Beta glukan – czym jest jakie są jego właściwości? 

0
329
beta glukan

Beta glukan jest to jedna ze składowych błonnika pokarmowego. Może być dostarczany wraz z dietą, przed naturalne spożywanie źródła beta glukanu takiego jak zboża, drożdże lub grzyby. Oprócz naturalnych źródeł, beta glukan może być stosowany w formie suplementów diety. Warto jest dbać o odpowiednią podaż tego składnika, ponieważ wpływa on korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Czym dokładnie jest beta glukan? Jakie posiada właściwości zdrowotne? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/beta-glukan-wlasciwosci-zdrowotne-tej-rozpuszczalnej-frakcji-blonnika/ 

Beta glukan – czym dokładnie jest? 

Beta glukan jest rozpuszczalną frakcje błonnika. Wchodzi w skład ściany komórkowej drożdży, bakterii oraz zbóż. Produkty te stanowią naturalne źródła beta glukanu. W przypadku zbóż źródłem beta glukanu jest owies oraz jęczmień. Jak wspomnieliśmy wcześniej istnieją również inne metody dostarczenia beta glukanu do organizmu. Chodzi tutaj o suplementy diety, które dostępne są w aptekach. 

Jakie są właściwości zdrowotne beta glukanu?

Pozytywnymi skutkami zdrowotnymi, które wynikają z dostarczenia do organizmu betaglukan są między innymi zwiększenie lepkości treści pokarmowej w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Prowadzi to do wzrostu związania kwasów żółciowych oraz ich późniejszego wydalania. Zwiększona synteza kwasów żółciowych prowadzi do redukcji poziomu cholesterolu we krwi. 

Beta glukan może doprowadzić również do spadku poziomu cholesterolu całkowitego oraz LDL. Może to przełożyć się na profilaktykę schorzeń przewlekłych, które rozwijają się na podłożu zaburzeń profilu lipidowego krwi. Chodzić tutaj o schorzenia układu sercowo-naczyniowego takie jak miażdżyca, nadciśnienie lub zawał serca. 

Beta glukan, tak jak każda frakcja błonnika roślinnego, usprawnia funkcjonowanie przewodu pokarmowego, przyspieszając pasaż treści pokarmowej przez jelita. Przekłada się to na zapobieganie zaparciom, ale również stanowi bardzo ważny element profilaktyki raka jelita grubego. Składnik ten może wspomagać naturalną odporność organizmu, dlatego też może być stosowany u osób podatnych na infekcje. 

Jak suplementować beta glukan?

Suplementy, które zawierają beta glukan oraz jego naturalne źródła, powinny być spożywane przede wszystkim u osób dotkniętych problemami wysokiego poziomu cholesterolu oraz glukozy we krwi. Inne wskazania do stosowania beta glukanu to zaparcia, częsta podatność na infekcje oraz stosowanie kuracji odchudzającej. Zalecana dawka beta glukanu dziennie to około 800 – 1000 mg. 

Zobacz też: http://www.sfora.pl/co-powinno-znalezc-sie-w-apteczce-pierwszej-pomocy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here