Jak wybrać robota sprzątającego?

0
887
Jak wybrać robota sprzątającego

Nowoczesny odkurzacz automatyczny może znacząco ułatwić Ci życie. Maszyna ta z pewnością przyczyni się do skrócenia czasu, jaki poświęcasz na na wykonywanie prac domowych. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni model do swoich potrzeb – najlepszy w dostępnym dla Ciebie przedziale cenowym. Oto, co należy wziąć pod uwagę, kupując robota sprzątającego. 

Zanim się zdecydujesz

Dostępne funkcje odkurzacza decydują o jakości sprzętu. Zanim zdecydujesz się na konkretny model robota automatycznego, dobrze jest poznać jego możliwości. Jest wiele imponujących rzeczy, które te małe roboty mogą zrobić, ale sporo z nich po prostu nie będzie ci potrzebnych. Zrób przegląd funkcji, z których będziesz faktycznie korzystać, ponieważ rezygnacja z drogich dodatków może przyczynić się do do znacznych oszczędności na zakupie.

Funkcje odkurza automatycznego

Wirtualne mapowanie 

Każdy robot sprzątający porusza się dzięki technologii wykorzystującej liczne czujniki, ale niektóre modele są bardziej zaawansowane niż inne. Tańsze roboty mają czujniki na podczerwień, które zapobiegają wpadaniu na przedmioty i zmianie kierunku, gdy się z czymś zderzą, podczas gdy najlepsze roboty sprzątające mapują pomieszczenie za pomocą laserowych skanerów lub kombinacji kamer i czujników. Jest to tzw. kompas cyfrowy. Te zaawansowane technologicznie roboty wyposażone są też czasem w „czujniki brudu”, które sprawiają, że robot automatyczny może zdecydować o ponownym czyszczeniu danej przestrzeni, jeśli uzna, że nie posprzątał tam dostatecznie dobrze. Automatyczny powrót do bazy to kolejna przydatna funkcja, jeśli nie chcesz, by robot plątał ci się pod nogami.

Automatyczne planowanie

Większość robotów odkurzających ma funkcję planowania, dzięki czemu można zaprogramować je tak, aby działały o określonych porach dnia lub tygodnia — na przykład w godzinach, gdy nie ma Cię w domu. Planowanie odbywa się z reguły poprzez aplikację na smartfonie – to z jej pomocą wprowadzisz zmiany i aktualizacje oprogramowania. Jednak w przypadku niektórych modeli konieczne będzie ręczne zaprogramowanie harmonogramu w robocie za pomocą przycisków.

Automatyczne opróżnianie pojemnika z brudu

Większość robotów umie zamiatać przestrzeń przed sobą, ale będziesz musiał je następnie opróżnić tak jak w przypadku zwykłego odkurzacza. Jednak niektóre modele automatycznie usuwają brud do specjalnego pojemnika w bazie. Później same przypomną Ci o konieczności opróżnienia kosza. Modele te są jednak drogie.

Roboty sprzątające z funkcją mopa

Niektóre odkurzacze automatyczne posiadają funkcję mopowania powierzchni. Nie jest to tak skuteczna opcja mycia, jak użycie ręcznego mopa i detergentu, ale zawsze przyczynia się do zwiększonego poczucia czystości w domu. Robot mopujący posiada mały zbiornik na wodę wewnątrz komory, dzięki któremu następuje zwilżenie mikrofibry lub jednorazowej ściereczki przypiętej pod robotem.

Odkurzacze automatyczne – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając odkurzacz samojezdny, zwróć jeszcze uwagę na następujące kwestie:

  • Czas ładowania akumulatora
  • Wskaźnik naładowania baterii
  • Liniowa funkcja mycia
  • Pojemność zbiornika
  • Wskaźnik napełnienia worka
  • Sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji.

Robot sprzątający okrągły czy w kształcie litery „D”?

Większość robotów sprzątających ma okrągły kształt, co ułatwia im samodzielne poruszanie się i zapobiega zaklinowaniu. Jednak brak narożników może utrudniać dostanie się do wąskich przestrzeni lub kątów. Roboty w kształcie litery „D” lepiej czyszczą przestrzenie przy krawędziach i narożnikach ścian niż ich okrągłe odpowiedniki. Mają one również szersze szczotki rolkowe, które rozciągają się na całej długości ich płaskiej krawędzi, co czyni je bardziej wydajnymi niż modele okrągłe. Przyczynia się to też do skrócenia ogólnego czasu czyszczenia.

https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze.html

Odkurzacz automatyczny – jak o niego dbać?

Będziesz musiał dbać o robota odkurzającego tak samo, jak o zwykły odkurzacz – być może bardziej, ponieważ te niewielkie urządzenia mają małe szuflady na brud, które wymagają częstszego opróżniania. Będziesz także musiał regularnie odkurzać czujniki, opróżniać i czyścić pojemnik na brud oraz utrzymywać filtr w czystości — wszystko to jest niezbędne, aby zapewnić płynne działanie odkurzacza automatycznego. Podobnie jak w przypadku większości maszyn, konserwacja sprawi, że robot będzie działał lepiej i dłużej. Warto również regularnie sprawdzać szczotki, aby upewnić się, że nie są zablokowane, podobnie jak wałki pod kątem nici lub włókien, które mogą owinąć się wokół nich. Należy także regularnie czyścić kółka i usuwać włosy lub splątane nitki, które mogą utrudniać ich ruch.

Cena

Roboty sprzątające dostępne są w bardzo różnych cenach i mogą kosztować od kilkuset złotych do nawet 5000 zł. Oczywiście jest, że płaci się więcej za zaufane, wysokiej jakości marki, takie jak np. iRobot. Jeśli możesz sobie pozwolić na droższą inwestycję, koniecznie postaw na automatyczny odkurzacz jednego z tych sprawdzonych producentów. Jeśli jednak działasz z ograniczonym budżetem, wówczas również możesz znaleźć wiele znakomitych modeli, które może nie będą mieć wszystkich dodatkowych funkcji, ale będą robić dobrze to, do czego zostały stworzone – sprzątać.

Wyobraź sobie, że już nigdy nie będziesz musiał odkurzać. Jeszcze do niedawna było to marzenie z gatunku nierealnych, ale dzięki robotowi czyszczącemu jest to rzeczywiście możliwe. I to już za bardzo niewielkie pieniądze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here