Gumy treningowe power i mini band – właściwości i zastosowanie

0
437
guma

Gumy oporowe to uniwersalne i popularne akcesoria treningowe, dedykowane osobom na różnych poziomach zaawansowania. Wyróżnia się dwa rodzaje gum: power band i mini band. Sprawdź, czym się charakteryzują i różnią od siebie.

Gumy mini band a power band – charakterystyka

Oba rodzaje gum są podobne do siebie pod względem budowy i materiału wykonania. Poza tym istnieją między nimi ważne różnice. Gumy mini band są krótkie, ale jednocześnie szerokie i mniej podatne na rozciągnięcie. Jeśli chodzi natomiast o gumy power band, to są one dłuższe i bardziej rozciągliwe.

Zastosowanie gum oporowych

Gumy mini band i power band są świetnym wyborem w przypadku treningu dzieci i dorosłych. Sprawdzają się idealnie podczas ćwiczeń służących powrotowi do formy po urazach. Znajdują zastosowanie w codziennym treningu jako urozmaicenie ćwiczeń. Zastępują pracę na wolnych ciężarach i w ten sposób pomagają w nauce kluczowych wzorców ruchowych i opanowaniu właściwej techniki treningowej.

Zalety gum treningowych

Gumy oporowe to akcesoria aktywujące mięśnie całego ciała. Ich stosowanie jest bezpieczne, co sprawia, że mogą ich używać nawet osoby w trakcie rehabilitacji i dzieci. Nie zajmują wiele miejsca, dzięki czemu można je zabierać ze sobą nawet na wyjazdy i wakacje. Są niedrogie, co sprawia, że stanowią wszechstronne narzędzie treningowe za niewielkie pieniądze.

Jak wybrać odpowiednią gumę?

Wybierając gumę, należy wziąć pod uwagę jej rodzaj i opór. Jeśli chodzi o opór, to parametr ten jest tym większy, im guma jest grubsza i szersza. Opór jest zazwyczaj określany w kilogramach. Kupując gumę oporową, zastanów się, do jakiego typu ćwiczeń chcesz ją wykorzystywać. Czy będą one jedynym akcesorium treningowym stosowanym w domu? A może będziesz je stosować do treningu mobility i rozgrzewki? Gumy sprawdzą się też podczas podciągania na drążku. Od tego, do czego będziesz je wykorzystywać, a także Twojego poziomu zaawansowania, zależy wybór oporu gumy. W przypadku gum power band wynosi on zwykle od 5 do nawet 60 kg. Gumy mini band cechują się natomiast mniejszym oporem – zwykle od ok. 3,5 do 9 kg.

Jeśli planujesz wykorzystać sprzęt do nauki martwego ciągu i podciągania, a także do rozciągania, wybierz gumy z wyższym oporem. Modele te sprawdzą się też jako dodatkowe obciążenie przy zaawansowanych treningach. Modele cieńsze i z mniejszym oporem są odpowiednie dla początkujących. Znajdują też zastosowanie w treningu dzieci, przy rozgrzewce i podczas rehabilitacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here