Jak dobrać odpowiednią odżywkę do włosów?

0
108
Jak dobrać odpowiednią odżywkę do włosów?

Każdej kobiecie marzą się piękne włosy jak z reklam, lecz nie każda wie jak odpowiednio je pielęgnować. Na rynku dostępnych jest wiele różnych odżywek, masek, szamponów do włosów i pełno innych oferowanych zabiegów. Najważniejszą sprawą jest określenie jaki mamy typ włosów- nisko-porowate, wysoko, a może coś pomiędzy? W codziennej pielęgnacji to bardzo ważne, bo na tej podstawie określamy, jakich kosmetyków powinniśmy używać.
Włosy nisko-porowate- to najmniej wymagający typ włosów, są najczęściej proste albo delikatnie falowane. Łuski włosów są domknięte, dobrze zadbane są gładkie, świecące i sypkie. Ale jak dobrać do nich profesjonalne odżywki do włosów? Do nich sprawdza się większość odżywek, łatwo się o nie dba, bez martwienia się o to, że łuski się podniosą i będą napuszone. Kolejnym ważnym krokiem w ich pielęgnacji jest używanie oleju, gdy pierwszy raz się o tym słyszy może się wydawać to głupie, ale to świetny i tani sposób na ich pielęgnacje. Do takich włosów najbardziej nadają się oleje nasycone, wnikają one we włosy.
Włosy wysoko-porowate- ten typ to włosy kręcone, często puszące się po rozczesaniu ich „na sucho”, ciężko o nie dbać gdy nie wiemy jak się do tego zabrać. Ważnym krokiem w ich pielęgnacji jest stosowanie odżywek/masek emolientowych- czyli takich które zostają na powierzchni włosa chroniąc go z zewnątrz, emolienty pomagają domknąć łuski włosa, dzięki czemu włosy są gładkie i błyszczące. Tutaj najbardziej sprawdzą się oleje nienasycone- zostają one na zewnątrz, nie wnikając, to ważne żeby nie otwierać bardziej łusek włosów bo mogą stać się napuszone.
Włosy średnio-porowate- to coś pomiędzy dwoma typami wymienionymi wyżej, kosmetyki mogą się sprawdzić takie jak dla włosów prostych jak i również kręconych. Najlepiej wypróbować kilka i dobrać coś co się sprawdzi.
W pielęgnacji włosów trzeba zachować równowagę pomiędzy emolientami, proteinami i humektantami. Proteiny- pomagają odbudować włosy, sprawiają że są mniej łamliwe. Humektanty- to one odpowiadają za nawilżenie. Emolienty- chronią włosy z zewnątrz przed utratą nawilżenia oraz przed mechanicznym uszkodzeniem.
Warto też zwrócić uwagę na to jakich szamponów używamy, pamiętać też trzeba że szampon ma być głownie do skóry głowy- nie „pierzemy” nim włosów na co dzień, piana powstała przy myciu która spływa po włosach wystarczy, to piana najbardziej myje. Jeśli skóra włosów się przetłuszcza błędem jest używanie mocnych szamponów, skóra się wtedy broni i tłuści jeszcze bardziej. Oczywiście warto raz na jakiś czas porządnie oczyścić włosy i skórę głowy mocnym szamponem. Do codziennego użytku najlepiej sprawdzają się delikatne szampony, które łagodnie oczyszczają. Po myciu a w niektórych przypadkach nawet przed obowiązkiem jest nałożenie odżywki/maski na jeszcze wilgotne włosy i zostawienie jej na co najmniej kilka minut. Dobrym pomysłem jest jej czesanie, wtedy dotrze ona dokładnie do każdego włosa, nie powalając na to żeby niektóre pasma nie były odżywione. Na koniec naszej pielęgnacji warto jest opłukać włosy zimną wodą, łuski włosów się domkną.
Maska czy odżywka? Tak naprawdę te dwie nazwy stosowane są przemiennie, to prawie to samo gdy popatrzymy na skład. Różnica czasami może być w konsystencji- maski są bardziej gęste.
Czytanie składów kosmetyków też jest ważną częścią pielęgnacji, na początku może wydawać się to trudne, lecz po przejrzeniu kilku składów i sprawdzeniu jakie działanie mają dane składniki, będziemy umieli rozróżnić co jest humektantem, emolientem itd.
W dbaniu o włosy na co dzień postarajmy się unikać silikonów. Czasem nasze włosy po jednorazowym użyciu danej odżywki są piękne, zawdzięczamy to silikonom. Ale przecież najważniejsze jest to żeby włosy były po prostu zdrowe i mocne, nałożenie na nie masek silikonowych nie załatwi sprawy. To rozwiązanie na wyjątkowe sytuacje gdy wiemy, że nasze włosy muszą wyglądać idealnie.
Starajmy się używać jak najrzadziej prostownic, lokówek, suszarek i wszystkich innych urządzeń które wydzielają ciepło, to niszczy nasze włosy. Gdy są mokre, najlepiej by wyschły same, nie „katujmy” ich niepotrzebnie suszarką, delikatnie odsączmy nadmiar wody, nie pocierając ręcznikiem o włosy. Po umyciu błędem jest zawijanie włosów w ręcznik nawet na kilka minut, nasza skóra i mokre włosy parują, pod ręcznikiem robi się coś w rodzaju sauny, łuski włosów się otwierają a po wysuszeniu znów staną się napuszone.
Kręcone włosy są bardzo wymagające i potrzebują specjalnego traktowania, rozczesuje się je gdy są jeszcze mokre, każda posiadaczka kręconych włosów wie jak skończy się ich rozczesanie gdy są już suche- tracą swój naturalny skręt, nie widać już ładnie skręconych pasm. To błąd który popełnia wiele osób, mimo dobrej pielęgnacji to może zepsuć cały efekt. Dobrze jest zaopatrzyć się w grzebień w szeroko rozstawionymi zębami, Przy czesaniu pozwoli to pasmom włosów zostać razem ładnie pokręconym.
Włosy mają duży wpływ na wygląd, każda kobieta jak i mężczyzna chcą atrakcyjnie wyglądać, warto jest więc poświęcić chwile na dobranie odpowiednich kosmetyków do naszych włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here