Koloryzacja włosów, czyli ich farbowanie pozwala często na całkowitą zmianę wizerunku osoby, choć jej podstawowym celem jest tylko zmiana koloru włosów. Polega na wprowadzeniu sztucznych pigmentów do włosa, co w rezultacie zmienia pierwotne ich zabarwienie.
Koloryzację możemy podzielić na:
– nietrwałą – farba okleja tylko powierzchnię włosa, czyli efekt jest tymczasowy i zmywa się już po pierwszym myciu
– półtrwała – farba wnika pod łuskę włosa, co daję nieco dłuższy efekt niż przy koloryzacji nietrwałej, ta koloryzacja nie zmywa się, tylko delikatnie i stopniowo się wypłukuję przez około 4-6 tygodni
– koloryzacja trwała – farba i zawarte w niej koloranty zakotwiczają się w strukturze włosa, dzięki czemu uzyskuje się trwały efekt, – odzyskamy naturalny kolor włosów w momencie ich odrastania, ponadto pokrywa 100% siwych włosów, może wyblaknąć.
Niewątpliwe jest to, iż farbowanie włosów nie jest procesem łatwym. Dobrze wykwalifikowany fryzjer, zanim przystąpi do koloryzacji, musi pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach. Sprawach, o których my zapominamy w momencie, kiedy chcemy sami w domu wykonać taki zabieg. Można by pomyśleć, iż skoro farby są dostępne w każdej drogerii, to powinno to być łatwe i bezproblemowe. Ale tu was zmartwię, wcale takie nie jest. Oczywiście, sam fakt rozrobienia i nałożenia farby „drogeryjnej” nie stanowi problemu. Niestety najbardziej są rozczarowujące i zaskakujące efekty takiego domowego fryzjerstwa. Nie raz na pewno sami mieliście podobne przygody z otrzymanym kolorem na włosach. Pół biedy, jeśli użyliście tzw. szamponetki, która bazuje na tym, iż jest nietrwała i po kilku myciach można ją zmyć. Gorzej, jak użyta farba była farbą trwałą. W takim przypadku często nawet i fryzjer nic nie może naprawić, oczywiście w zależności jaki kolor i jego odcień nam wyszedł na głowie. Dlatego według mnie najlepsza farba do włosów to taka, która jest przede wszystkim bezpieczna. Włosy są bardzo ważnym elementem naszego wizerunku i można je zniszczyć już nawet podczas jednego farbowania. Nie jestem w stanie podać konkretnej marki, ale myślę, że jest to zrozumiałe. Każdy z nas ma inne włosy, mniej lub bardziej zniszczone, bardziej porowate, przesuszone, naturalne bądź po części siwe. Te i wiele innych czynników wpływa na profesjonalny dobór farby. Myślę, że właśnie dlatego często my sami, jako laicy w tym temacie, nie jesteśmy w stanie dobrze dobrać farby. Co więcej, często i nie jeden fryzjer może mieć z tym problem. I tu się pojawia pytanie, to jak w takim razie znaleźć dobrego fryzjera? Podstawą jest na pewno opinia, jaką może cieszyć się dany fryzjer. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wykonuje pracę, jak się do niej przygotowuje. Często sukcesem do prawidłowej koloryzacji jest konsultacja i diagnoza, przeprowadzana prze fryzjera. Już na tym etapie otrzymuje on wszystkie niezbędne informacje do przeprowadzenia zabiegu. Fryzjer powinien:
1. sprawdzić bazę włosa – to czy są naturalne, farbowane, jaki mamy procent siwych włosów,
2. ocenić, jaki mamy kolor włosów na czubku, całej długości i na końcach,
3. ocenić kondycję włosów,
4. ustalić, zaproponować klientce kolor.
Pierwszym z etapów farbowania włosów jest prawidłowe określenie naturalnego koloru włosa, co pozwoli na właściwy dobór preparatów do koloryzacji. Tu od razu nasuwa się myśl, że w drogerii nie dobieramy w taki sposób farby. Producenci opisują tylko, jaki docelowy ma wyjść nam kolor. I właśnie ten docelowy w 95% przypadkach wychodzi zupełnie inaczej, niż na modelce z opakowania. Dodatkowo, aby koloryzacja była udana przede wszystkim trzeba umiejętnie nałożyć preparat do farbowania. Włosy najlepiej dzielić na małe sekcje i nie oszczędzać na ilości nakładanego produktu. Samemu w domu, zwłaszcza dla osób o długich, grubych włosach, jest to czymś nieosiągalnym. A jeśli farba zostanie źle nałożona, to możemy mieć na głowie przebarwienia i plamy.
W salonach fryzjerskich używa się oczywiście profesjonalnych produktów. Są to często firmy, których nie znamy, nie znajdziemy takich produktów w zwykłych drogeriach. W kupnych farbach jedynie dostępna woda utleniona to ta 6%, a w salonach mamy różne stężenia. I już właśnie użycie innego stężenia oksydantu może dać zupełnie inny rezultat.
Dobry fryzjer przeprowadzi koloryzację w następujący sposób:
– konsultacja, analiza, rozmowa z klientem
– dobór odpowiednich produktów i dokładnie wymieszanie ich
– staranna aplikacja
– kontrola czasu trzymania produktu na włosach
– usunięcie produktu z włosów
– zakończenie procesu farbowania
– zabezpieczenie koloru i włosów.
Włosy są naszą wizytówką, nie da się temu zaprzeczyć. Farbowanie jest bardzo popularne, pomaga pozbyć się kompleksów, pozwala nam się upiększyć. To, jaka jest najlepsza farba do włosów, nie jest odpowiedzią łatwą i jednoznaczną. Każdy z nas jest inny. Możemy sugerować się opiniami, jednakże przecież nie mamy pewności, czy ten ktoś, kto opiniuję, ma taki sam stan włosów, jak nasze. Dlatego warto swoje włosy oddać w ręce specjalistów. Farbowanie u fryzjera zapewne jest droższe od tego, wykonywanego w domu. Jednakże odbudowa zniszczonych włosów może być o wiele droższa.