Z tekstu dowiesz się:
- co to jest wampirzy lifting i kiedy się go wykonuje,
- jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegu,
- czy wampirzy lifting ma skutki uboczne,
- jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu,
- jakie są efekty wampirzego liftingu.
Starzenie się skóry to zupełnie naturalny proces, którego – mimo bardzo dynamicznego rozwoju medycyny – nie da się całkowicie zahamować. Istnieją jednak skuteczne metody, by spowolnić procesy starzenia się i dzięki temu dłużej zachować młodzieńczy wygląd. Jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej mających takie właśnie działanie jest tzw. wampirzy lifting.
Wampirzy lifting – co to jest?
Wampirzy lifting to zabieg, który polega na iniekcji (mezoterapii) w głębsze partie skóry odpowiednio spreparowanych substancji pozyskanych bezpośrednio z krwi pacjenta. Nie od dziś wiadomo, że niektóre składniki ludzkiej krwi mają niewystępujące w żadnych innych substancjach właściwości naprawcze i regeneracyjne. Po pobraniu od pacjenta niewielkiej ilości krwi i poddaniu jej procesowi wirowania składniki krwi można oddzielić od siebie, odpowiednio przygotować, a następnie podać w skórę w formie mezoterapii.
Istnieje kilka odmian wampirzego liftingu – w klinice Estell w Warszawie pacjentom poleca się w szczególności:
- CGF – czyli zabieg z zastosowaniem skoncentrowanych czynników wzrostu (concentrated growth factor, CGF) oraz komórek macierzystych,
- osocze Regeneris – czyli zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego, a więc substancji zawierającej wysokie stężenie płytek krwi.
Wampirzy lifting wykonuje się u pacjentów, których skóra wymaga kompleksowej regeneracji, odmłodzenia i rewitalizacji, poprawy jędrności, gęstości i elastyczności, borykających się ze zmarszczkami, bliznami oraz przebarwieniami. To jeden z najbardziej uniwersalnych zabiegów medycyny estetycznej.
Wampirzy lifting – przeciwwskazania
Choć wampirzy lifting jest ogólnie bardzo bezpiecznym zabiegiem (zastosowanie pochodnych krwi pacjenta właściwie eliminuje ryzyko reakcji nadwrażliwości oraz alergii), to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Do najczęściej spotykanych przeciwwskazań zalicza się:
- ciążę i okres karmienia,
- problemy z krzepliwością krwi,
- przewlekłe choroby wirusowe (HIV, WZW typu B lub C),
- aktywne infekcje i stany zapalne w obrębie skóry,
- nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe,
- choroby autoimmunologiczne.
Wampirzy lifting – skutki uboczne
Kolejnym czynnikiem wpływającym na popularność wampirzego liftingu jest to, że zabieg ten nie jest obarczony ryzykiem groźnych powikłań i skutków ubocznych. Oczywiście twarz po wampirzym liftingu może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, widoczne mogą być także lekkie zasinienia, ale to w zasadzie jedyna niedogodność, z jaką muszą się liczyć pacjenci decydujący się na zabieg. Objawy te mijają maksymalnie w ciągu kilku dni.
Wampirzy lifting – rekonwalescencja
Wampirzy lifting nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Przez 24 godziny po zabiegu nie należy nakładać na twarz makijażu. Przez 2-3 dni trzeba przykładać więcej uwagi do higieny skóry, tak aby nie doszło do nadkażeń bakteryjnych, a także unikać opalania, solarium i sauny. Przed wyjściem na słońce twarz należy posmarować kremem z filtrem.
Wampirzy lifting – efekty
Do głównych efektów wampirzego liftingu zalicza się:
- poprawę gęstości, jędrności i napięcia skóry,
- kompleksowe odżywienie cery,
- wyrównanie nierównomiernego kolorytu,
- zredukowanie przebarwień,
- redukcję drobnych zmarszczek,
- poprawę elastyczności skóry,
- redukcję blizn, np. potrądzikowych.
Efekty widoczne są już po jednym zabiegu, ale dla ich utrwalenia zaleca się przeważnie serię 3 procedur w odstępie 6-8 tygodni.