Wybieramy fryzury dla chłopców

0
1370
Wybieramy fryzury dla chłopców

Zacznijmy od tego, że chłopcy to jeszcze nie mężczyźni w pełnym tego słowa znaczeniu, ale już nie dzieci. Tak więc niniejszy tekst będzie poświęcony młodzieży, ewentualnie młodym mężczyznom, jak kto woli, a dokładnie ich fryzurom.
Jak wiadomo fryzura stanowi nieodzowny element image danej osoby. Na cały wizerunek składa się oczywiście przede wszystkim ubiór, a więc spodnie, buty, koszula lub kurtka itd., ale modne uczesanie jest jak najbardziej uzupełnieniem całego ubioru i bardzo ważnym elementem ogólnego wizerunku młodego mężczyzny. Dlatego też modne fryzury chłopięce są tym, o czym młodzi ludzie często rozmawiają i wymieniają się doświadczeniami.
Co prawda nie każdy młodzieniec zwraca baczną uwagę na to, co ma na głowie. Jeden będzie starał się wyglądać modnie i dbać będzie o każdy element swojego ubioru, począwszy od butów, poprzez skarpetki, spodnie, t-shirt, zegarek, a na fryzurze skończywszy. Natomiast inna osoba prawie w ogólnie nie będzie zaprzątać sobie głowy tym co – nomen omen – ma na tej głowie. Zwłaszcza u chłopców, pochłoniętych różnymi innymi tematami dominującymi w okresie dorastania, ta druga postawa jest dość często spotykana. Tym nie mniej nie oznacza to, że młodzież płci męskiej w ogóle nie interesuje się fryzurami. Wręcz przeciwnie. Spora cześć chłopców jest zainteresowana tym, aby być dobrze i modnie uczesanym.
Jest jeszcze jeden ważny element. Otóż modne fryzury chłopięce są tym czynnikiem, który potrafi podzielić młodą męską społeczność na różnego rodzaju grupy. Znamy przecież wiele subkultur, z których każda wyróżniała się między innymi odrębnymi i charakterystycznymi tylko dla swojego środowiska fryzurami. Weźmy na przykład, tzw. punkowców, którzy mieli włosy postawione na sztorc, albo metalowców, którzy swoimi długimi włosami potrafili kręcić efektowne „młynki” na koncertach z muzyką heavy metalową. Kolejną grupą, którą wyróżniały fryzury, byli hipisi czy tzw. „dzieci kwiaty”, u których znakiem rozpoznawczym były po prostu długie włosy. Są jeszcze popersi ze swoimi charakterystycznymi, zwisającymi lekko do dołu grzywkami. Na drugim biegunie są skinheadzi, ale w ich przypadku naprawdę trudno mówić o jakiejkolwiek fryzurze, chyba że można przyjąć, iż brak fryzury to również fryzura.
Spróbujmy więc odpowiedzieć jak są kształtowane modne fryzury chłopięce, jak one powstają? Na pewno może to być wynik kształtowania się całych subkultur społecznych, o czym napisano wcześniej, ale mogą na to mieć wpływ różne znane postaci. Wystarczy, że znany piłkarz, piosenkarz, aktor czy sportowiec, będzie przez jakiś czas pokazywał się publicznie w jakiejś nowatorskiej, charakterystycznej fryzurze, aby została ona zauważona i znalazła niebawem wiele osób, które również chciałyby mieć podobne uczesanie. Bardzo często mamy przecież do czynienia z taką sytuacją, a potwierdzi to na pewno większość fryzjerów w naszym kraju, że do salonów fryzjerskich przychodzą młodzi panowie i proszą, aby ich ostrzyc na… i tu pada nazwisko wybranej znanej osoby, która najprawdopodobniej jest idolem tego młodego człowieka. Zamiast podawać nazwisko znanej osoby młodzi chłopcy noszą też ze sobą zdjęcia znanych osób w telefonie komórkowym lub zdjęcia wycięte z kolorowych pism i przed rozpoczęciem strzyżenia pokazują je fryzjerowi prosząc, aby ten spróbował zrobić im taką samą fryzurę.
Oczywiście również znani kreatorzy mody na swoich pokazach mają znakomitą możliwość, aby propagować takie a nie inne męskie fryzury, w tym dla młodych chłopców.
Ale doprawdy trudno wiarygodnie ocenić, które z wymienionych powyżej czynników mają decydujący wpływ na to, że w danym okresie czasu można określić tą a nie inną fryzurę jako modną dla chłopców.
Modne fryzury chłopięce powstają przecież często w sposób niezaplanowany i trudno przewidzieć, czy dana fryzura będzie modna czy nie.
O modnych fryzurach chłopięcych można też mówić w kontekście konkretnych wydarzeń czy uroczystości. Bo czym innym jest przecież modna fryzura do noszenia na co dzień, a czym innymi modna fryzura np. na imprezę czy dyskotekę albo na ślub czy komunię, czasami młodzi ludzie specjalnie strzyżą się też np. na studniówkę i maturę.

Jak zatem wybrać modną fryzurę dla chłopca? Przede wszystkim należy najpierw ocenić, czy dany młody mężczyzna jest już świadomym młodym człowiekiem i sam wie czego oczekuje od swojej fryzury, czy też jeszcze nie i trzeba mu pomóc? Jeśli mamy do czynienia z osobą, która sama potrafi dokładnie zdefiniować oczekiwania wobec swojej fryzury, to najlepiej dać mu spokój i pozwolić robić to co uzna za słuszne. W przeciwnym wypadku będzie osobą niezadowoloną a i tak w niedalekiej przyszłości przy najbliższej nadarzającej się okazji postara się dopiąć swego, czyli ostrzyc się tak, jak będzie chciał.
Natomiast w drugim przypadku, jeśli młody mężczyzna nie za bardzo wie, jak się ostrzyc, należy doradzić mu, proponując różne rozwiązania wynikające z opisanych powyżej czynników, kształtujących modne fryzury, takie jak np. przynależność do danej subkultury. Warto też spytać, czy młody mężczyzna ma jakiegoś idola, z którym się utożsamia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here