Wada wzroku – powszechny problem światowej populacji

0
234
Wada wzroku

Czy wiesz, że nawet 250 milionów ludzi na całym świecie nie widzi wcale albo ma poważną wadę wzroku? Wylicza się, że do 2040 roku problem ten będzie dotyczył aż 450 milionów osób. Okazuje się, że w Polsce z problemem z oczami może borykać się nawet 90% mieszkańców w przedziale wiekowym 18-65 lat, a wady wzroku są wykrywane u blisko 50% dzieci. Co więcej, co szósty Polak nigdy nie był u okulisty! Dane te są naprawdę zatrważające, wady wzroku to jedne z największych i najczęściej występujących problemów zdrowotnych ludzi.

Polacy widzą coraz gorzej

Profilaktyka prozdrowotna w zakresie dbania o narząd wzroku nie jest w naszym kraju uznawana za powszechną. Badania okulistyczne nie są obowiązkowe, poza tymi z zakresu tzw. medycyny pracy, ale te dotyczą tylko wybranych grup zawodowych. Właśnie dlatego Polacy bagatelizują kontrolne wizyty u okulistów, a do lekarza wybierają się dopiero wtedy, gdy zauważą problemy z widzeniem, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie.

Zdaniem medyków, im wcześniej zostanie rozpoznana wada wzroku, tym szybciej można wdrożyć leczenie, a jego efekty będą skuteczniejsze. W skrajnie zaawansowanych schorzeniach oczu jedyną możliwością pozostaje noszenie okularów korekcyjnych albo leczenie chirurgiczne. Nigdy nie ma natomiast gwarancji całkowitego pozbycia się wady.

Dlaczego widzimy coraz gorzej?

Brak okulistycznych badań kontrolnych i profesjonalnej diagnostyki to tylko jedne z przyczyn pogłębiających się wad narządu widzenia. Światowa populacja widzi coraz gorzej ze względu na szereg innych, negatywnych czynników. Brak higieny czytania, długie godziny spędzane przed ekranem telewizora, monitorem komputera albo ze smartfonem, zanieczyszczenie powietrza, zły tryb życia, niewłaściwa dieta, to tylko niektóre z nich. Co gorsze, nie mamy świadomości w zakresie profilaktyki prozdrowotnej, wciąż niewiele osób wie, jak szkodliwe dla oczu jest na przykład światło słoneczne i promieniowanie UV. Wybierając ciemne okulary, zwracamy uwagę przede wszystkim na ich design, a nie na zastosowane filtry, które powinny być priorytetem. Okazuje się, że z powodzeniem udaje się wybrać ładne, pasujące do kształtu twarzy, a jednocześnie dobrej jakości oprawki i szkła, na przykład jimmy choo okulary przeciwsłoneczne, które doskonale wpisują się w aktualne trendy. Osoby, które mają już stwierdzoną wadę wzroku, powinny chronić oczy, nosząc okulary korekcyjne ze specjalnymi nakładkami przeciwsłonecznymi.

Jakie wady wzroku rozpoznawane są najczęściej?

Problemy z ostrością widzenia diagnozowane są aż u 42% pacjentów, zaćma rozpoznawana jest w 33% przypadków. Jednocześnie to właśnie zaćma jest najczęstszą przyczyną ślepoty.

Co istotne, do okulisty warto wybierać się nie tylko wtedy, gdy chory zauważy problemy z widzeniem, na przykład boryka się z krótkowzrocznością. Wpływ na jakość widzenia mogą mieć dolegliwości czasowe, jak stany zapalne spojówek, infekcje czy tzw. zespół suchego oka. Ponadto, wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli pacjent zauważył niepokojące objawy, takie jak nawracające bóle głowy, ból oczu i powiek, zawroty głowy czy nagminnie mruży oczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here