Mrużenie oczu nie jest już modne

0
627
Mrużenie oczu

Oczy w pełnym słońcu nie ochronią się przed nadmiarem promieni słonecznych. Trzeba im pomóc, a to nie powinno być trudne. Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek do ubrania. Warto je nosić, bo ochronią oczy przed różnymi problemami. Powszechnie wiadomo, że latem należy chronić skórę kremami z filtrami UV. Wciąż wiele osób jednak zapomina, że promienie słoneczne mogą być niekorzystne także dla oczu. Dlatego warto pomyśleć już teraz o markowych okularach przeciwsłonecznych, zanim wyjedzie się na urlop i wakacyjny wypoczynek.

Nie tylko przeciw UV

Kupując markowe okulary przeciwsłoneczne, warto sprawdzić czy mają one odpowiednie filtry. Napis UV 400 oznacza, że soczewki w 100 procentach blokują promienie UV. Znak CE gwarantuje, że spełniają normy Unii Europejskiej, a kategoria filtra, którą oznacza się cyfrą od 0 do 4, określa w jakim stopniu soczewki zmniejszają intensywność światła. Soczewki wyższych kategorii zapewniają ochronę przy dużym nasłonecznieniu. By mieć pewność, że okulary są dobrej jakości, kupować się je powinno u optyka lub w sklepie sportowym.

Wygląd ma znaczenie

Jeśli markowe okulary przeciwsłoneczne mają dobrze chronić oczy, przy ich wyborze warto zwrócić na kilka rzeczy:

  • kolor soczewek – powinny być brązowe, bursztynowe, zielone lub szare, należy unikać natomiast niebieskich i różowych. Nad morzem lub jeziorem światło jest bardziej intensywne, gdyż odbija się od wody i piasku, dlatego warto tam zabrać okulary z soczewkami lustrzanymi – odbijają więcej promieni słonecznych lub polaryzacyjne – niwelują odblaski,
  • rozmiar – im większe tym lepsze,
  • oprawki – na plażę idealne są oprawki z szerokimi zausznikami, które osłonią oczy przed promieniami docierającymi z boku. Opcjonalnie można zdecydować się na zwężane uchwyty z zakrzywionymi końcówkami – taka konstrukcja zapewnia dobre dopasowanie. Można też nosić kapelusz, żeby zabezpieczyć przed promieniami z góry,
  • waga – obecnie wielu producentów markowych okularów przeciwsłonecznych używa lekkich tworzyw sztucznych bazujących na polimerach i różnych rodzajach plastiku. W ten sposób nos nie będzie obciążony, nawet po kilkugodzinnym noszeniu.

Uniknąć podrażnień

Po długim przebywaniu na słońcu oczy często są zaczerwienione, łzawią, pieką lub swędzą. Dzieje się tak, bo promienie UV podrażniają spojówkę – cienką błonę wyścielającą wewnętrzna powierzchnię i przednią część gałki ocznej. Jeśli wystąpią takie dolegliwości, można przyłożyć na powieki płatki kosmetyczne zwilżone w letniej wodzie. Można też nawilżyć oczy i przemyć solą fizjologiczną. Gdy dokuczliwe objawy nie znikną w ciągu 1-2 dni, może być konieczna wizyta u okulisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here