Coraz więcej osób decyduje się na zakup książek z drugiej ręki. Powodów takiego działania jest wiele — oszczędność pieniędzy, wartość sentymentalna, jaką niosą starsze egzemplarze, ale i moda na bycie eko. W czym tkwi fenomen używanych książek? Podpowiadamy.
Używane książki to niezawodny sposób na oszczędzanie pieniędzy
Najbardziej zagorzali czytelnicy, którzy pochłaniają sterty książek miesięcznie, odczuwają znaczną różnicę w swoim portfelu, kiedy wszystkie te książki kupują z drugiej ręki, a nie nowe prosto z księgarni. Niektóre egzemplarze na rynku wtórnym można kupić już nawet za kilka złotych, co w porównaniu do cen nowych pozycji jest ogromną oszczędnością. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych większych wydatków na uzupełnienie naszej domowej biblioteczki, najlepiej korzystać z książek z drugiej ręki. Możemy zakupić zarówno egzemplarze w kiepskim stanie wizualnym, które będą kosztowały niewiele, jak i najbardziej poczytne tytuły, które są w stanie wręcz idealnym — jak prosto z księgarni, a tańsze o kilkadziesiąt procent. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup bardziej, bądź mniej zniszczonego egzemplarza — drobne niedociągnięcia w niczym nam nie będą przeszkadzać podczas czytania. Wśród egzemplarzy z drugiej ręki znajdziemy praktycznie każdy ich gatunek. Jeśli kochamy fantasy i pisarza George Martin książki tego autora również znajdziemy taniej.
Czytanie używanych książek wpisuje się w trendy eko i zero waste
Obecnie na świecie panuje moda na ekologiczny styl życia. Używamy wielorazowych reklamówek, staramy się ograniczać produkty w plastiku, zamiast wody butelkowanej wybieramy dzbanki filtrujące i dlatego też zamiast nowych książek wybieramy te z drugiej ręki. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, w jaki sposób nasza działalność wpływa na środowisko — wybierając używane książki, przyczyniamy się do mniejszej wycinki drzew, które są potrzebne, aby wyprodukować papier, a także do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, który powstaje podczas produkcji nowych książek.
Używane książki mają historię
Wiele osób decyduje się na zakup używanych książek, ponieważ chce mieć w swojej kolekcji unikatowe klasyki, których na przykład niewiele trafiło do druku, a ich zdobycie jest nie lada wyczynem. Kupując książki z drugiej ręki, czasami możemy trafić na prawdziwe perełki wydawnicze, takie jak pierwsze egzemplarze danego dzieła, czy dedykacje samego autora, a także zapiski i notatki osób, które wcześniej korzystały z tego egzemplarza. Dla wielu osób takie odręczne notatki poprzedniego czytelnika stanowi nie lada gratkę. Używane książki bardzo często mają swoją historię, która dla wielu ma bezcenną wartość sentymentalną.