Piękna opalenizna w złocistym kolorze niewątpliwie dodaje uroku. Dlatego skóra muśnięta słońcem uznawana jest za atrakcyjną przez wiele osób. Jednak opalanie może być bardzo szkodliwe. Jak zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego?
Słońce uznawane jest za sprzymierzeńca zdrowia. Dlatego za bardziej wartościową uważa się np. aktywność na świeżym powietrzu niż ćwiczenia w pomieszczeniu. Za to nadmierna bladość budzi raczej skojarzenia z chorobą i słabością. Ta intuicja nie jest zupełnie bezpodstawna – pod wpływem słońca skóra produkuje niezbędną dla prawidłowego działania organizmu witaminę D. Światło słoneczne oddziałuje także na nasze samopoczucie. Jednak aktualny stan wiedzy pozwala stwierdzić, że nadmiar słońca może być groźny dla naszego zdrowia. Jak opalać się mądrze?
Poznaj swoją skórę
Jedną z podstawowych zasad, dzięki którym można planować ekspozycję na słońce, jest określenie rodzaju cery. Zastanów się, czy łatwo doznajesz poparzeń słonecznych i jak szybko na skórze pojawia się złocisty kolor.
Jasna karnacja
Osoby o jaśniejszej karnacji zwykle szybciej doświadczają konsekwencji ekspozycji na słońce. Dlatego, jeśli należysz do tej grupy, musisz zachować szczególną ostrożność. To dla Ciebie stworzono krem do opalania SPF 50 i 50+. Pamiętaj, że uszkodzenia spowodowane poparzeniami słonecznymi znacznie przyspieszają starzenie się skóry. Mogą także prowadzić do rozwoju czerniaka – czyli bardzo groźnego nowotworu. Dlatego, jeśli Twoja skóra po kąpieli słonecznej bywa zaczerwieniona i bolesna, a dodatkowo posiadasz liczne przebarwienia, piegi i pieprzyki, to niestety opalanie się nie jest dla Ciebie dobre.
Ciemniejsze cery
Jednak osoby, które lepiej reagują na słońce i nie doświadczają poparzeń, również powinny zabezpieczać swoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem. W takim przypadku można wybrać nieco niższe filtry.
Bezpieczne przebywanie na słońcu
Niezależnie od tego, czy posiadasz jasną cerę, czy nie, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomogą uniknąć szkodliwego działania słońca:
- Stosuj kremy z filtrem odpowiednie dla swojej karnacji i pamiętaj o ich ponownej aplikacji co kilka godzin.
- Unikaj przebywania w pełnym słońcu w godzinach największego nasłonecznienia (w lecie są to godziny między 11 a 15). W tym czasie najlepiej schronić się w cieniu.
- Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej również wcześnie rano i wieczorem.
- Jeśli planujesz aktywności w wodzie, zadbaj o wodoodporne kosmetyki z filtrami UV – promienie słoneczne docierają również pod powierzchnię.
Jak uzyskać bezpieczną opaleniznę przy jasnej cerze?
Większość osób, które regularnie przebywają na słońcu prędzej, czy później uzyska opaleniznę, nawet jeśli będzie stosować wysokie filtry. Są jednak zdrowe sposoby pozwalające na przyciemnienie swojej skóry niemal natychmiastowo. Wystarczy zastosować samoopalacz. Dostępne na rynku formuły pozwalają uzyskać bardzo naturalny efekt opalonej skóry. Przed użyciem samoopalacza warto wykonać dokładny peeling – szczególnie w okolicach kolan, łokci i kostek. Po skończonym zabiegu koniecznie dokładnie umyj ręce. Piękną i bezpieczną opalenizną uzyskaną w taki sposób można się cieszyć wiele dni.