Rozwód za porozumieniem stron – kiedy warto się na niego zdecydować?

0
917
Rozwód za porozumieniem stron

Rozwód za porozumieniem stron to inaczej rozwód bez orzekania o winie. Rozwiązanie małżeństwa w ten sposób ma wiele zalet, z których powinni zdawać sobie sprawę małżonkowie. Dlaczego warto zdecydować się na rozwód za porozumieniem stron i z jakich względów będzie on korzystny?

Krótszy czas rozwiązania sprawy

Sprawy rozwodowe, w których winnym rozpadu związku małżeńskiego ma zostać tylko jeden współmałżonek, zwykle trwają o wiele dłużej niż te bez orzekania o winie. Wynika to przede wszystkim ze względów praktycznych – sąd nie wysłuchuje zeznań licznych świadków i nie ustala dowodów w sprawie. Bardzo często rozwód bez orzekania o winie może zakończyć się już na jednej rozprawie. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu i szybciej zakończyć trudne chwile. Wnioski rozwodowe nie są co prawda rozpatrywane szybciej, niemniej jednak znacznie skraca się czas potrzebny sądowi na podjęcie decyzji o przyznaniu rozwodu.

Oszczędność pieniędzy

Małżonkowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rozwód z orzeczeniem o winie to spore wydatki. W przypadku rozwody bez orzekania o winie należy wnieść jedynie stałą opłatę pozwu, jednak można uniknąć kosztów:

  • wynagrodzenia prawnika, który będzie nas reprezentował na każdej rozprawie,
  • powołania biegłych,
  • wydawania opinii przez instytucje zewnętrzne,
  • zbierania dowodów przeciwko drugiej stronie, w tym między innymi korzystania z usług prywatnego detektywa.

W praktyce okazuje się, że rozwód za porozumieniem stron może być tańszy nawet o połowę w stosunku do sytuacji, w której domagamy się orzeczenia rozwodu z winy współmałżonka. 

Mniejszy wpływ na dzieci

Rozpad pożycia małżeńskiego zawsze ma wpływ na małoletnie dzieci – czasem większy, czasem nieco mniejszy. Możemy jednak oszczędzić im zbędnych emocji, jeśli zdecydujemy się na rozwód za porozumieniem stron. Cała procedura trwa krócej, a więc pozwala szybciej oswoić się z nową sytuacją. Co więcej, w przypadku rozwodu bez orzekania o winie małżonkowie muszą być zgodni co do kwestii takich jak opieka nad dziećmi czy podział majątku. Dzięki temu unikamy licznych kłótni, których świadkami mogą być, niestety, dzieci.

Kiedy warto wziąć rozwód bez orzekania o winie? Podsumowanie

Czasami wydaje się, że jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem jest uzyskanie rozwodu wyłącznie z winy drugiego współmałżonka. Tymczasem w praktyce okazuje się, że w wielu przypadkach o wiele lepiej będzie postarać się o rozwód bez orzekania o winie. Mowa tutaj na przykład o sytuacjach, w których:

  • zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu rozwodu – chcemy założyć nową rodzinę lub też uwolnić się od drugiego współmałżonka,
  • chcemy znacznie ograniczyć koszty,
  • sprawa rozwodowa była odwlekana – pomimo, iż para rozstała się już jakiś czas temu, nadal nie złożyła pozwu rozwodowego,
  • chcemy, aby dzieci jak najmniej ucierpiały na sytuacji.

Każde małżeństwo ma jednak swoją własną, zupełnie indywidualną historię. Dlatego też warto poradzić się prawnika, zanim zdecydujemy się złożyć pozew rozwodowy – czy to bez orzekania o winie, czy też z winy małżonka. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here