Aceton do paznokci – czy jest bezpieczny?

0
211
Aceton do paznokci

Aceton to substancja drażniąca i nie ma co udawać, że jest inaczej. Rozpuszcza nie tylko lakier, ale też wierzchnią warstwę paznokcia. Jednocześnie to doskonały sposób na usuwanie z paznokci lakieru, także hybrydowego. Jak stosować aceton, by było to bezpieczne dla naszych paznokci? Podpowiadamy.

Aceton – sposób na hybrydę

Zmywacze z acetonem to najpopularniejszy sposób na usunięcie lakieru, także tego hybrydowego. W przypadku „zwykłego” lakieru wystarczy przetrzeć płytkę nasączonym acetonem wacikiem, ale lakier hybrydowy trzeba przez kilka minut „namoczyć” pod wacikiem nasączonym płynem do zmywania hybryd. Zawarty w nim aceton zmiękcza hybrydę i można ją bezpiecznie usunąć za pomocą specjalnego patyczka albo drewnianego kopytka. To szybki i łatwy sposób – bez problemu możemy zastosować go w domu. Pamiętajmy jednak, by nie trzymać wacików z acetonem zbyt długo na paznokciach. Pod żadnym pozorem nie wolno też moczyć paznokci w acetonie wlanym do pojemniczków – to niezawodny sposób nie tyle na usunięcie lakieru, ile na uszkodzenie paznokci. Nie należy też trzymać wacików z acetonem na paznokciach dłużej niż to zalecane (czyli od 5 do 10 minut), zwłaszcza jeśli owinięte są dodatkowo folią i zabezpieczone specjalnym klipsem. Dłuższe trzymanie wacików bezpyłowych z acetonem na paznokciach może podrażnić skórę wokół nich i nadmiernie naruszyć naturalną warstwę ochronną płytki. To zaś może sprawić, że paznokcie staną się słabsze i bardziej łamliwe. Nie będą też dobrze wyglądać bez lakieru.

Jeśli nie aceton, to co?

Alternatywa dla acetonu to frezarka do paznokci. Używając tego urządzenia w domu, musimy jednak zachować ostrożność. Jeśli zbyt mocno dociśniemy frez do płytki i nastawimy frezarkę na zbyt wysokie obroty, możemy uszkodzić paznokieć. Frezarki do zdejmowania hybryd są bardzo często używane w salonach kosmetycznych, jednak powinna obsługiwać je doświadczona stylistka. Jeśli będziemy używać frezarki z wyczuciem, teoretycznie jest ona bardziej „przyjazna” dla płytki paznokcia niż aceton. Jej zakup to jednak spory wydatek, a przed jej używaniem samodzielnie w domu warto jednak przeszkolić się pod okiem profesjonalistki.

Odżywka do paznokci – nie zapomnij o niej, używając aceton

Jeśli stosujesz aceton do usuwania hybryd samodzielnie lub w salonie kosmetycznym, koniecznie używaj odżywki do paznokci. Warto to zrobić po każdym zabiegu usuwania lakieru hybrydowego – doskonałe są odżywki z lanoliną i witaminą E oraz roślinnymi olejkami. Wmasowujemy je delikatnie w płytkę paznokcia i czekamy, aż się wchłoną. Przewagą wykonywania manicure w domu jest większa ilość czasu na tego typu zabiegi pielęgnacyjne. Pamiętajmy, że przy zdejmowaniu i nakładaniu hybrydy należy delikatnie spolerować i zmatowić paznokieć (top hybrydy), a to zawsze nieco nadwyręża płytkę. Odżywka pozwoli paznokciom „odetchnąć” i się zregenerować.

Oczywiście odżywkę do paznokci stosujemy także, używając frezarki, zaś nakładając nową hybrydę nie zapomnijmy o bazie chroniącej i wzmacniającej paznokieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here