Salony kosmetyczne przeżywają ostatnimi czasy prawdziwe oblężenie. Każdy chce być piękny i atrakcyjny. Dotyczy to nie tylko pań, ale także męskiej części klienteli. Aby zapewnić swoim klientom maksimum komfortu i bezpieczeństwa gabinety kosmetyczne zobowiązane są do odpowiedniego sterylizowania narzędzi kosmetycznych. Jak to robią? Podpowiadamy!
Autoklaw kosmetyczny – czy to dobre rozwiązanie?
Autoklawy to urządzenia myjące wykorzystujące parę wodą. Można do nich wkładać różnego rodzaju przyrządy, które mają bezpośredni kontakt z ludzką skórą. W ten sposób można np. sterylizować nożyki, pilniki czy igły, choć niektóre narzędzia są przeznaczone do jednokrotnego użytku i zaleca się ich utylizację po każdym kliencie.
Autoklawy są znane także w chirurgii i standardowej medycynie. Mogą mieć różne gabaryty i pojemności, co pozwala dobrać urządzenie indywidualnie do potrzeb konkretnego salonu czy gabinetu.
Autoklaw kosmetyczny a normy prawne w zakresie higieny
Nigdzie w przepisach prawnych nie nakazuje się profesjonalistom w kosmetycznym fachu zakupu autoklawu, lecz jego stosowanie staje się powszechną praktyką ze względu na wygodę i komfort. Najczęściej salony kupują urządzenia o pojemności do 8 litrów, gdyż te powyżej 10 litrów trzeba rejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego.
O obowiązku zachowania należytej sterylności w miejscach, gdzie świadczy się usługi kosmetyczne oraz z zakresu medycyny estetycznej mówi m.in. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004, które nie wskazuje wprost stosowanie autoklawów jako obligatoryjnej metody czyszczenia sprzętów. Podobnie rzecz ma się z Ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008. Akty prawne wyrażają obowiązek zachowania higieny, lecz wybór autoklawu do realizacji tego celu jest już kwestią swobodnej decyzji.
Jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowej sterylizacji?
Nigdy nie wiadomo, z jakimi dolegliwościami i zarazkami borykają się klienci salonów kosmetycznych. O niektórych przypadłościach oni sami mogą nie wiedzieć. Dlatego też ochrona innych klientów oraz pracowników tego typu miejsc musi być szczególnie wzmożona.
Skutkiem użycia nieczyszczonych narzędzi może być np. zakażenie gronkowcem, grzybicą, wirusem HBV, HCV lub nawet HIV. Gabinety kosmetyczne biorą odpowiedzialność za zdrowie swoich klientów, więc nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniedbania w zakresie higieny.