Farbujemy włosy

0
2603
Modne fryzury

Prawie każda kobieta narzeka na swoją fryzurę. Naprawdę trudno spotkać kogoś, kto jest zadowolony zarówno z długości i gęstości swoich włosów, jak i z ułożonej przez siebie fryzury. Mało kto potrafi stwierdzić, że w swojej fryzurze i kolorze jest mu bardzo do twarzy, że fryzura optycznie nadaje twarzy pełności lub ją wydłuża, a kolor ładnie współgra z karnacją podbijając dodatkowo na przykład kolor tęczówki.
Kiedy nie jesteśmy zadowolone ze swojego koloru włosów zazwyczaj decydujemy się na farbowanie. Jest kilka możliwości farbowania włosów, o których opowiem poniżej.
Kiedyś farbowanie z ciemnych włosów na blond było praktycznie niemożliwe. Ciemny pigment w strukturze włosa nie poddawał się łatwo koloryzacji, a efekt malowania bardzo często odbiegał od planowanych rezultatów. Pierwsze eksperymenty z farbowanie włosów mamy za sobą już w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Zazwyczaj próby takiej koloryzacji odbywały się bez wiedzy rodziców, przy użyciu jednej z najtańszych farb dostępnych w drogerii, stąd efekt był raczej tragiczny.
Ekspedientki w drogeriach bardzo rzadko służyły fachową poradą, a wręcz przeciwnie, chętnie sprzedawały różne intensywne kolory młodym dziewczynom. Sama pamiętam jak spodobała mi się farba koloryzująca w saszetce, o odcieniu cyjan. Modelka miała pięknie błyszczące włosy w rudawym kolorze, i też zapragnęłam takie mieć. Kolor miał się zmyć po 3 myciach włosów, niestety pani w sklepie nie uprzedziła, że czerwony pigment chwyta bardzo mocno i trudno go wywabić z naturalnych włosów. Po zastosowaniu tej taniej farby oczywiście w środku nocy w tajemnicy przed rodzicami, musiałam przez kilka dni chodzić z czerwonymi włosami, gdyż kolor nie chciał w ogóle się zmyć.
Farbowanie z ciemnych włosów na blond najlepiej wyjdzie wiec w profesjonalnym salonie fryzjerskim, pod okiem fachowców. Jeśli zależy nam na tym, aby efekt był piękny, włosy nie zniszczyły się ani nie popaliły i wykruszyły, koniecznie umówmy się do salonu fryzjerskiego, który ma dobre opinie i jest polecany czy to w Internecie, czy wśród naszych koleżanek.
Jeśli chcemy mieć nowa fryzurę przed świętami, warto umówić się na wizytę w salonie fryzjerskim z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, gdyż w gorącym przedświątecznym okresie także salony fryzjerskie przechodzą oblężenie.
Nie każdemu oczywiście pasuje taka drastyczna zmiana. Na szczęście w dobrych salonach fryzjerskich możliwe jest przeprowadzenie wizualizacji i zobaczenie, czy ta zmiana będzie pasowała na naszej karnacji. Osoby o ciemnych włosach mają zazwyczaj również ciemną oprawę oczu i trochę ciemniejszą karnację. Po farbowaniu na jasny kolor może to wyglądać brzydko lub komicznie, dlatego warto taką zmianę przedyskutować z fryzjerem oraz zobaczyć na przygotowanych wizualizacjach. Możemy także przyłożyć perukę i sprawdzić jak będziemy sami siebie odbierali mając tak zdecydowanie różny kolor włosów od swojego naturalnego.
Jeśli wydaje się nam, że jesteśmy gotowi na koloryzację, pozostaje tylko wybór odpowiedniego odcienia. Niektórym osobom lepiej będzie w chłodnych, platynowych blondach, innym w słonecznych i miodowych refleksach. Tu również warto zdać się na pomoc specjalisty i poprosić o wsparcie w doborze pigmentów.
Wiele osób obawia się, że tak drastyczna zmiana może zupełnie zniszczyć ich włosy. Oczywiście jeszcze kilka lat temu na pewno by do tego doszło, gdyż farby rozjaśniające są dużo mocniejsze niż farby przyciemniające włosy. Zawarte w farbach o odcieniu blond rozjaśniacze to bardzo mocna mieszanka, która niejednokrotnie potrafi uczulać, a jeśli przypadkiem chlapnie nam na ubranie, nigdy nie da się tej plamy wyczyścić. Rozjaśniacz potrafi bardzo mocno naruszyć strukturę włosa, tak aby wybielić znajdujący się wewnątrz pigment. Uszkodzeniu ulegają również tak zwane mostki siarczkowe budujące kształt włosa. Idealnie widać to na przykładzie osób z kręconymi włosami, które po kilku latach farbowania ich na jasny kolor zupełnie tracą swoje śliczne, sprężyste loki, a włosy stają się bardziej matowe i szorstkie.
Na szczęście w dzisiejszych czasach wynaleziono specjalne produkty, które dodaje się do farby celem ochrony delikatnej struktury włosa przed szkodliwym wpływem chemii z rozjaśniacza. Produkty typu Olaplex chronią oraz odżywiają włosy, przez co po farbowaniu nasze włosy wydają się dużo bardziej błyszczące i zdrowsze. Dodawanie tego typu produktów do koloryzacji jest oczywiście odpłatne, warto jednak dołożyć te pieniądze, aby mieć pewność, że nowy kolor nie zniszczy naszych włosów.
Farbowanie z ciemnych włosów na blond powinny odbywać się w dobrym salonie fryzjerskim, u zaufanego technika. Nie wykonujmy tego sami w domach, gdyż efekt może nas przerazić, a my wydamy kolejne pieniądze na ciemną farbę, która zamaluje nieudane blond pasemka.
Malowanie włosów to nie zabawa, a chemia użyta do produktów służących do koloryzacji niejednokrotnie jest bardzo żrąca. Jeśli przypadkiem dostanie się nam do oka może spowodować ślepotę, dlatego najlepiej zachować szczególne środki ostrożności, lub w ogóle zrezygnować z malowania włosów w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here