Udział w maratonie to uwieńczenie wielu tygodni trudnych przygotowań i treningu. Aby w nim wystartować, należy odpowiednio przygotować swój organizm, przede wszystkim pod kątem wydolnościowym. Treningi warto rozpocząć już na kilkanaście tygodni przed planowanym dniem maratonu, tak aby mieć pewność, że przebiegniemy go bez większego problemu i nie nabawimy się kontuzji.
Jak efektywnie planować treningi?
Osoby, które biegają rekreacyjnie, potrzebują od 16 do 20 tygodni, aby przygotować się do maratonu. Warto mieć na uwadze, że mają one dobrą kondycję, a ich organizm jest w pewnym stopniu przystosowany do wysiłku fizycznego. Tymczasem początkujący biegacze zwykle będą potrzebować nieco więcej czasu, aby móc wystartować w zawodach. Przygotowanie zajmuje im średnio od 24 do aż 30 tygodni, w zależności od:
- ogólnego poziomu sprawności fizycznej,
- skłonności do urazów i kontuzji,
- wykonywanej pracy i prowadzonego stylu życia.
W przygotowaniach do maratonu kluczowe jest odpowiednie zaplanowanie treningów, tak aby były one efektywne. Początkowo nie należy wymagać od swojego organizmu zbyt wiele, stopniowo wprowadzając do w rytm treningów biegowych. Z czasem dystanse mogą być coraz dłuższe, aż finalnie osiągną długość trasy, jaką przyjdzie nam pokonać podczas maratonu. Pamiętajmy, aby w razie kontuzji czy urazu na krótki czas zrezygnować z treningów, które mogą pogorszyć stan zdrowia. Jak się okazuje, codzienne treningi nie będą najlepszym rozwiązaniem nawet w przypadku sprawnych fizycznie osób. Warto pozwolić swojemu ciału zregenerować się, robiąc przynajmniej 2 dni przerwy od treningów w tygodniu. Dobrze jest biegać zarówno na krótszych, jak i nieco dłuższych dystansach, jednak początkowo wyznaczona trasa nie powinna być zbyt długa. Co istotne, pokonywanie poszczególnych tras powinno iść w parze z innego typu ćwiczeniami, dzięki którym będziemy pracować nad kondycją.
W jakim sklepie wyposażyć się w niezbędny sprzęt do biegania?
Udział w maratonie wymaga właściwego przygotowania, jednak aby rozpocząć treningi, będziemy potrzebowali dobrej jakości ubrań oraz sprzętu. Najlepiej wyposażyć się w sklepie forpro.pl, dedykowanym sportowcom zawodowym i trenującym amatorsko. Jakie elementy wyposażenia będą szczególnie istotne dla biegaczy? Przede wszystkim warto zakupić:
- wygodne spodenki oraz koszulki biegowe,
- buty przeznaczone do biegania po określonym terenie,
- bluzę lub kurtkę na gorsze warunki pogodowe,
- dla pań niezbędny będzie biustonosz sportowy,
- czapka i okulary przeciwsłoneczne na upalne dni.
Do biegania nie będą potrzebne żadne szczególne akcesoria, choć niektórzy dodatkowo kupują specjalistyczne plecaki – przydają się one zwłaszcza na dłuższych dystansach, podczas biegania po górskich terenach. Ciekawym gadżetem jest smartwatch dla biegaczy, który pozwoli kontrolować nie tylko czas, ale również parametry życiowe. Będzie on przydatny zwłaszcza osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, a ich kondycja pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Opcjonalnie można też wyposażyć się w pasek na telefon, który przypina się zwykle do ręki. Dzięki muzyce płynącej z głośników umilimy sobie trening. Najważniejsze jednak w kontekście biegania jest dobranie odpowiedniego stroju, który będzie stanowił „drugą skórę”. Musi on zapewniać doskonałą wentylację, dzięki czemu odprowadzony zostanie nadmiar potu i wilgoci. Wbrew pozorom, niewłaściwie dobrany strój do biegania (a także obuwie) może zniechęcić do kolejnych treningów, a tym samym do przygotowań do maratonu.