Jak pogodzić opiekę nad osobą starszą i obowiązki zawodowe?

0
2076
Jak pogodzić opiekę nad osobą starszą i obowiązki zawodowe?

Starsze osoby mają swoje szczególne wymagania, którym rodzina niekiedy nie jest w stanie sprostać w pełni. Dodatkową przeszkodą mogą być obowiązki zawodowe. Czy zatem można pogodzić opiekę nad starszą osobą oraz swoją pracę?

W Polsce nadal panuje powszechne przekonanie, że opieka najbliższych nad osobą starszą jest lepszym wyborem niż skorzystanie z domu opieki. Życie pisze jednak różne scenariusze i nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie zająć się seniorem.

Gdy nie możemy zaopiekować się seniorem samodzielnie…

Główną przeszkodą w opiece nad bliską osobą w podeszłym wieku, na przykład rodzicem, babcią czy dziadkiem, są obowiązki zawodowe. Rezygnacja z pracy niekiedy po prostu nie wchodzi w grę ze względów finansowych, a jednoczesna praca i opieka nad seniorem mogą być ponad nasze siły.

W takim przypadku rozwiązaniem może być zatrudnienie opiekuna, który będzie czasowo zajmował się seniorem podczas naszego pobytu w pracy. Wówczas opiekun może towarzyszyć seniorowi w codziennym życiu, pozwalając rodzinie na zajęcie się swoimi sprawami.

Warto jednak rozważyć jeszcze jedną propozycję, czyli wyspecjalizowany dom seniora, w którym może on znaleźć się pod profesjonalną opieką przez 24 godziny na dobę.

Jak wybrać dobry dom opieki?

Gdy skorzystamy z wyszukiwarki internetowej i wpiszemy do niej słowa takie jak „dom opieki warszawa”, możemy natychmiast zauważyć, że do dyspozycji jest szereg różnych ofert tego typu. Jak wybrać tą najlepszą?

Przede wszystkim warto skupić się na domach opieki, które działają legalnie – posiadają odpowiednie zezwolenie nadane przez wojewodę, a także oferują usługi na wysokim poziomie dopasowane do potrzeb seniora.

Ważna są nie tylko sama opieka pielęgniarska i opieka lekarza, ale także wsparcie rehabilitanta, smaczne wyżywienie, komfortowe pokoje, a także inne udogodnienia, na przykład przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, kaplica na miejscu.

Pamiętajmy także o lokalizacji. Gdy chodzi o dom opieki Warszawa nie zawsze jest idealnym miejscem do wypoczynku, dlatego warto sprawdzić także oferty placówek działających poza hałaśliwą stolicą – w zacisznych miejscowościach województwa mazowieckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here