Czym są włókniaki?

0
741

Zacznijmy o tego, czym są włókniaki. Zaliczają się do najczęściej spotykanych problemów dermatologicznych. Są łagodnymi nowotworami skóry. Przypominają niewielkie guzki czy krostki. Powstają na skutek nadmiernego mnożenia się komórek tkanki łącznej lub skóry, czyli fibroblastów. Zazwyczaj nie są groźnie pomimo tego, że są nowotworami. Po prostu nie przechodzą w fazę złośliwą.

Rodzaje włókniaków

Włókniaki dzielą się na miękkie, czyli skórne i twarde, czyli podskórne. Każdorazowo po pojawieniu się włókniaka, jego obecność należy skonsultować z dermatologiem. Po prostu trzeba upewnić się, co to jest, czy aby na pewno włókniak. Zawsze istnieje ryzyko, że może być to inna, groźniejsza zmiana. Najczęściej w takiej sytuacji będziemy mieć do czynienia z tłuszczakiem lub brodawczakiem.

Włókniaki miękkie mają najczęściej podłoże genetycznie. Wraz z wiekiem pojawia się ich więcej. Ich występowaniu sprzyja otyłość, ciąża (zmiany hormonalne), cukrzyca, czy wreszcie neurofibromatoza typu I — choroba genetyczna.

Są niewielkimi zmianami skórnymi zwykle dochodzącymi między 2,5 mm do nawet kilku centymetrów. Mają postać małego guzka. Jest to przerośnięta skóra pokryta nabłonkiem. Mają luźną, wiotką konsystencję, są workowate i pofałdowane.

Lokalizują się na całej powierzchni ciała. Jednak są miejsca, na których bywają najczęściej. Np. tułów czy dekolt. Pojawiają się w zgięciach: pod biustem, pod pachą, pod kolanem, w pachwinie, na łokciu. Występują dosyć często w miejscach, w których skóra narażona jest na drażniący kontakt z ubraniem lub biżuterią, choćby na szyi. Mogą też tworzyć się na twarzy, zwłaszcza na powiekach.

Osoby, u których pojawiło się sporo włókniaków skórnych, miękkich, powinny poddać się badaniom kontrolnym dotyczącym krążenia. Włókniaki mogą bowiem wskazywać na zespół metaboliczny, który wyniszcza organizm. Objawy to dyslipidemia, insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, czy otyłość.

Włókniaki miękkie usuwa się z przyczyn estetycznych, ponieważ nie stanowią medycznego zagrożenia, przypadkami powtarzających się stanów zapalnych.

Jakie są sposoby leczenia włókniaków, a w zasadzie po prostu ich usuwania?

Najczęściej robi się to elektrokoagulacją, czyli ścięcia włókniaka specjalnym nożem elektrycznym. Przy tym zabiegu nie narusza się ciągłości skóry, dzięki czemu nie powstają blizny i przebarwienia. Zabieg jest krótki i bezbolesny. W ten sposób można od razu usunąć wiele włókniaków. Usuwa się też krioterapią, czyli wymrażając zmianę ciekłym azotem. Zabieg również jest bardzo krótki. Następną metodą jest użycie lasera CO2. Pacjent może czasami odczuwać delikatne ciepło i pieczenie. Po zabiegu mogą powstać niewielkie ranki. No i pozostało już tylko klasyczne chirurgiczne wycięcie, szczególnie przy dużych kilkucentymetrowych włókniakach.

Włókniaki twarde są najczęściej pojedynczymi guzkami. Miejsce ich lokalizacji to kończyny górne i dolne. Są częstsze u mężczyzn. Mają kolor lekko brązowy, aż do brunatnego. Często taki włókniak jest reakcją na uraz. Także nie ulegają zezłośliwieniu. Do ich usuwania, zwykle wykorzystuje się konwencjonalne cięcie chirurgiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here