Kiedy martwić się wypadaniem włosów?

0
1725
Kiedy martwić się wypadaniem włosów?

Każdy z nas traci codziennie około stu włosów i jest to normalne, w więc nie daje powodów do zmartwienia. Jednak, jeżeli włosy wypadają nam garściami, zauważamy ich znaczne przerzedzenie, a na szczotce jesteśmy w stanie zauważyć całe kołtuny, to znak, że w naszym organizmie może dziać się coś niepokojącego.

Wypadanie włosów u kobiet po ciąży jest czymś naturalnym i zazwyczaj samoistnie ustępującym. Dzieje się tak, ponieważ podczas ciąży poziom estrogenów jest podwyższony, przez co włosy nie wypadają, a jest ich coraz więcej. Wiele mam, które przez okres ciąży przyzwyczaiły się do pięknych i gęstych włosów, zauważając ich wypadanie wpada w zupełnie niepotrzebną panikę. Zwiększone wypadanie włosów rozpoczyna się często po trzech miesiącach od porodu i znika w przeciągu od sześciu do dziewięciu miesięcy. Wypadanie włosów przez okres dłuższy niż 9 miesięcy może być spowodowane przez karmienie piersią, co wynika z faktu podwyższonego poziomu prolaktyny, na której produkcję ma wpływ również stres. Jednak w przypadku młodych ma wypadanie włosów jest normalne tylko do pewnego stopnia. Jeżeli zauważymy, że nasza czupryna bardzo się przerzedziła, a dodatkowo na skórze głowy pojawił się łupież lub łojotok, to warto skonsultować się z dermatologiem lub endokrynologiem, ponieważ może to być oznaką choroby lub poważnego niedoboru wapnia, cynku lub żelaza.

Aby zadbać o włosy i przeciwdziałać ich wypadaniu warto zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w makro i mikroelementy. Warto spożywać produkty, zawierające cynk, miedź i żelazo (jaja, ryby, owoce morza) oraz witaminy z grupy B. Należy pamiętać, że makaron, kasze i ryż mogą służyć za podstawę wielu pysznych i zdrowych dań. Można również stosować preparaty z witaminami, wzmacniającymi włosy, skórę i paznokcie, doustnie, jednak w przypadku karmienia piersią tę możliwość trzeba wykluczyć. Należy pamiętać, że przedawkowanie witamin może wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku, mimo że są to jedynie wydawane bez recepty suplementy diety. Najlepszą opcją jest spożywanie produktów bogatych w niezbędne witaminy, ponieważ zdrowa dieta wpływa bardzo dobrze nie tylko na nasze włosy, ale również na cały organizm.

Innym sposobem na walkę z wypadającymi włosami są szampony wzmacniające i odżywki. W asortymencie sklepów znajdziemy mnóstwo rodzajów szamponów, co powoduje, że bardzo trudno jest znaleźć właściwy. Oczywiście można zasięgnąć porady znajomych lub poczytać opinie w internecie, jednak należy pamiętać, że to, co zadziałało na jedną osobę, niekoniecznie sprawdzi się u innej. Dzieje się tak, ponieważ organizm każdego z nas jest inny i może inaczej reagować na dane substancje, dlatego kluczem do znalezienia odpowiedniego dla nas szamponu są czasochłonne poszukiwania. Naszym punktem zaczepienia w poszukiwaniach mogą być sugestie koleżanek oraz opinie zaczerpnięte z sieci, ponieważ od czegoś musimy zacząć. Warto zdecydować się na szampon i odżywkę wzmacniającą z jednej firmy, a podczas mycia włosów wmasowywać oba specyfiki powoli, aby wszystkie składniki miały czas na wchłonięcie. Należy pamiętać, aby podczas wycierania włosów nie pocierać ich, jedynie lekko odcisnąć. Bardzo dobrze sprawdzi się do tego bawełniana koszulka. Aby nie narażać włosów na dodatkowe zniszczenia warto unikać spania w mokrych włosach, czesania ich na mokro oraz wszelkich zabiegów z użyciem gorących temperatur.

Oczywiście efekty naszych kuracji nie pojawią się z dnia na dzień, jeśli jednak miną trzy miesiące, a nasze stan naszych włosów się nie poprawi lub, co gorsza, zaczną one wypadać jeszcze bardziej należy skontaktować się z lekarzem. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do trychologa, czyli lekarza zajmującego się schorzeniami związanymi ze skórą głowy oraz włosami, który wykona dokładne badania w celu zdiagnozowania choroby. Im szybciej udamy się do specjalisty, tym większa szansa na stuprocentowe wyleczenie, więc jeśli zauważymy niepokojące objawy nie zwlekajmy. Kliniki zajmujące się leczeniem trychologicznym często posiadają w swojej ofercie również takie zbiegi jak mezoterapia, zabiegi tlenem, dwutlenkiem węgla, naświetlania, elektrostymulacje i inne. Jeżeli będzie potrzeba trycholog może nam zlecić badania hormonalne lub badania krwi. Jednak wszystkie czynności wykonywane przez lekarza, zajmującego się leczeniem włosów i skóry głowy, będą z pewnością zbliżały nas do wygrania walki z wypadającymi włosami.

Podsumowując, wypadanie włosów jest do pewnego stopnia normą, ponieważ każdy z nas traci ich około stu dziennie, na co może mieć wpływ wiele czynników, takich jak na przykład pora roku (zimą włosy są bardziej podatne na wypadanie). Wypadanie włosów u kobiet po ciąży jest jak najbardziej naturalne i każda młoda mama musi się z tym zmierzyć, co nie oznacza, że nie może próbować z tym walczyć. Duży wpływ na nasze włosy, jak i cały nasz organizm, ma dieta, która powinna być dobrze zbilansowana. Do walki z wypadającymi włosami można również użyć szamponów i odżywek wzmacniających. Jednak, gdy wszystkie metody nas zawiodą, a stan naszych włosów się nie polepszy lub nawet pogorszy, należy jak najszybciej udać się na wizytę u specjalisty, który pomoże nam pozbyć się problemu wypadających włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here