Farbowanie włosów po ściągnięciu koloru jest konieczne do uzyskania ładnego i estetycznego wyglądu. Wbrew powszechnej opinii, po takim zabiegu kolor włosów jest zżółknięty i kolokwialnie mówiąc – brzydki. Aby pozbyć się takiego efektu konieczna jest koloryzacja, która nada nowym, jasnym włosom ładny odcień. Należy pamiętać także o tonowaniu koloru, które zapewni chłodne lub ciepłe tony powstałemu kolorowi. To jaki ton powstanie zależy oczywiście od preferencji klientki.
Podstawowe informacje.
Przede wszystkim, trzeba mieć świadomość tego, że dekoloryzację można wykonać tylko i wyłącznie na włosach farbowanych. Preparat użyty do ściągania koloru jest w stanie „pozbyć się” tylko sztucznych pigmentów. Dodatkowo odradza się dekoloryzacji włosów zniszczonych, pozbawionych energii, rozdwojonych. Zabieg sam w sobie może włosy przesuszyć i sprawić, że będą one w jeszcze gorszej kondycji i być może konieczne będzie ścięcie ich na krótko. Jeżeli jednak włosy są zadbane i zregenerowane, to ściągnięcie koloru jedynie je chwilowo osłabi i możliwe będzie ponowne odżywienie ich.
Jak przebiega dekoloryzacja?
Można prowadzić ją na dwa sposoby:
1. Za pomocą rozjaśniacza – jest to sposób szybki i wbrew powszechnie panującej opinii, nie jest to nic strasznego. Obecnie rynek bardzo dobrze się rozwija w zakresie fryzjerstwa i rozjaśniacze sprzed kilkunastu lat nie mogą mieć porównania do tych, które są dostępne teraz. Rozjaśniacze, których używa się w profesjonalnych salonach fryzjerskich posiadają w swoim składzie dużo substancji odżywiających i pielęgnujących włosy, dlatego nie niszczą ich aż tak bardzo. Oczywiście dekoloryzacja zawsze wiąże się z osłabieniem kondycji włosów, jednak nie są one drastyczne. Ściąganie koloru tą metodą jest szybkie, jednak włosy po rozjaśniaczu mają nieestetyczny kolor, dlatego farbowanie włosów po ściągnięciu koloru jest niezbędne w tej metodzie.
2. Z użyciem ściągaczy kolorów lub specjalnych preparatów cool peel – jest to metoda „bezpieczniejsza” dla włosów niż ściąganie za pomocą rozjaśniacza, natomiast ma ona jedną, zasadniczą wadę – trwa ona znacznie dłużej niż w przypadku użycia standardowego rozjaśniacza, a i w tym przypadku najprawdopodobniej nie obędzie się bez farbowania włosów po ściągnięciu koloru, co wydłuża czas zabiegu.
Zazwyczaj dekoloryzacja trwa około dwóch godzin. Oczywiście jest to zależne od tego, jaki efekt chce się uzyskać i jak ciemne były włosy na początku.
Często w przypadku bardzo ciemnych lub czarnych włosów zabieg ściągania koloru należy powtarzać, ponieważ jednorazowe, bardzo długie nałożenie rozjaśniacza lub specjalnego preparatu mogłoby doszczętnie zniszczyć włosy. W takim przypadku, stopniowo schodzi się do jasnych włosów, powtarzając dekoloryzację co kilka miesięcy. Taki odstęp czasu jest niezbędny do zregenerowania włosów, które zostały osłabione wcześniej wykonanym zabiegiem.
Dlaczego farbowanie włosów po ściągnięciu koloru jest niezbędne?
Ponieważ rozjaśniacz lub preparat ściągający kolor jedynie pozbywa się sztucznego pigmentu. Sam w sobie nie nadaje włosom koloru, tak jak robi to farba. W efekcie powstaje kolor bardzo żółty, czasem mogą wybijać się tony pomarańczowe lub różowe. Całość jest niespójna, nieestetyczna, w jednym miejscu mogą być jaśniejsze (na przykład przy twarzy, ponieważ tam zazwyczaj włosy są bardziej osłabione, dlatego łatwiej ulegają dekoloryzacji), a w innym ciemniejsze (z tyłu głowy włosy są zazwyczaj w lepsze kondycji niż z przodu, dlatego trudniej przebiega dekoloryzacja).
Ściągnięcie koloru jest tylko swojego rodzaju podkładem pod farbę, która ma nadać włosom wymarzony przez klientkę kolor.
Dlaczego trzeba dokonywać dekoloryzacji chcąc przejść z ciemnego odcienia na blond?
Dlatego, że farba jest za słaba żeby pokryć ciemny kolor. Logicznym jest to, że jasnym nie przykryje się ciemnego, dlatego potrzeba silniejszych środków, które pozbędą się pigmentu, który znajduje się na włosach z poprzedniej koloryzacji.
Inaczej ma się sprawa z włosami naturalnymi, które nie posiadają sztucznego pigmentu. Zwykła farba jest w stanie rozjaśnić bardzo ciemne, naturalne włosy, jednak należy pamiętać o tym, że efekt może odbiegać od oczekiwanego. Wszystko zależy od kondycji włosów i od jakości farby.
Podczas dekoloryzacji musimy liczyć się z tym, że niezbędne będzie farbowanie włosów po ściągnięciu koloru. Sam zabieg będzie trwał długo i być może będzie konieczne powtórzenie go za kilka miesięcy. Ściąganie koloru i następna koloryzacja mogą osłabić i przesuszyć włosy, dlatego należy pamiętać o konkretnej pielęgnacji. Dobrym wyborem będzie zastosowanie kosmetyków do włosów farbowanych lub rozjaśnianych, a także stosowanie domowych metod takich jak na przykład olejowanie lub robienie specjalnych maseczek na bazie naturalnych, często spożywczych produktów. Obecnie jest wiele blogów, programów telewizyjnych i książek, które pokazują jak przyjemna i łatwa może być pielęgnacja włosów, dodatkowo nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami, dlatego warto skorzystać z jakiegoś źródła wiedzy i zadbać o włosy zarówno przed jak i po dekoloryzacji.
Pamiętajmy – piękne włosy, to zadbane i zdrowe włosy!