Oscypek na ciepło i na zimno – z czym najlepiej smakuje?

0
4499
oscypek

Nasz tradycyjny owczy ser, wytwarzany tylko w kilku powiatach, głównie na Podhalu, dzięki temu, że ma charakterystyczny smak jest tą kropeczką nad i w wielu potrawach. Jest słony, nieco ostry i ma lekko twardą skórkę, a środek w kolorze kremowym, jaśniejszy niż sery z mleka krowiego. Oscypek sprawdza się na co dzień i od święta, a z czym smakuje najlepiej?

Prawdziwy oscypek powstaje tylko w certyfikowanych bacówkach. Górale chętnie serwują turystom oscypki bądź inne sery podhalańskie z mleka krowiego z żurawiną. To już taka ich tradycja i chyba coś, co na stałe wpisało się w klimat Zakopanego i innych górskich miasteczek. Oscypka można łączyć zarówno ze słodkimi smakami jak i bardziej wyrazistymi. Jak podać go po góralsku?

Deska serów- na zimno

Oscypek jest idealnym dodatkiem do zimnej płyty przy każdym spotkaniu. Najlepiej prezentuje się na desce, co podkreśla jego naturalne pochodzenie. Na zimno można go podawać z różnymi dodatkami. Choć żurawina jest popularna na Podhalu, to dodatkiem mogą być inne dżemy oraz sosy. Górale podczas festiwalu czekolady w Bielsku- Białej połączyli oscypek z czekoladą, łamiąc kolejne bariery myślenia o nim. Jak się okazuje słono-ostry smak świetnie komponuje się ze słodką czekoladą. Poza tym, jak można przeczytać na stronie jednego z podhalańskich sklepów: https://www.oscypki.pl/produkty/100-oscypek/, który sprzedaje oscypki 100%, ser ten idealnie zastępuje parmezan czy też grana padano. A więc można go wykorzystać do rożnego rodzaju sałatek, zarówno do grilla jak i obiadowych, prostych i wykwintnych.

Na ciepło- smakowity i niepowtarzalny

Oscypek sprawia, że dobrze znane potrawy zyskują nowy smak. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do ulubionych dań, makaronów, zapiekanek, kotletów, jak i jest wdzięcznym materiałem do eksperymentowania w kuchni. Górale, wspomniany wcześniej podhalański sklep https://www.oscypki.pl, polecają oscypki na grilla i na ciepło. Bo kto ich nie lubi? Zwłaszcza że nie musi być to oscypek, a może być to inny podhalański ser, ze względu na to, że owczy nie zawsze można kupić. Jak go wykorzystać w kuchni? Możliwości nieograniczone. Młodszych może skusić pizza po góralsku z oscypkiem, a starszych mięso faszerowane oscypkiem i przykładowo kurkami. Oscypek świetnie podkreśla smak dań z drobiu jak i z wieprzowiny. I jest też idealnym dodatkiem do dań jarskich, choćby placków ziemniaczanych- zwykłe danie, a jednak zupełnie inny smak.

Do naleśników i pierogów

Dania z oscypkiem, jak pierogi czy naleśniki, można znaleźć w menu różnych karczm. Oscypek jest częścią Podhala, więc nie dziwne, że restauratorzy serwują dania z nim w roli głównej bądź jako dodatek. W domu też możemy zaserwować sobie pierogi z oscypkiem, przygotowując farsz z nim w roli głównej oraz z ziemniakami, twarożkiem i żurawiną. A podawać polane chrupiącymi skwarkami.

Owczy ser dobrze smakuje również z boczkiem i pod taką postacią często serwowany jest w karczmach, ale ze względu na wartość kaloryczną w tej odsłonie, lepiej nie raczyć się nim zbyt często.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here