Usługi kancelarii notarialnej

0
396
notariusz

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się kancelaria notarialna. Notariusz jest zawodem zaufania publicznego i zajmuje się poświadczaniem dokumentów oraz sporządzaniem umów.

Czym zajmuje się kancelaria notarialna?

W tym artykule wyjaśnimy, czym zajmują się kancelarie notarialne, a także jaki jest zakres ich działania. Należy pamiętać, że prawnikiem upoważnionym do tworzenia aktów notarialnych jest notariusz.

Obecność notariusza jest również niezbędna do prowadzenia innych czynności. Ogólnie rzecz mówiąc jest to działalność regulowana przez ustawę z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych notariuszy, którzy od wielu lat działają na rynku. Osoby, które sporządziły umowę u notariusza mogą być pewne, że jest ona zgodna z prawem.

Działalność notariusza

W celu zminimalizowania liczby sporów sądowych tworzone są też umowy sprzedaży nieruchomości oraz intercyzy. Osoby, które planują zakup mieszkania muszą pamiętać o podpisaniu aktu notarialnego u notariusza. Można śmiało powiedzieć, że jest to ostatni etap transakcji między sprzedającym a kupującym. Notariusz musi być oczywiście osobą sporządzającą taką umowę.

Kancelaria notarialna oferuje także podpisanie umowy przedwstępnej. Można mieć wtedy pewność, że wszystkie postanowienia zostaną zrealizowane w przyszłości. Osoba poszkodowana na skutek niewywiązania się z warunków umowy może dochodzić swoich praw przed sądem. Konkurencja jest bardzo duża, dlatego można korzystać z usług nawet kilku notariuszy jednocześnie.

Dokumenty u notariusza

Warto dodać, że intercyza jest kolejnym dokumentem, który może być uzyskany w formie aktu. Jest to umowa majątkowa małżeńska, która wprowadza rozdzielność majątkową. Małżonkowie dysponują odrębnymi majątkami od chwili podpisania intercyzy u notariusza. Warto podkreślić, że intercyza cieszy się ostatnio naprawdę dużym uznaniem.

Należy pamiętać, że zarówno obecni, jak i przyszli małżonkowie mogą sporządzić intercyzę. Można to zrobić w chwili pojawienia się kłopotów finansowych. Od sytuacji i oczekiwań małżonków zależy, jaką formę przyjmie intercyza. Trzeba mieć na uwadze, że niezbędne jest potwierdzenie notariusza, żeby akt był ważny w świetle prawa. Do notariusza można się też udać ze sprawami spadkowymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here