Trądzik różowaty – skuteczne sposoby leczenia

0
617
Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to choroba skóry o przewlekłym charakterze, która dotyczy przede wszystkim osób pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Podłoże do jej rozwoju stanowi łojotok oraz zaburzenia naczyniowe. Jakie są skuteczne sposoby leczenia trądziku różowatego i skąd bierze się trądzik u dorosłych?

Trądzik różowaty – przyczyny 

Trądzik, choć zwykle kojarzony z burzą hormonów i okresem dojrzewania, nie zawsze dotyczy jedynie nastolatków. Trądzik różowaty to dermatoza, której początek przypada na okres pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, natomiast pełen rozwój choroby ma miejsce u kobiet w wieku od 40 do 60 lat. Trądzik u dorosłych bardzo często ma swoją przyczynę w uwarunkowaniach genetycznych. Ma to miejsce również w przypadku trądziku różowatego, mimo to jego całkowita przyczyna do tej pory nie została do końca poznana.

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Właściwe rozpoznanie i odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza pozwoli na zahamowanie nasilenia objawów choroby. W jaki sposób rozpoznać, że możemy mieć do czynienia z trądzikiem różowatym?

Duży wpływ na trądzik różowaty ma jasna karnacja skóry, zmiany w gospodarce hormonalnej, a także zaburzenia naczyniowe. Stąd trądzik różowaty w początkowej fazie obejmuje środkową część twarzy, na której pojawia się charakterystyczny rumień oraz teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne. W późniejszym okresie na zmienionej chorobowo skórze można zaobserwować obecność grudek i krost. W miarę rozwoju choroby na twarzy mogą pojawiać się guzy, które mogą prowadzić nawet do deformacji.

Co zaostrza trądzik różowaty? Do czynników wzmagających objawy zaliczamy:

  • życie w silnym stresie;
  • częstą ekspozycję na promieniowanie słoneczne;
  • przyjmowanie dużych dawek witamin z grupy B;
  • częste korzystanie z sauny i basenu;
  • niewłaściwą dietę, w tym spożywanie bardzo ostrych, mocno doprawionych potraw.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Trądzik u dorosłych jest zawsze o wiele trudniejszy do wyleczenia niż trądzik występujący u młodych osób. Niestety w przypadku trądziku różowatego nie istnieje skuteczna metoda, która pozwoliłaby pożegnać się z nim raz na zawsze. Jeśli jednak zostanie on zdiagnozowany odpowiednio wcześnie i zostanie rozpoczęte odpowiednie leczenie oraz pielęgnacja, choroba może ulec wyciszeniu.

Jeśli zauważymy u siebie objawy wskazujące na trądzik różowaty, koniecznie udajmy się do dermatologa, który postawi trafną diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Będzie ono polegało przede wszystkim na redukcji stanu zapalnego. Bardzo ważna jest także właściwa pielęgnacja – należy sięgać po delikatne kosmetyki powstałe z myślą o skórze wrażliwej i naczynkowej, które będą redukować nieprzyjemne uczucie świądu i zapewnią odpowiednie nawilżenie. Dużą rolę odgrywa systematyczność wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych.

Oprócz tego w leczeniu trądziku różowatego często stosuje się doustne antybiotyki z grupy tetracyklin, erytromycyny czy metronidazolu. Jeśli te nie przynoszą efektów, do terapii włącza się izotretynoinę – bardzo silny lek, określany jako pochodna witaminy A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here