Szycie może być wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a może nawet dodatkowy zarobek. Nie jest to jednak łatwa sztuka i wymaga wielu tygodni nauki. Oprócz podstawowej wiedzy dotyczącej kwestii czysto technicznych powinniśmy także znać podstawowe rodzaje tkanin. Każdą z nich bowiem możemy wykorzystać do innych celów. Niektóre będą idealne na uszycie modnej koszulki, inne na pościel a jeszcze inne pomogą nam stworzyć elegancką sukienkę.
Podstawowe rozróżnienie
Tkaniny dzielimy głównie na dwie grupy: naturalne i sztuczne.
Włókna naturalne to miedzy innymi bawełna, len, konopie, wełna, kaszmir czy jedwab. Każda z tych tkanin ma nieco inne cechy. Przykładowo len możemy wykorzystać podczas szycia letnich, przewiewnych spodni. Materiał ten ma niestety kilka wad. Szybko widać na nie zagniecenia i może ulegać zniszczeniu w miejscach, które są zagięte. Dlatego też lepiej wieszać ubrania z lnu na wieszaku, zamiast układać złożone na półce. Bawełna z kolei jest średnio elastyczna i może skurczyć się podczas prania. Jej ogromnym plusem jest to, że można na niej zastosować popularny ostatnio druk na materiale. Używając jej powinniśmy jednak uważać na temperaturę prania.
Wełna doskonale chroni nas przed zimnem, ale niestety może się rozciągać, uważajmy na to szczególnie podczas suszenia. Ciężar wody może doprowadzić do zniszczenia wełnianych swetrów. Jedwab to tkanina bardzo elegancka i delikatna. Należy odpowiednio ją przechowywać i w żadnym wypadku nie należy suszyć jej na słońcu. Świetnie sprawdzi się w przypadku lekkich koszulek. Jak widać tkaniny naturalne niestety mogą dość szybko ulec zniszczeniu. Oczywiście są lepsze dla naszej skóry, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji po krótkim czasie będziemy musieli się z nimi pożegnać.
Tkaniny chemiczne, inaczej mówiąc, sztuczne są bardziej trwałe na uszkodzenia, a wraz z biegiem lat ich produkcja stała się nieco bardziej ekologiczna. Do grupy najpopularniejszych materiałów tego typu zaliczymy między innymi spandeks, wiskozę czy poliester. Wszystkie są bardzo wytrzymałe, dość szybko schną i mają różne zastosowanie. Niestety nie zawsze pozwalają one skórze oddychać.