Czy w pochmurny dzień wskazane jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym? Czy używać go tylko latem, czy niezależnie od pory roku? Jak często nakładać krem z filtrem SPF i jaki powinien być jego wskaźnik, by spełnił swoje zadanie? Poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się, jak dobrać ochronę odpowiednio do pogody, wymagań cery i pory roku.
Dlaczego ochrona skóry przed promieniowaniem UV jest ważna?
Większość z nas kocha słońce i uwielbia wygrzewać się w jego promieniach. Słoneczne światło jest niezbędne dla pełni zdrowia – to pod jego wpływem w skórze syntetyzowana jest witamina D3, tak ważna dla dobrego samopoczucia i odporności. Jednak promieniowanie słoneczne może być szkodliwe dla skóry, zwłaszcza gdy jesteśmy na nie narażeni w nadmiarze. W naszej szerokości geograficznej dotyczy to przede wszystkim miesięcy wiosennych i letnich, ale pamiętajmy, że promieniowanie UVA i UVB dociera do Ziemi przez cały rok, niezależnie od poziomu zachmurzenia. Promienie UVB, które zapewniają nam piękną opaleniznę, w nadmiarze mogą powodować oparzenia słoneczne, a także przyczyniać się do zmian takich jak przebarwienia, a nawet rak skóry. Promieniowanie UVB wnika w naskórek, natomiast promienie UVA przenikają także do skóry właściwej. Powodują fotostarzenie się skóry, czyli przyspieszają procesy prowadzące do powstawania zmarszczek i zwiotczenia skóry. Mogą powodować fotouczulenie (alergię na światło słoneczne objawiającą się najczęściej wysypką) oraz przebarwienia. Zimą i wczesną wiosną, gdy słońce jest nisko nad horyzontem, do powierzchni Ziemi dociera mniejsza ilość promieniowania UV, co nie znaczy, że nie ma go w ogóle. Szczególną ostrożność należy natomiast zachować latem. Nawet przy dużym poziomie zachmurzenia promieniowanie UV wnika w naskórek i skórę, powodując zmiany.
Kremy z filtrami SPF – jaki wybrać?
Filtry przeciwsłoneczne, czyli filtry SPF, mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym oddziaływaniem promieni UV. Mogą działać na zasadzie pochłaniania promieniowania ultrafioletowego (filtry chemiczne) lub blokowania i rozpraszania promieni UV (filtry mineralne z tlenkiem cynku). Stopień ochrony filtru określony jest przez wskaźnik SPF (Sun Protection Factor). Pokazuje on, o ile minut dłużej można eksponować skórę na słoneczne promienie bez przykrych konsekwencji. Im wyższa wartość filtra SPF, tym lepszej ochrony możemy się spodziewać, ale pamiętajmy, że zawsze pewna ilość promieni ultrafioletowych dotrze do naszej skóry, więc nawet stosując krem ochronny z filtrem o najwyższym wskaźniku, nie możemy korzystać z kąpieli słonecznych bez umiaru.
Na co dzień, także jako bazę pod makijaż, zaleca się stosować krem z filtrem SPF 30. Zapewnia on wystarczającą ochronę przy cerze normalnej, nawet w letnie miesiące, o ile nie spędzamy całego dnia na plaży. W takim przypadku warto sięgnąć po kosmetyki z wyższym faktorem SPF. Zalecane są one także dla cery wrażliwej ze skłonnością do podrażnień i dla bardzo jasnej karnacji. Dobry krem z filtrem powinien zapewniać ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Powinien też dobrze się wchłaniać i nie pozostawiać na skórze białego filmu. Dla optymalnej ochrony, także w pochmurne dni, można sięgnąć na przykład po matujący krem nawilżająco-ochronny SPF 50 od Avon, który będzie doskonałą bazą pod makijaż.
Jak stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym?
Krem z filtrem SPF należy nałożyć około 15 minut przed wyjściem z domu i ekspozycją na słońce. W ciągu dnia krem traci swoje właściwości ochronne, dlatego należy nakładać go regularnie co 2-3 godziny, a podczas plażowania także po każdej kąpieli i wytarciu twarzy i ciała ręcznikiem. Na co dzień krem z filtrem SPF warto nałożyć nie tylko na twarz, ale także na inne odsłonięte części ciała, takie jak dekolt, kark czy uszy. Nie zapominajmy również o ochronie ust pomadką z filtrem SPF!