Rodzaje łupieżu

0
1904
Rodzaje łupieżu

Każdy człowiek chce wyglądać i czuć się dobrze. Prawdopodobnie dlatego większość postanowień noworocznych związana jest z wyglądem i zdrowiem: schudnę 10 kilo, zacznę biegać, rzucę palenie, wezmę się za siebie. Dobry wygląd podnosi naszą samoocenę i pozwala nam czuć się atrakcyjniejszymi. Ma to konkretne przełożenie społeczne. Jeżeli czujemy się ze sobą lepiej i jesteśmy bardziej pewni siebie, łatwiej nam się osiąga wybrane cele, radzimy sobie lepiej w kontaktach społecznych, łatwiej nam zdobyć partnera życiowego, łatwiej znaleźć i utrzymać pracę. Dobra samoocena jest gwarancją sukcesu, a niskie poczucie własnej wartości, związane np. z poczuciem posiadania braków wizualnych, przyczynia się do porażki.
Najbardziej uciążliwe dla człowieka, poza znaczącą nadwagą i niedoborami wzrostu, są zmiany wizualne związane z twarzą i dłońmi. Twarz jest naszą wizytówką, zatem wszystko co związane z twarzą, jest łatwo zauważalne. Kształt nosa, opadające powieki, krzywe zęby, trądzik i przebarwienia, mogą znacząco wpływać na naszą samoocenę. Problemy te, często dodatkowo wyolbrzymiane przez osobę, która się z nimi zmaga, potrafią bardzo odbić się na samopoczuciu. Miliony kobiet wydaje mnóstwo pieniędzy na kosmetyki do pielęgnacji twarzy i zabiegi na twarz i szyję. Drugie tyle przeznaczają na pielęgnacje dłoni, szczególną uwagę poświęcając paznokciom. Dla wielu kobiet twarz i paznokcie to wizytówka świadcząca o nich samych, jak i innych.
Osoby z chorobami skóry dłoni, np. AZS, łuszczycą, alergiami, gotowe są wydawać dużo pieniędzy na maści i leki. Doświadczają nieraz społecznego ostracyzmu, gdy inni nie chcą podać im ręki przez wzgląd na ryzyko zakażenia. Część osób nie zdaje sobie sprawy, że choroby alergiczne i auto zapalne nie są zakaźne.
O ile skóra twarzy i rąk jest łatwo dostępna, o tyle pielęgnacja skóry głowy wymaga innego podejścia i specjalnych leków i kosmetyków, zwłaszcza gdy na głowie dzieje się coś niepokojącego.
Najczęstszym problemem związanym ze skórą głowy – zarówno u mężczyzn jak i u kobiet – jest łupież. Jest to problem krępujący i trudny do wyleczenia. Łupież jest chorobą skóry głowy, która polega na złuszczaniu się zrogowaciałej warstwy naskórka, zazwyczaj towarzyszy mu łojotok. Należy tutaj wspomnieć, że w niewielkim nasileniu obumieranie i łuszczenie się skóry głowy, jest zjawiskiem naturalnym.
Czynnikiem różnicującym będzie tutaj nasilenie objawów oraz wystąpienie innych, specyficznych objawów, np. powstawanie ran.
Dawniej uważano, że przyczyną łupieżu jest występujący na skórze głowy grzyb, drożdżak Malassezia furfur. Następnym krokiem było odkrycie na skórze osób dotkniętych problemem nadmiernego złuszczania się naskórka, specyficznego grzyba dla skóry głowy – Malassezia globosa. W niektórych przypadkach łupież pojawia się jako rezultat złego odżywiania się – zwłaszcza spożywania produktów alergizujących – oraz braków mikroelementów, m.in. cynku. Na skutek badań odkryto także, że na powstawanie łupieżu wpływ może mieć także niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy, a zwłaszcza: nadużywanie żeli i lakierów, zbyt rzadkie mycie włosów szamponem oraz niedokładne spłukiwanie skóry głowy po użyciu szamponu.
Leczenie łupieżu zależy od jego rodzaju, ale odkryto, że pomocny może być dobry szampon przeciwłupieżowy.
W zależności od rodzaju, wyróżniamy: łupież pospolity owłosionej skóry głowy, łupież łojotokowy oraz łupież biały, polegający się na złuszczaniu się skóry gładkiej, głównie twarzy i kończyn.
Objawami łupieżu są białe drobne płatki skórne oraz okresowy świąd i pieczenie. W przypadku łupieżu pospolitego płatki te mogą zbijać się w grupy i tworzyć drobne strupki na suchej skórze. Jest to najczęściej występująca forma łupieżu, pojawiająca się także u dzieci od około 6 roku życia i u młodzieży. Łupieżowi tłustemu towarzyszą objawy stanu zapalnego z nasilonym świądem. Złuszczające się płatki mają budowę warstwową i mają zazwyczaj kolor żółty. Charakterystyczny dla tego typu łupieżu jest wzmożony łojotok, powodujący charakterystyczne świecenie się twarzy, a gruczoły łojowe są wyraźnie poszerzone i wypełnione treścią łojowo-rogową.
Określenie typu łupieżu, wymaga zazwyczaj konsultacji lekarza dermatologa, który wykluczy inne choroby skóry, np. grzybicę skóry owłosionej, łuszczycę albo wypryski alergiczne. Po stwierdzeniu nadmiernego złuszczania naskórka lekarz przypisze wybrany dobry szampon przeciwłupieżowy.
Niezwykle ważne jest aby starannie określić typ łupieżu, z którym walczymy, gdyż każdy rodzaj leczy się innym rodzajem szamponu. Do skóry suchej, czyli dotkniętej łupieżem zwykłym owłosionej skóry głowy, zastosować należy dobry szampon przeciwłupieżowy zawierający smołę pogazową, sól cynkową pirytionu, kwas salicylowy, siarczek selenu i siarkę, dermokosmetyki nawilżające, oliwę z 3% kwasem salicylowym. Natomiast na łupież tłusty zastosujemy: kremy i płyny przeciwgrzybiczne, leki cytostatyczne i keratolityczne. Na łupież biały skóry nieowłosionej zaleca się zaś kremy nawilżające lub oliwę z 3% kwasem salicylowym oraz delikatne szampony. Stosując dobrze dobrany szampon możemy uzyskać długotrwałą remisję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here