Zobacz co daje biotyna na włosy!

1
4122
biotyna-na-wlosy

Za chwilę dowiesz się co daje biotyna na włosy, czy warto ją stosować i jakich efektów stosowania biotyny można się spodziewać na włosach. Biotyna to koenzym, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesie metabolizmu węglowodanów i tłuszczów. Stabilizuje bowiem ustrojowe oraz komórkowe procesy energetyczne, podczas których współdziała z insuliną i hormonami trzustki.

Biotyna pobudza też przemianę nadwyżki glukozy w glikogen (substancję spichlerzową), dlatego jednocześnie stabilizuje poziom glukozy we krwi. Ponadto czynnie uczestniczy w procesie produkcji hemoglobiny transportującej tlen za pomocą krwi do wszystkich narządów ciała. Tlen jest jednym z warunków wykorzystywania energii pochodzącej z pokarmów dla wzrostu włosów.

Biotyna a zdrowe i piękne włosy

piekne-wlosy
Tak właśnie działa biotyna na włosy!

Witamina H (B7), którą nazywa się też biotyną kumuluje cząsteczki biodostępnej siarki i zasila nimi za pomocą krwi macierz włosa. Macierz włosów znajdująca się w ich korzeniu produkuje wiązania siarkowe, które spajają łodygę włosa na całej jego długości. Ponadto są one wtapiane w powstającą w nowych komórkach masę keratynową, która wypełnia codzienne przyrosty łodygi włosowej.

Witamina B7 reguluje również bezpośrednio metabolizm skóry, w której znajdują się cebulki włosowe.  Wpływa to oczywiście korzystnie na stan korzeni włosowych oraz szybkość wzrostu łodygi włosów.

Biotyna na włosy jest więc bardzo skutecznym środkiem stymulującym przyrost włosów. Co ciekawe, może także poprawiać ich grubość. Znaczny niedobór witaminy H powodować może wypadanie włosów, a nawet łysienie. Wskazane jest więc jej stosowanie w przypadku osób  cierpiących z powodu nadmiernego wypadania włosów. Poza tym optymalizacja jej poziomu we krwi zapobiega łupieżowi i łojotokowi. Zatem biotyna na włosy, stosowana powinna być regularnie aby maksymalnie wzmocnić włosy!

Biotyna – witamina piękności

biotyna-na-wlosy

Biotyna stosowana na włosy często nazywana jest nawet witaminą piękności. Powodów jest co najmniej kilka:

  • korzystanie wpływa na stan włosów, paznokci i skóry. Zawiera bowiem cząsteczki biodostępnej siarki, która chroni skórę i włosy. Dociera wraz z siarką organiczną do komórek macierzy włosa pozwalając na swego rodzaju keratynizację łodyg włosowych z udziałem wiązań siarkowych.
  • normalizuje tłuszczową przemianę materii, co zapobiega łojotokowi oraz wzmożonej aktywności gruczołów łojowych na skórze głowy.
  • bierze udział w komórkowych przemianach aminokwasów, podczas których przyłącza dwutlenek węgla do puryn, które są składnikami magazynującymi w DNA cechy dziedziczne, które są niezbędne w procesie wzrostu włosów oraz ich regeneracji.

Biotyna w preparatach leczniczych

Z uwagi na swoje znaczenie dla budowy i kondycji włosów, biotyna bardzo często wchodzi w skład preparatów wzmacniających paznokcie i włosy, a także wszelkiego rodzaju odżywek do włosów. Jest dobrze tolerowana przez organizm i nie wywołuje w zasadzie żadnych skutków ubocznych. Zaleca się jej spożywanie w przypadku osób cierpiących z powodu nadmiernego wypadania włosów czy łamliwości paznokci.

Niedobór biotyny w organizmie

Objawy niedoboru biotyny w organizmie wynikają przede wszystkim z jej dużego znaczenia w procesie metabolizmu skóry. Mimo, że niedobory objawiają się głównie w sposób neurologiczny to zaobserwować na ogół można też widoczne objawy skórne, stany zapalne (zwłaszcza na szyi i kończynach) oraz wypadanie włosów czy nawet łysienie.

wypadanie-wlosow-niedobor-biotyny.jpg
Niedobór biotyny oznacza wypadanie włosów!

Wypadanie włosów jest zresztą najbardziej charakterystycznym objawem niedoboru biotyny w organizmie.

Jak działa biotyna i gdzie można ją znaleźć?

Biotyna zaliczana jest do grupy witamin B i jest rozpuszczalna w wodzie. Nie zostało jak do tej pory określone dobowe zapotrzebowanie na tę witaminę. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych są jednak zdania, że osoba dorosła powinna codziennie przyjmować  od 30 do 100 ng biotyny.

Nie wykazuje ona działania toksycznego, a jej ewentualny nadmiar jest usuwany z organizmu wraz z moczem. Jednak, tak jak w przypadku każdej innej suplementacji, zalecany jest w tej kwestii zdrowy umiar.

W jakich produktach znajduje się biotyna?

Biotyna znajduje się w różnych produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Jest też syntetyzowana przez florę jelitową człowieka. Dlatego też przyjmowanie wybranych antybiotyków powodować można zwiększone zapotrzebowanie na biotynę.

Poza tym jej braki związane niekiedy są ze stosowaniem leków przeciwdrgawkowych oraz nadużywaniem alkoholu. Witamina B7 nie powinna być też spożywana razem z surowym białkiem, które zawiera awidynę hamującą jej wchłanianie.

Biotyna na włosy – stosowanie

Najlepiej gdy biotyna dostarczana jest do organizmu jako składnik zbilansowanej diety. Występuje ona m.in. w wątrobie wołowej, soi czy żółtku jaj. Poza tym znaleźć ją można także w orzechach włoskich, sardynkach, kalafiorze, szpinaku, marchwi, migdałach czy pomidorach. Poza tym biotyna jest też dostępna w postaci suplementów diety. Bywa ich jedynym składnikiem bądź stanowi część tzw. preparatów złożonych.

Stosowanie biotyny na włosy nie powoduje skutków ubocznych, ale mimo to nie zaleca się stosowania suplementów diety prze kobiety w czasie ciąży i karmienia dziecka piersią. W przypadku preparatów złożonych warto ponadto zwrócić uwagę na fakt, że ich stosowanie może prowadzić także  do przedawkowania innych składników mineralnych czy witamin. Jak zawsze zalecany jest więc podczas suplementacji umiar.

1 KOMENTARZ

  1. Popieram, ja również brałam Biotebal, żeby wzmocnić swoje osłabione i wypadające włosy. Dzięki temu włosy się wzmocniły, przestały być matowe i już nie wypadają. Oczywiście dieta ma również ogromne znaczenie. Bez niej nie będzie żadnych efektów. Nie można liczyć, że osłabiony organizm, który nie ma odpowiedniej dawki witamin i minerałów będzie miał zdrowe paznokcie, włosy a nawet skórę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here