Znaczenie włosów w kulturze i nauce

0
2276

Włosy w kulturze i historii mają ogromne znaczenie, również symboliczne. Pojawiają się często w Biblii w tym właśnie znaczeniu. Starodawne kultury przywiązują do włosów ogromne znacznie.

Znaczenie włosów w kulturze słowiańskiej

Współcześnie Słowianie są narodem dość tajemniczym. Po chrzcie Polski zniszczono wiele elementów ich kultury, zachowały się jedynie strzępy ich wiary i zwyczajów. Wiemy, że dla nich włosy miały szczególne znaczenie. Dla kobiet i mężczyzn były czymś w rodzaju radarów i anten, które sprawiają iż człowiek jest wrażliwszy i bardziej czuły na to, co dzieje się w otoczeniu. Mężczyźni z długimi włosami są bardziej czujni, mają lepszy instynkt łowiecki i łatwiej orientują się w przestrzeni, na przykład przebywając głęboko w puszczy, daleko od domu. To włosy stanowiły dla Słowian esencję kobiecości. Wierzenia te do dziś są aktualne, często powtarza się na przykład, że nie wolno ścinać włosów przed ważnym egzaminem, bo cała wiedza wyparuje wraz z nimi. W Biblii we włosach Samsona tkwiła jego cała, ogromna siła.

Nauka a włosy

Według wielu osób włosy nie mają większego znaczenia. Człowiek równie dobrze może obejść się bez nich, lecz prawdą jest, że długie i zadbane włosy bardzo dodają kobietom urody, ku uciesze mężczyzn. Tymczasem włosy pełnią w organizmie ważną rolę, nie tylko te na głowie, ale również włosy na całym ciele. Są między innymi częścią gospodarki cieplnej organizmu, gdy jest zimno, ogrzewają ciało, gdy jest gorąco chłodzą je. Włosy mają również swoją ważną funkcję w ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi ciała. Delikatna skóra jest chroniona przez nie, szczególnie w najbardziej wrażliwych miejscach ciała, jak pod pachami lub w okolicy narządów płciowych. Niektórzy twierdzą nawet, że to własnie dzięki włosom możliwe jest rozsiewanie substancji zapachowych, jakimi są feromony. Są również dodatkową barierą zabezpieczającą przed dostaniem się drobnoustrojów do ciała. Wynika z tego, że usuwanie niepotrzebnego owłosienia wcale nie jest dla nas korzystne.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy kosmetyki niszczą włosy?
Następny artykułZabiegi kosmetyczne najbardziej niszczące włosy
Hej! mam na imię Kasia i od dzieciństwa pasjonuje mnie piękno kobiecych włosów. Mam zamiar dzielić się z Wami wiedzą którą posiadłam jak fryzjer, najlepiej czuję się w dziedzinach: pielęgnacja włosów i fryzury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here