Najważniejsze punkty pielęgnacji twarzy

0
1359
Najważniejsze punkty pielęgnacji twarzy

Pielęgnacja twarzy to bardzo ważny punkt dbania o siebie. Na czym polega jednak dobra pielęgnacja cery? Po czym możemy poznać, że dbamy odpowiednio o naszą twarz? Skąd mamy wiedzieć, że nasza pielęgnacja jest odpowiednio dobrana do naszego typu cery i co za tym idzie służy naszej cerze w najlepszy z możliwych sposobów.
Rozpoznaj typ swojej cery
Wydaje się, że na samym początku trzeba by zacząć od rozpoznania typu cery, jej właściwości i problemów. Inaczej będzie wyglądać pielęgnacja skóry problemowej i wrażliwej, inaczej alergicznej i skłonnej do podrażnień a jeszcze inaczej pielęgnacja cery dojrzałej i przesuszonej. Tak że kluczowym punktem w odpowiedniej pielęgnacji twarzy będzie odpowiednie rozpoznanie jej typu oraz jej potrzeb. Zupełnie inne potrzeby mają cery suche, inne normalne a jeszcze inne cery tłuste. Ponadto przy dobieraniu odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy trzeba też wziąć pod uwagę wiek, skłonności do alergii i podrażnień, stan skóry (to czy jest nawilżona, przesuszona, czy posiada przebarwienia i ślady po ekspozycji na słońce lub po trądziku).
Dopiero po prawidłowym rozpoznaniu typu naszej cery i jej potrzeb możemy zacząć myśleć o dobraniu odpowiedniej pielęgnacji twarzy.
Koniecznie należy tez pamiętać o tym, że potrzeby naszej skóry mogą się zmieniać w zależności od pory roku, stanu zdrowia, czy w przypadku kobiet, dnia cyklu menstruacyjnego.
To powinien być kolejny punkt w doborze odpowiedniej pielęgnacji.
Gdy już wiemy, jaki mamy typ cery i jakie ma ona aktualnie potrzeby, możemy zacząć poszukiwać kosmetyków, które te potrzeby zaspokoją. Na początek dobrze byłoby dowiedzieć się, jakie składniki powinny znajdować się w kosmetykach, by nasza pielęgnacja twarzy była odpowiednia i skuteczna.
Jeśli np. wiemy, że na naszą cerę dobrze będzie oddziaływać retinol albo kwas hialuronowy, to dobrze będzie szukać kosmetyków z tymi składnikami. Przy czym dobrze jest poza etykietką na przodzie opakowania, sprawdzić również jego skład, bo nie zawsze to co jest w nazwie kremu stanowi istotną część jego składu.
Dobrze jest też wiedzieć, jakich składników w kosmetykach dobrze jest unikać, bo nie służą one naszej cerze. Mogą to być takie składniki zapychające (komodogenne), jak na przykład pochodne parafiny czy olej kokosowy. Mogą to być również składniki drażniące cerę. To brew pozorom bardzo często są składniki naturalne, jak na przykład rumianek czy witamina C.
Kiedy już wiemy, czego unikać a co naszej cerze służy, możemy rozglądać się za dobraniem odpowiedniej pielęgnacji.
Dobrze jest również wziąć pod uwagę takie czynniki jak nasze przyzwyczajenia, preferencje czy ilość czasu, jaką zamierzamy na pielęgnację twarzy poświęcić. Nie ma sensu zaopatrywać się w całe mnóstwo maseczek, które trzeba samemu rozrobić i wymieszać, jeśli nie chcemy poświęcać na pielęgnację specjalnie dużo czasu.
Nie ma również sensu kupować kosmetyku ze składnikiem, którego zapach lub konsystencja nam nie odpowiada, tylko dlatego, że jest to składnik, który powinien dobrze służyć naszej cerze. Pielęgnacja twarzy powinna być również, albo przede wszystkim przyjemnością, a jeśli kosmetyk z jakiegoś powodu nam nie odpowiada, to po prostu albo w ogóle nie będziemy chciały go używać albo bardzo to używanie ograniczymy, a to również wydaję się niemieć większego sensu.
Gdy już znajdziemy i zakupimy pasujące nam kosmetyki dobrze jest stworzyć codzienną i cotygodniową rutynę w pielęgnacji twarzy. Wtedy żaden krok w naszej pielęgnacji nie będzie pomijany, o niczym nie będziemy zapominać i prawdopodobieństwo, że dobrze dopasowana pielęgnacja zadziała jest wtedy największe. Odpowiednio dobrane kosmetyki będą się wtedy uzupełniać i z naszej pielęgnacji uda nam się wyciągnąć jak najwięcej.
Pielęgnację twarzy można również wspierać suplementacją. Tu również należy rozpoznać potrzeby i typ naszej cery, by dostarczyć jej witamin i składników mineralnych, których najbardziej potrzebuje. Trzeba też pamiętać, że przy suplementacji, tak jaki i przy pielęgnacji liczy się przede wszystkim systematyczność i regularność a większość rezultatów widoczna jest dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia stosowania suplementu.
W temacie „pielęgnacja twarzy” nie można również zapominać o tym, co naszej cerze szkodzi. To być może najważniejszy punkt dbania o skórę naszej twarzy. Trzeba możliwie jak najbardziej ograniczyć palenie tytoniu i alkohol, zrezygnować z wszelkich używek, słodyczy, przetworzonego jedzenia, do minimum ograniczyć przebywanie w klimatyzowanych bądź zadymionych pomieszczeniach. Należy również unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i bezwzględnie pamiętać o tym, by zwłaszcza latem, a najlepiej przez cały rok stosować filtry przeciwsłoneczne.
Pamiętajmy, że podobno jesteśmy tym, co zjadamy i wydaje się, że to ma szczególne duże znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę pielęgnację twarzy. Należy spożywać duże ilości owoców i warzyw. Jeść chude mięso, ryby i nabiał. Pić co najmniej dwa litry wody dziennie. Bardzo dobre rezultaty przynosi też codzienne picie świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here