Wybierz swoją fryzurę na rok 2019

0
1245
Wybierz swoją fryzurę na rok 2019

Praktycznie każdy z nas niejednokrotnie stał przed dylematem, jak dopasować fryzurę, aby pasowała ona do naszego wyglądu, do naszego ubrania, do naszego charakteru i stylu bycia albo po prostu żeby nam się podobała. Odpowiedź na te pytania wcale nie jest taka oczywista, ponieważ zależy naprawdę od wielu czynników. W niniejszym krótkim artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na te pytania i ułatwić dobór odpowiedniej fryzury.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że generalnie rzecz ujmując możemy podzielić wszystkie fryzury na męskie i damskie. Z tymi damskimi jest za pewne nieco więcej kłopotów, ponieważ występuje ich większa różnorodność a i panie często mają większe wymagania odnośnie swoich fryzur niż panowie. Tym nie mniej, z punktu widzenia samego procesu dobierania odpowiedniej fryzury, występują te same zależności, więc wspominamy o tym podziale niejako z formalności, ponieważ jakiegoś większego znaczenia na to jak dopasować fryzurę podział ten nie ma.
Znaczenie natomiast bezapelacyjnie mają dwie rzeczy: preferencje danej osoby odnośnie swojego wyglądu, a więc i fryzury oraz sam wygląd danej osoby.
Pierwszy czynnik, czyli preferencje (gusta) danej osoby są elementem bardzo ważnym, bo przecież trudno zaprzeczyć, że każdy z nas ubiera się przede wszystkim dla siebie, tzn. po to, aby dobrze się czuć w danej kreacji, a fryzura jest przecież częścią kreacji, więc także musi odpowiadać preferencjom danej osoby. Co ciekawe w tym przypadku często spotykamy się z tym, że preferencje osobowe nie idą w parze z ogólnymi zaleceniami odnośnie fryzur, nie idą w parze z najnowszymi trendami lub po prostu – obiektywnie patrząc – nie pasują do danej osoby. Co wówczas począć? Prawdopodobnie nic, ponieważ tak jak powiedzieliśmy powyżej, każdy w pewnym sensie jest „kowalem własnego losu”, tzn. ubiera się tak, jak uważa za stosowne i to w całej hierarchii czynników, na podstawie których dokonuje się proces doboru ubrań (i fryzur) zajmuje czołowe miejsce. Co najwyżej będąc profesjonalistą w tej dziedzinie, czyli kreatorem mody, wizażystą czy po prostu fryzjerem można takiej osobie próbować zwrócić uwagę, że dana fryzura nie za bardzo do niej pasuje i że może korzystniej by wyglądała w nieco innym uczesaniu. Ale finalna decyzja i tak zależy do właściciela przyszłej fryzury i to on/ona ma się w niej czuć dobrze.
Drugim wspomnianym powyżej czynnikiem, który powinien determinować dobór fryzury jest wygląd danej osoby. Ten czynnik możemy już zaliczyć od czynników o charakterze obiektywnym. Są bowiem ogólne zasady, mówiące o tym jak dopasować fryzurę np. do osoby o konkretnym kształcie twarzy. Inną fryzurę zaproponujemy bowiem komuś z twarzą pucołowatą i okrągłą a inną posiadaczowi twarzy owalnej lub smukłej. Inna fryzura będzie dobrze wyglądała w towarzystwie bladej cery, a inna na tle cery śniadej. Także to, czy ktoś ma zarost na twarzy czy go nie ma, może wpływać na dobór fryzury. Szczerze mówiąc czynników o charakterze ogólnym (obiektywnym), które można wziąć pod uwagę kiedy stajemy przed dylematem jak dopasować fryzurę jest tak dużo, że nie sposób ich wymienić, a tym bardziej omówić w jednym krótkim artykule.Skupmy się więc na najważniejszych czynnikach, a należą do nich: kształt twarzy, karnacja, naturalny kolor włosów, charakterystyka włosa, kolor oczy, kształt uszu, wzrost i waga danej osoby, okulary bądź ich brak. To są główne elementy o charakterze obiektywnym, które powinniśmy brać po uwagę wybierając najodpowiedniejszą dla danej osoby fryzurę. Gdy już przeanalizujemy wszystkie ww. elementy to będziemy mogli zaproponować najlepsze rodzaje fryzur, współgrające z czynnikami obiektywnymi. Najlepiej wybrać kilka fryzur. Następnie, mając już kilka propozycji, przechodzimy do drugiej fazy, czyli zestawienia tych propozycji z indywidualnymi preferencjami osoby, dla której wybieramy fryzurę, Takie ułożenie procesu doboru uczesania wydaje się być bezpieczne, ponieważ z jednej strony wybieramy fryzurę spośród kilku wariantów, ale każdy z nich spełnia ogólne, obiektywne kryteria. Z drugiej zaś strony zostawiamy ostateczny wybór danej osobie, dzięki czemu ma ona poczucie, że jednak samodzielnie wybrała fryzurę dla siebie, ale jednocześnie nie wyjdzie ona poza krąg fryzur dla niej „bezpiecznych”.
No dobrze, ale co zrobić, jeśli dana osoba stanowczo odrzuca wszystkie zaproponowane „bezpieczne” fryzury i oczekuje czegoś jeszcze innego, powiedzmy bardziej ekstrawaganckiego, co ponadto niekoniecznie musi spełniać obiektywne kryteria? Wówczas nie ma innego wyjścia, jak tylko zgodzić się na oczekiwania danej osoby i zaproponować inne warianty fryzur. Aby cały proces przyspieszyć a jednocześnie móc wybrać spośród jak największej liczby możliwych do zaproponowania fryzur, najkorzystniej będzie posłużyć się specjalnym programem, który pomaga dopasować fryzurę do danej osoby, Najpierw wgrywamy do programu zdjęcie twarzy a potem bez najmniejszego problemu możemy jednym kliknięciem przeskakiwać z jednej wizualizacji fryzury do drugiej. Propozycji możemy mieć nieskończenie wiele. Pamiętać tylko należy o tym, że w rzeczywistości realna fryzura będzie wyglądała nieco inaczej, niż na takiej komputerowej symulacji.

Na koniec pamiętajmy, że odpowiedź na pytanie jak dopasować fryzurę nie jest taka oczywista i przed kryteriami o charakterze obiektywnym powinniśmy jednak stawiać kryteria (gusty) indywidualne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here