucjonizowały okulistykę. To rozwiązanie o wiele doskonalsze pod paroma względami od okularów. Nie mamy problemu z patrzeniem poza ich obręb, bowiem pokrywają całą gałkę oczną, nie musimy przejmować się, że upadną i zostaną zniszczone, a w niektórych wadach wzroku (astygmatyzm) dają często o niebo lepsze efekty. Oczywiście jest to rozwiązanie nieco droższe, ale koszt ten nie jest przerażająco wysoki – jakościowe soczewki za niewielkie pieniądze zamówimy dla siebie w CooperVision.pl. Są tam zarówno modele ekonomiczne, jak również klasy Premium. 

Ile kosztuje noszenie soczewek kontaktowych?

O ile raz kupione okulary po prostu się nosi i wymienia w zależności od zmian wady wzroku, o tyle soczewki kontaktowe są zużywane znacznie szybciej i wymagają wymiany częściej, co rzecz jasna generuje pewne koszty. Do soczewek musimy również dokupić specjalny płyn do ich pielęgnacji. Sumaryczny koszt w przypadku 30 dni noszenia soczewek miesięcznych to około 70 – 80 zł w skali 30 dni, a wybierając soczewki jednodniowe Premium wydamy około 5-6 zł za ich założenie. Jeżeli nosimy je mniej niż połowę miesiąca, koszt będzie niższy lub porównywalny. Koszty te nie są duże i warte komfortu, który dają nam nawet bardziej ekonomiczne produkty z tej klasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here