Łojotok – choroba skóry

0
1690
Łojotok - choroba skóry

Łojotok jest chorobą polegającą na nadmiernym wydzielaniu sebum łoju przez naszą skórę. Istnieje bardzo wiele przyczyn tego typu schorzenia. Mogą to być zaburzenia w naszej gospodarce hormonalnej, predyspozycje genetyczne, nadmiar stresu czy nieodpowiednia dieta.
Do głównych objawów towarzyszących chorobie zaliczyć można: szybkie natłuszczanie włosów, powstawanie łuszczącej i piekącej skóry swędzącej skóry. Chcąc wyleczyć łojotok należy oprócz zmian w diecie, spróbować specjalistycznych preparatów higienicznych.

Łojotok (Seborrhoea) jest chorobą polegającą na nadmiernym wydzielaniu przez naszą skórę łoju, zwłaszcza w rejonach, w których posiadamy dużo gruczołów łojowych. Łojotok wywołuje dobre warunki dla innych drobnoustrojów do wywoływania chorób skóry.
Łojotok w dużym stopniu zależy od naszej gospodarki hormonalnej, i bardzo często jej zachwiania powodują występowanie choroby.
Zmiany skórne w wypadku łojotoku najczęściej zlokalizowane są w rejonie uszu,fałdek nosowych, w rejonie przedmostkowym, pomiędzy łopatkami, oraz dość często w fałdach pachwinowych.
Jeśli ogniska łojotokowe występują na skórze głowy wtedy jesteśmy świadkiem występowania łojotokowego zapalenia skóry głowy. Typowe objawy występują przy tej okazji to z reguły:
łupież suchy (biały) lub łupież tłusty (w formie grubych żółtych łusek), podrażnienie i świąd skóry głowy. Dość często towarzyszyć może nam również miejscowe wypadanie włosów.

Zmiany na skórze w czasie trwania choroby powstają zarówno w rejonie skóry owłosionej, jak i części na których owłosienie nie występuje. Łojotok bardzo często towarzyszy młodzieży w okresie dojrzewania, gdy gospodarka hormonalna młodej osoby dopiero rozpoczyna swe działanie.
Predyspozycje do łojotoku często uwarunkowane są genetycznie, i w dużej mierze zależą od hormonów płciowych. Głównym hormonem odpowiedzialnym za wywołanie niestabilności w układzie hormonalnym jest androgen. Jest to żeński hormon którego pobudzenie skutkuje nadmiernym wytwarzaniem łoju. Androgeny mają niekorzystny wpływ na skórę.

W chorobie nie bez znaczenia pozostaje fakt klimatu w jakim żyjemy i jak często jesteśmy eksponowani na promienie słoneczne. Łojotok jest chorobą której objawy nasilają się w wypadku zmniejszenia temperatury, natomiast dużą ulgę choremu jest w stanie przynieść dłuższe przebywanie na słońcu.
Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na przebieg choroby jest zła dieta (szczególnie ta bogata w przetworzoną żywność). Unikanie w daniach warzyw oraz owoców, lub nadmierna konsumpcja cukru. Wszystko to powoduje deficyt niezbędnych dla naszego organizmu mikroelementów, mających kluczowy wpływ na funkcjonowanie naszej skóry.
Do typowych objawów łojotoku zaliczyć możemy:
świecenie się cery, zwłaszcza w rejonach czoła, nosa, i brody
powstawanie wilgotnych łusek na powierzchni skóry, przetłuszczające się włosy, swędzenie obszaru skóry która jest zarażona. Dodatkowo w obrębie zarażenia występować może zaczerwienienie.
Istotną jest natomiast odpowiednia pielęgnacja skóry dotkniętej łojotokiem.
Odpowiedni szampon przeciwłojotokowy jest w stanie załagodzić stany zapalne i przynieść ulgę w swędzeniu. W swoim składzie będzie on posiadał witaminy z grupy A, E, B2, PP, C, oraz cynk. Po zastosowaniu specyfiku skórę głowy należy dodatkowo zabezpieczyć na przykład poprzez zastosowanie nawilżającej oliwki przeznaczonej dla niemowląt.

Będąc chorym na łojotokowe zapalenie skóry warto wprowadzić do swojego życia kilka istotnych zmian.
W wypadku gdy tradycyjne środki nie są w stanie przynieść nam ulgi, zaciągnijmy rad dermatologa lub endokrynologa.
Ten pierwszy przypisze nam odpowiednie maści sterydowe, pomagające w tego typu schorzeniach.
Z kolei lekarz endokrynolog będzie w stanie stwierdzić czy całość choroby nie jest wywołana przez wadliwy lub rozchwiany system hormonalny. Przyjmowanie odpowiednich suplementów jest w stanie nie tylko złagodzić stany zapalne, ale także doprowadzić do całkowitej reemisji choroby.

Wspomniana wcześniej dieta na łojotok i inne skórne dolegliwości musi być obfita w świeże owoce i warzywa. Szczególnie istotne są te zawierające witaminy z grupy A i C które z kolei są przeciwutleniaczami. Osoby chore powinny unikać posiłków wysoce przetworzonych, takich jak słodycze, ostre przyprawy czy alkohol.
Zaleca się ponadto ograniczenie spożywania cukrów i tłuszczy, które mają bezpośredni wpływ na wydzielaną przez nasz organizm ilość łoju.
Dodatkowo dobrze jest jak najwięcej czasu spędzać na powietrzu. Aktywność fizyczna i redukcja stresu będą miały bardzo dobry wpływ na stan i wygląd naszej skóry.

Aktualnie łojotokowe zapalenie skóry uważane jest przez specjalistów jako choroba cywilizacyjna. Nie należy się jednak załamywać, gdyż obecnie możliwe jest normalne funkcjonowanie będąc chorym na łojotok. Gdy zwrócimy na przyczyny jej powstania, to nie jest to teoria wyssana z palca.
Niezdrowa dieta, nadmiar stresu, brak aktywności fizycznej są to bolączki naszych czasów.
Warto jednak pamiętać, że naszym priorytetem powinno być nasze zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here